Yleisen turvallisuuden nimissä olisi suotavaa, että ampujan henkilöllisyys ja motiivit kerrottaisiin. Oliko kantasuomalainen, hartolalainen jne.
Hartolan ampuja
19
1965
Vastaukset
- opopfsdijsoi123
Eipä tarvikaan täällä kysellä. Asia selvisikin jo.
- persona-nongrata
kantasuomalaisen nimen saa kertoa. muualta tulleista ei saa sanoa yhtään mitään, loukkaa tekijän persoonaa.
- TummaaPaahtoaHyllyssä
Allahu Akbar, kaikui huuto kaukainen :)!
- No_huh453
Kuitenkin ns. suosittu kaveri ja paljon ystäviä. Facebookissa useita satoja kavereita, joten ei ole kysymys mistään yksinäisestä syrjäytyneestä kaverista.
- pöllöpääpökijältä
Antakaa nyt vähän vihjeitä, ettei kylällä tarvitse lähteä kyselemään.
- En_Nähnyt_En_Kuullut
Joo. Kyllä tulee olemaan poliiseilla ylivoimainen urakka kuulustellessa silminnäkijöitä. Yllättäviä kytöksiä! Facebookin mukaan tuolla kyseisellä nuorukaisella on suuri kaveripiiri Hartolassa ja ei kai kukaan kaveria ilmianna. Oletan, että hän on vapaana muutaman päivän kuluttua kuten edellisilläkin kerroilla.
- Kokemuksestani
En_Nähnyt_En_Kuullut kirjoitti:
Joo. Kyllä tulee olemaan poliiseilla ylivoimainen urakka kuulustellessa silminnäkijöitä. Yllättäviä kytöksiä! Facebookin mukaan tuolla kyseisellä nuorukaisella on suuri kaveripiiri Hartolassa ja ei kai kukaan kaveria ilmianna. Oletan, että hän on vapaana muutaman päivän kuluttua kuten edellisilläkin kerroilla.
Kyllähän Facebook-kaveruus on sellaista, ettei siitä aina ole mahdollista kieltäytyä. Esimiehet, työkaverit ja kaverin puolisot varmasti pyydetään, tai ainakin hyväksytään kavereiksi sosiaalisen paineen takia.
Tuollaisessa kylässä asuessa kaikki haluavat pysyä jollain tasolla "väleissä" hullujenkin kanssa. Kaveeraaminen ei välttämättä ole pakollista, mutta kukaan halua olla se, joka aiheuttaa tuollaisen kusipään joutumisen linnaan, eikä kukaan halua helposti edes olla tuollaisen sekopään silmätikkuna jättäen hyväksymättä fb-kaveripyynnön. Yleensä "suuri yleisö" vain hiljaisesti toivoo, että nämä menisivät vittuilemaan riittävän isolle taholle, että päätyisivät pahasti hakatuksi. Se voisi olla toimintaa tervehdyttävä tie, tai sitten se veisi suoraan hautaan. - väärätietoeiedistämitään
Kyseessä ei ole ampuja ja kuva ei liity millään tavalla ko. tapaukseen. Nyt arvon herra/rouva Matlock hieman jäitä hattuun. Tuo mitä teet aiheuttaa vain lisää harmia niille ihmisille, jotka sitä ei ansaitse.
- tietolisaatuskaaa
Miksi poliisi pyytää KAIKKI paikalla olleita ilmoittautumaan , ns silminnäkijät rekisteröidään / pakkolailla vaiennetaan vai miksi ?
- Kesäasujas63
Yleisen turvallisuuden nimissä olisi suotavaa saada huume/sekakäyttö ongelmaan stoppi kyseisessä kylässä..Mökkeillä voi sentään rauhassa-Läheltä piti tilanteita esim.hörhökaahareiden toimesta on ollut mittavasti,sekä autopommi..siitä luettiin vaimon kanssa lehdistä myöhemmin.Muuten kesäisin varsin viihtyisä miljöö Lavatansseineen ja kaunis Tainionvirta.Jaksamisia ja voimia Sokos henkilökunnalle teon aiheuttamista traumoista.
- Linnaan.vaan
Onko tällä pyssymiehellä kovakin rikostausta, mitä kaikkea tehnyt? Meinaan että vaaralliset rikolliset pitäisi pitää lukkojen takana.
- Onkoaseenkatolupaa
Lisäksi poliisien aseenkantoa rajoittaa sillä jo järjestyslaki kieltää aseet julkisella paikalla.
- ymmärtäkää
Onhan tällä taustaa. Silti tuollaisellakin olennolla on valtava määrä yhtä elämänkoululaisia fanittajia.
"Hartolan S-marketissa aseella uhkailusta epäilty mies on vuonna 2012 tuomittu yli kolmeksi vuodeksi vankeuteen tapon yrityksestä, laittomasta uhkauksesta ja vahingonteosta.
Mies oli viiltänyt entisen naisystävänsä seurassa ollutta miestä kääntöveitsellä kolme kertaa kaulaan sekä lyönyt häntä veitsellä useita kertoja ylävartaloon Lahdessa huhtikuussa 2012.
Mies oli myös hajottanut vasaralla entisen naisystävänsä omaisuutta.
Tapon yrityksen lisäksi mies on tuomittu aiemmin pahoinpitelyistä, varkaudesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta."
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201708042200305247_u0.shtml
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2012/11/23/puukottaja-katui-se-ei-auttanut
- pöllöpääpökijältä
Hartolassa on väkilukuun suhteutettuna erittäin paha huumeongelma. Oletettavasti tämä paikallinen on ns. piripää, jolla on mennyt vähän liian kovaa.
- OikeusTietää
Nimi ja kuva on julkaistava jotta ihmiset osaavat varoa vaarallista rikollista koska kohta on taas vapaana.
- sfsfssf
Poliisi on lähtenyt Lahdesta asti tunnin ajomatkalle. Hemmo ei ole tänä aikana saanut pyssyä toimimaan eikä päässyt poistumaan liikkeestä.
Outoa? - kuolemaniittääpian
Kyllähän Aatu on jo valmistettu saattamaan hautaan.Vuosiin ei hänen elämäänsä ole pidetty minkäänarvoisena mutta ei ole osannut itse hypätä junan eteen.Turhake,
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa153192Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.122188Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181802Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101176Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1551075Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501002- 36823
- 54758
- 67711
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30685