Hei,
Minulla olisi tarve tehdä sivu, jolla on lomake joka lähettää laitteeseen tallenetun kuvan, kuvan kuvauksen sekä käyttäjän nimen ja sähköpostin ennalta määriteltyyn osoitteseen. Onko jollain antaa vinkkiä siitä, miten tämä kannattaa toteuttaa tai mahdollisesti sivua, josta löytyisi aiheeseen liittyen valmista pohjaa, koodia tai muuta vastaavaa?
Itse koitin näitä etsiä, mutta en saanut hommasta kiinni kun en tiedä millä tekniikalla tuo kannattaisi toteuttaa. Mikään pro en ole näissä hommissa, vaan omaan aloittelijan taidot, mutta minulla on aikaa ja halua asian opiskeluun ja ajattelin, että tämä projekti toimisi hyvänä harjoituksena.
Kuvan ja tekstin lähettävä sivu
4
158
Vastaukset
- turhaa_vaivaa
Ei ole mitään tarvetta tuollaiseen, koska kuvan voi aina lähettää s-postin liitteenä s-postiin.
- turhaa_vaivaa
Ja jotta tuollainen systeemi toimisi järkevästi, se mitä luultavimmin olisi toteutettava palvelinpuolen PHP-ohjelmalla, kuten esimerkissä:
https://www.w3schools.com/php/php_file_upload.asp - Testaa-alustan-toimivuus
Taisit kysyä jo aikaisemminkin tätä samaa.
Aloittelevan ongelma ei useinkaan ole tuo lomake, vaan lomakkeen lähettävä ympäristö ja sen konfaaminen sillä tavalla että viesti myös lähtee. Lomake malleja ja esimerkkejä on verkossa tarjolla ihan liikaakin, joten uskon että lähettävän alustan toimimaan saattaminen on sinunkin ongelmasi.
No tuosta epäilystä päästään kun alla olevan testi-lomakkeen sijoitat joko localhost tai hosting palvelun tarjoavan palvelimella johonkin kansioon, ja avaat lomakkeen selaimella. Viestin onnistumisesta tai epä-onnistumisesta pitää tulla välittömästi sivun avauksen jälkeen, muutoin ongelma on lähettävässä alustassa. Postin perille tulo saattaa viedä joitakin minuutteja pitempään, mutta se tulee varmasti jos lähetys onnistuu.
TÄRKEÄÄ, käytä aitoja s-posti osoitteita, muutoin palvelin voi hylätä lähetyksen.
<?php
$to = 'tähän oma sähköposti osoite';
$subject = 'Testi viesti';
$message = 'Tämä on testiviesti, älä vastaa tähän!';
$headers = "From: tähän lähettäjän sähköposti osoite\r\n";
if (mail($to, $subject, $message, $headers)) {
echo "ONNISTUI, VIESTI LÄHETETTIIN";
} else {
echo "EI ONNISTUNUT JOSTAIN SYYSTÄ";
}
?>
Mikäli et tätä viestiä ymmärtänyt, hylkää koko ajatus, olet liian alkutaipaleella palvelin puolen opiskelussa.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit - mr.morgan
Kiitoksia vastauksista, lähden kokeilemaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231863
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001650Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511225Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491108Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797