Panacod vesierottelu. VAROITUS!

kodenisti

Netti on pullollaan vääriä erotteluohjeita, joilla pahimmassa tapauksessa murhaat maksasi. Oikein tehdyllä erottelulla on merkitystä, käytit sitten pieniä tai isoja määriä. Varsinkin, jos käyttö on usein toistuvaa ja pitkäkestoista. Meillä jokaisella maksan sieto- ja kestokyky on omanlaisensa ja meillä on vain yksi sellainen. Siksi ajatukset mukaan, kun leikitään kemikaaleilla.

Eli ÄLÄ sekoita tabletteja lämpimään tai kuumennettuun veteen, kuten ohjeissa virheellisesti neuvotaan tekemään, sillä parasetamoli on suht herkkä liukenemaan lämpimässä nesteessä. Kylmävesierottelu tarkoittaa juuri sitä, että vesi on kylmää. Koko prosessin ajan. Se, että pidetään seosta jääkaapissa vaikka 5 tuntia, tai pakastimessa jäähdytetään lähelle nollaa, ei enää vaikuta jo liuenneeseen parasetamoliin. Se menee suodattimen läpi siinä missä liuennut kodeiinikin. Mitä lämpimämpää vettä käytät ja mitä kauemmin se ehtii vaikuttamaan, sitä enemmän parasetamolia ehtii liueta. Liuennut parasetamoli on kodeiinin tavoin lähes väritöntä. Siksi nesteen kirkkaus voi antaa virheellisen käsityksen onnistuneesta erottelusta.

Ollaan edes vähän fiksuja ja pidetään maksoistamme huolta.

1

3987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no ei ihme et maksa-arvot niin korkeella....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      162
      11510
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8132
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5984
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4967
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      20
      4737
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4275
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      95
      3605
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe