Keskustelu

Keskustelu on mielipiteiden vaihtoa siihen osaa ottavien välillä.

Keskustelulla pitää olla aihe, josta keskustellan ja perustelut aiheen merkityksestä ja sisällöstä.

Aiheesta voi olla samaa tai eri mieltä. Samanmielisyyskin on perusteltava yksilöllisesti, kohteliaasti ja asiallisesti. Olen samaa mieltä, ei ole mielipide lainkaan.

Eri mieltä oleminen tuo keskusteluun lisäarvoa merkittävästi. ja on sellaisena virike keskustelulle.

Riitely ja muihin kirjoittajiin kohdistetut moitteet pitäisi kieltää ja pahimmissa tapauksissa poistaa ja banneroida eli estää kirjoittaja osallistumasta.
22372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Joko taas näitä ohjeita? Lopeta hyväukko tuo neuvominen.

1Äänestä
  • Aamuraivaritko - akka vastavirtaan
    suonet tukosko kun ei lämpö rintaan
    sappi kiehuu nousee suuhun
    paras kiivetä takas puuhun.

    Äänestä

  • Aloittaja

    En minä ohjeita anna, esitän vaan käsityksiäni keskusteluista.

    Äänestä

Hyvä muistus miten keskustelut sujuisi paremmin, näin heinäkuun viimeisenä aamuna. Lukuisia kertoja on selkeän keskustelun malli annettu, mutta kaikkihan tiedämme, miten aihe jää varjoon, kun epäolennaiset purkaukset saa sijaa.

Ärtyvyyskynnyskin on erilainen ihmisillä, kiinnostavuuden puute ehkä aiheeseen, kannattaneeko niitä luetellakaan , kun ei voi tietää.

Minusta on ollut antoisaa saada osallistua, tai lukeakin vain monipuolisesti käsiteltyjä aiheita, niin paljon tietoa on jaetuissa ajatuksissa siloin löytynyt.

Se kyllä jättää hyvän mielen lisäksi, tunteen ystävällisyydestä ihmisten kesken.
Kiitos hyvästä kehoituksesta 🌷

Äänestä

Keskustelu keskustelusta on ikuisuusaihe, mutta tuskinpa suuria läpimurtoja tullaan palstan keskustelukulttuurissa näkemään ! On keskusteluja ja keskusteluja : vaalipaneeleissa voidaan vaatia perusteltua argumentointia, niissä haetaan voittoa muista, halutaan vakuuttaa äänestäjät oman näkemyksen paremmuudesta. Mutta tämähän on dialogia, vuoropuhelua , leppoisa kahvipöytä, aiheetkin liikkuvat kaikilla elämänaloilla. Näkemyksiä, kokemuksia, elämyksiä, intuitiota...ei kaikkea tarvitse niin ryppyotsaisesti perustella ja eritellä. Huumori on bonus, kaivattua lisäarvoa. Aiheesta voi rönsyillä, lisäillä musiikkilinkkejä, innostua vaikka hakemaan faktatietoa. Aihe elää omaa elämäänsä kun sille antaa tilaa, kuuntelee muita ja antaa itselleen mahdollisuuden jopa muuttaa mielipidettään. Mielipiteensä siis voi vaihtaa alkuperäistä parempaan keskustelun tuloksena. ;)

Laki, palstan säännöt ja hyvät tavat pohjana, mutta tokihan huumori, persoonallisuus, värikkyys saavat näkyä. Iloista ilmettä ja myönteisyyttä tietysti toivoo, mutta saahan kiukkukin joskus esiin tulla, kunhan ei kohdista henkilökohtaisesti toiseen palstakirjoittajaan, jolla ei ole osaa ei arpaa kiukun syyhyn. Väitelläkin voi ihan väittelyn ilosta, ihan sama, kumpi oikeasti on oikeassa. Tietysti on suuria maailmankatsomuskysymyksiä , joissa toisten ihmisten syviä arvoja ei pidä loukata.

Noela sen sanoi, tämä on jakamista. Ajatusten jakaminen ei vie itseltä mitään pois, vaan antaa lisää ajateltavaa. Oma valinta on, mitä säästää, mitä hylkää.

Noéla...tuohan kuulostaa kivalta, mielessäni lausun pitkän vokaalin ja la-pääte sointuu naisellisena. :)

Äänestä
  • Kyllä Sinulla kielikorvaa on Ramoona 🙂, noin se sointuu minullakin.
    Kirjoitusasu seilaa Noëla'sta Noële:n, mutta otin tuon pelkistetyn näin suomalaisena.
    Tuo huumorin käsittäminen onkin arvoituksellista, viimeksi joku käsitti minun "hirnuvan" R:n kirjoitusvirheelle, minä kun todella huvituin tavatessani vierasta sanaa! Ei Ruune väärinkäsitä noin pieniä juttuja sentään.
    Mutta paras on, "varovasti silloin alta sillan, altaaa siiillan, tonttu näki~~~ kukkuiko käki,...jne. terve 😊

    Äänestä

  • Palstalla on jossain ilmoitettu säännöt, mutta valvooko niitä kukaan ? Muistan jonkun luettelon missä on kiellettyjä asioita. Pelkkä linkki, mainostus, massapostitus, henkilökohtaiset solvaukset jne. Näyttää olevan joussain ketjuissa paljon poistettuja viestejä, kenen toimesta ? Ruunella taitaakin olla ihan omat säännöt. Ainakin viisi vuotta on muita opettanut ja valittanut osamattomuudesta.

    1Äänestä

Aloittaja

Minä vaan ajankulukseni kun ei ollut mielessä hyvää keskustelunaihetta..

Yllättävää Sinun, Ramoona, suhtautumisesi.

Parempia keskusteluja!

t. ruune

Äänestä

Onpa hauskaa, että pystyin yllättämään Sinut Ruuneman. :)

Kannatan monimuotoisuutta kaikkialla, miksen keskusteluissakin. Tietysti asiayhteys ratkaisee, kaipaako jokin väittämä kunnon asiaperusteluja ja aukotonta faktatietoa, vai voiko ihan omien kokemusten , havintojen ja tunteiden perusteella keskustella. Koska eri alueille on omat erikoistuneet palstansa, mielestäni tällaisella kahvikeskustelupalstalla pitää olla suurpiirteisempi ja sallivampi aiheiden ja niiden käsittelyn suhteen. Toki itsekin keskustelen täällä ikäisteni palstalla kaikesta mieluummin kuin erikoispalstoilla. Mainitsinhan lain, palstan sääntöjen ja hyvien tapojen puitteet. Hassuttelukin on sallittua, itse olet antanut siitä esimerkkejä. Väittelyllä väittelyn vuoksi tarkoitan leikkimielistä kinailua, ei täällä tohtorinväitöksiä kaivata . Haastetta saa intoksista...joskus pyöriteltiin täällä sanoja intos ja taisi olla myös inte.

Toisiamme kannustavia, kunnioittavia (tai edes sietäviä), keskusteluja ...mielellään iloisen innostaviakin !

Äänestä

Hyvää keskustelunaihetta on keskustelu hyvän aiheen perustelusta ja aiheen merkityksestä. Miettiä pitää ja muistaa sääntöjä ennen kuin voi aloittaa. Painappa mieleesi säännöstö ja aloita vaikka säännöstöstä niin päädyt mietintöön säännöstön tarpeellisuudesta. Tästä kirjoituksesta ei ole tarpeen nostaa mitään yleistä suutuntoa onpahan osanotto keskustelluun.

1Äänestä
  • Joutava se yllätysten mies on kerta kerran jälkeen 🤣 Nasevasti vastaa vastaansanomattomasti vaadittuun keskustelutaitoon!
    Hulvattoman rennosti on varaa irroitella kun sille päälle sattuu,..siinä sitä itsensä tuntemista tarvitaan.

    Minustakin on hauska ottaa riskejäkin heittäytymisessä, useimmiten se kannattaa, ainakin nauttii matkasta enemmän.

    Käväisin Vantaalla katselemassa tuttuja paikkoja kesämökkiajoilta, aikaahan se vei, mutta sitä mukavampi onkin nyt asettua tv-stooliin jääkaappikin hyvin varustettuna taas, katsastelemaan maailman menoa.

    Äänestä

Aloituksesta sen verran sanon että muistan lukeneeni tuon ennenkin. Onkohan ruuneperikin alkanut arkistoida viestejään.
Minäkin tuonne runoketjuun vanhan runotekeleeni nostin kun en saanut runosuontani avattua.

2Äänestä
  • Aloittaja

    En ole koskaan arkistoinut viestejäni enkä aio niin tehdä vastaisuudessakaan.

    Mitäs me rollaattori-ihmiset? Kasvava kansanvarako? Heh heh!

    Äänestä

  • Ruuneman kirjoitti:

    En ole koskaan arkistoinut viestejäni enkä aio niin tehdä vastaisuudessakaan.

    Mitäs me rollaattori-ihmiset? Kasvava kansanvarako? Heh heh!

    Hyvä ettet arkistoi, näin arvelinkin. Tuo rakas aloituksen aihe on jo niin mieleesi sementoitunut, että meikäläisestäkin tuntuu että aiemminkin tuon olen jo kuullut.
    Jotkut kuulema arkistoivat nämä aareensa, olen minäkin kaikki "runoni" kerännyt jälkeenpäin täältä muistoksi. Enhän ennen somea ikinä värssyjä tehnyt. Nytpä menen kauppaan ilman rollaattoria, vain kävelysauvat apuna; olkalaukussa kolme muovikassia, kai ne kaupassa täyttyy, Poikani töistä tullessaan tuo minut tavaroineni kotiin.
    ps. suosittelen rollaattorilenkit kuuluvaksi jokapäiväiseen ohjelmaan. Jos väsyttää siinä voi istua lepäämäänkin.

    1Äänestä

Nyt täytyy ruunen säännöillä perustella, jos on samaa mieltä. Eri mieltä ei saa tietenkään olla ruunen kanssa, huonojen kirjoittajien kanssa voi olla eri mieltäkin.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Eri mieltä voi olla asiasta kuin asiasta. Perustelut pitää kuitenkin esittää.

    Äänestä

  • On aiheita, jotka monien mielestä ovat loppuunkaluttuja, niiden käsittely muodostuu useimmiten inttämiseksi kahden eri mielipiteen välillä eikä johda mihinkään järkevään lopputulokseen. Kaikkein ikävintä on kuitenkin tälläe palstalle soveltumaton matukeskustelu mutuperiaatteella, joka useimmiten on puolueprogagandan värittämää ilman minkäänlaista kritiikkiä.

    1Äänestä

Aloittaja

Kovin harva täällä kritiikittä jää.

Äänestä
  • Sori, tarkoitin kyllä ao. keskusteluissa ilmenevää itsekritiikin puutetta, kirjoittajat esittävät väitteitä uskoen niiden olevan faktoja.

    1Äänestä

Keskustelu on muka mielipiteiden vaihtoa, aloittaja toteaa.
Tämän kijoittajalla on siinä määrin hyvät mielipiteet, että niitä
ei vaihdeta mihinkään

1Äänestä

että sä tuut oman mielipittess kansa ja lähdet täältä Ruunen mielipittee kansa.

1Äänestä

Kyllä mielipiteensä saa vaihtaakin jos toisiin ajatuksiin tulee. Mutta ruunen mielipiteisiin ei kannata vaihtaa, kun on niin typerät perustelut hänellä. Ainakin ruunen pitää maksaa vaihossa iso vaihtoraha,

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruuneman kirjoitti:

Keskustelu on mielipiteiden vaihtoa siihen osaa ottavien välillä.

Keskustelulla pitää olla aihe, josta keskustellan ja perustelut aiheen merkityksestä ja sisällöstä.

Aiheesta voi olla samaa tai eri mieltä. Samanmielisyyskin on perusteltava yksilöllisesti, kohteliaasti ja asiallisesti. Olen samaa mieltä, ei ole mielipide lainkaan.

Eri mieltä oleminen tuo keskusteluun lisäarvoa merkittävästi. ja on sellaisena virike keskustelulle.

Riitely ja muihin kirjoittajiin kohdistetut moitteet pitäisi kieltää ja pahimmissa tapauksissa poistaa ja banneroida eli estää kirjoittaja osallistumasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu