Kuvan ja tekstin lähettävä sivu

mr.morgan

Hei,

Minulla olisi tarve tehdä sivu, jolla on lomake joka lähettää laitteeseen tallenetun kuvan, kuvan kuvauksen sekä käyttäjän nimen ja sähköpostin ennalta määriteltyyn osoitteseen. Onko jollain antaa vinkkiä siitä, miten tämä kannattaa toteuttaa tai mahdollisesti sivua, josta löytyisi aiheeseen liittyen valmista pohjaa, koodia tai muuta vastaavaa?

Itse koitin näitä etsiä, mutta en saanut hommasta kiinni kun en tiedä millä tekniikalla tuo kannattaisi toteuttaa. Mikään pro en ole näissä hommissa, vaan omaan aloittelijan taidot, mutta minulla on aikaa ja halua asian opiskeluun ja ajattelin, että tämä projekti toimisi hyvänä harjoituksena.

4

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaa_vaivaa

      Ei ole mitään tarvetta tuollaiseen, koska kuvan voi aina lähettää s-postin liitteenä s-postiin.

    • turhaa_vaivaa
    • Testaa-alustan-toimivuus

      Taisit kysyä jo aikaisemminkin tätä samaa.

      Aloittelevan ongelma ei useinkaan ole tuo lomake, vaan lomakkeen lähettävä ympäristö ja sen konfaaminen sillä tavalla että viesti myös lähtee. Lomake malleja ja esimerkkejä on verkossa tarjolla ihan liikaakin, joten uskon että lähettävän alustan toimimaan saattaminen on sinunkin ongelmasi.

      No tuosta epäilystä päästään kun alla olevan testi-lomakkeen sijoitat joko localhost tai hosting palvelun tarjoavan palvelimella johonkin kansioon, ja avaat lomakkeen selaimella. Viestin onnistumisesta tai epä-onnistumisesta pitää tulla välittömästi sivun avauksen jälkeen, muutoin ongelma on lähettävässä alustassa. Postin perille tulo saattaa viedä joitakin minuutteja pitempään, mutta se tulee varmasti jos lähetys onnistuu.

      TÄRKEÄÄ, käytä aitoja s-posti osoitteita, muutoin palvelin voi hylätä lähetyksen.

      <?php
      $to = 'tähän oma sähköposti osoite';
      $subject = 'Testi viesti';
      $message = 'Tämä on testiviesti, älä vastaa tähän!';
      $headers = "From: tähän lähettäjän sähköposti osoite\r\n";
      if (mail($to, $subject, $message, $headers)) {
      echo "ONNISTUI, VIESTI LÄHETETTIIN";
      } else {
      echo "EI ONNISTUNUT JOSTAIN SYYSTÄ";
      }
      ?>

      Mikäli et tätä viestiä ymmärtänyt, hylkää koko ajatus, olet liian alkutaipaleella palvelin puolen opiskelussa.

      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      Linux Mint 18 Sarah
      Xfce 64-bit

    • mr.morgan

      Kiitoksia vastauksista, lähden kokeilemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe