Netti on pullollaan vääriä erotteluohjeita, joilla pahimmassa tapauksessa murhaat maksasi. Oikein tehdyllä erottelulla on merkitystä, käytit sitten pieniä tai isoja määriä. Varsinkin, jos käyttö on usein toistuvaa ja pitkäkestoista. Meillä jokaisella maksan sieto- ja kestokyky on omanlaisensa ja meillä on vain yksi sellainen. Siksi ajatukset mukaan, kun leikitään kemikaaleilla.
Eli ÄLÄ sekoita tabletteja lämpimään tai kuumennettuun veteen, kuten ohjeissa virheellisesti neuvotaan tekemään, sillä parasetamoli on suht herkkä liukenemaan lämpimässä nesteessä. Kylmävesierottelu tarkoittaa juuri sitä, että vesi on kylmää. Koko prosessin ajan. Se, että pidetään seosta jääkaapissa vaikka 5 tuntia, tai pakastimessa jäähdytetään lähelle nollaa, ei enää vaikuta jo liuenneeseen parasetamoliin. Se menee suodattimen läpi siinä missä liuennut kodeiinikin. Mitä lämpimämpää vettä käytät ja mitä kauemmin se ehtii vaikuttamaan, sitä enemmän parasetamolia ehtii liueta. Liuennut parasetamoli on kodeiinin tavoin lähes väritöntä. Siksi nesteen kirkkaus voi antaa virheellisen käsityksen onnistuneesta erottelusta.
Ollaan edes vähän fiksuja ja pidetään maksoistamme huolta.
Panacod vesierottelu. VAROITUS!
kodenisti
1
3584
Vastaukset
- Anonyymi
no ei ihme et maksa-arvot niin korkeella....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812305- 1831924
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701755Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1131581Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise291536- 1131325
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1721145Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1551032Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591015