Panacod vesierottelu. VAROITUS!

kodenisti

Netti on pullollaan vääriä erotteluohjeita, joilla pahimmassa tapauksessa murhaat maksasi. Oikein tehdyllä erottelulla on merkitystä, käytit sitten pieniä tai isoja määriä. Varsinkin, jos käyttö on usein toistuvaa ja pitkäkestoista. Meillä jokaisella maksan sieto- ja kestokyky on omanlaisensa ja meillä on vain yksi sellainen. Siksi ajatukset mukaan, kun leikitään kemikaaleilla.

Eli ÄLÄ sekoita tabletteja lämpimään tai kuumennettuun veteen, kuten ohjeissa virheellisesti neuvotaan tekemään, sillä parasetamoli on suht herkkä liukenemaan lämpimässä nesteessä. Kylmävesierottelu tarkoittaa juuri sitä, että vesi on kylmää. Koko prosessin ajan. Se, että pidetään seosta jääkaapissa vaikka 5 tuntia, tai pakastimessa jäähdytetään lähelle nollaa, ei enää vaikuta jo liuenneeseen parasetamoliin. Se menee suodattimen läpi siinä missä liuennut kodeiinikin. Mitä lämpimämpää vettä käytät ja mitä kauemmin se ehtii vaikuttamaan, sitä enemmän parasetamolia ehtii liueta. Liuennut parasetamoli on kodeiinin tavoin lähes väritöntä. Siksi nesteen kirkkaus voi antaa virheellisen käsityksen onnistuneesta erottelusta.

Ollaan edes vähän fiksuja ja pidetään maksoistamme huolta.

1

3946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      no ei ihme et maksa-arvot niin korkeella....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 157
      3961
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      92
      3342
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      99
      2720
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      283
      2558
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2296
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      139
      2021
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      5
      1646
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1049
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1028
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      899
    Aihe