Pelastetaan maailma sodalta

Putin kiihdyttää valhekampanjaansa Venäjällä. Länsi on syypää kaikkiin Venäjän ongelmiin ja uhkaa Venäjää sotilaallisesti. Krim ja Itä-Ukraina ovat vain Lännen ongelmia. Jne.

Miksi länsivallat sallivat suoranaisen valehtelun ja sotakiihotuksen tapahtua taas Euroopassa?

Jos läntiset johtajat ottaisivat Putinin valehtelun jatkuvasti uudelleen ja uudelleen esille puheissaan, joutuisi Putin edes vähän rajoittamaan karkeimpia valheitaan. Sillä saattaisi olla tilannetta rauhoittava vaikutus, mutta se on tehtävä ajoissa.

Jonkinlainen puolueeton tietoisku venäläisille pitäisi tehdä.

7

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nythousupyykillä

      Ei tarvi sotaa.. Huumejenkit luikki baltiasta muutenkin.

    • Tavallisten venäläisten eristäminen muusta maailmasta on jo alkanut: ensin vapaaehtoisin houkutuksin käyttää venäläistä mediaa ja sovelluksia yleismaailmallisten sijaan ja lopulta nyt esillä oleviin ehdotuksiin suodattaa internet Venäjän rajoilla, ehkäistä kaikki ulkomaiden tiedotustoiminta Venäjällä, kieltää virtuaaliverkot jne. jne.

      Pian venäläiset ovat aivan eristyksissä muusta maailmasta omassa kuplassaan, jossa heitä voi aivopestä ja manipuloida aivan hallituksen mielen mukaan.

    • Venäjän presidentti Putin toimii hyvin asiallisesti ja oikein. Hän on todellinen valtiomies ja hyvä hallitsija. Länttä kiusaa se, ettei Putin suostu tanssimaan Brysselin tai Washingtonin pillien mukaan, kuten muut Euroopan maat. Siksi länsi pyrkii eristämään Venäjää. Onneksi Putin pysyy lujana, eikä anna lännen riistää Venäjältä sen itsenäisyyttä ja vapautta.

    • kampanjaa

      Venäjä tarvitsee sotia. Ilman niitä talous romahtaa ja maa on konkurssissa. Maan talous perustuu asevientiin ja siksi on pakko keksiä vihollisia joita vastaan soditaan.
      Mikään tietoisku ei voi muuttaa sitä siaa, että Venäjä on talodellisesti täysin riippuvainen sodista.

      • Jönas77

        Venäjän talous on jo romahtanut. Diktaattori Putin pitää suosiotaan yllä sotauhon ja naapurimaiden alueiden anastamisen avulla.

        Se on vanha diktaattorien keino.


      • älähouritäällä
        Jönas77 kirjoitti:

        Venäjän talous on jo romahtanut. Diktaattori Putin pitää suosiotaan yllä sotauhon ja naapurimaiden alueiden anastamisen avulla.

        Se on vanha diktaattorien keino.

        Jospa jönöspelle kirjoittaisit harhasi vain paperille ja itsellesi?


      • harhasetpellet

        Tollo puhut usasta.. Voi sinuo apukoulureppanaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      209
      5295
    2. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      35
      4338
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      49
      4057
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      26
      3839
    5. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      31
      3776
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3746
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      67
      3633
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      35
      2912
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2420
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2366
    Aihe