Nyt voi tosi edullisesti ostaa melkein Ladan. Jokaisessa 1999 mallia uudemmissa 1.6 K4M moottorilla varustetuissa relluissa, kuten Megane ja Laguna on sama moottori kuin Lada Xray-mallissa. Eli noin 10% Ladaa on Euroopan myydyimmissä autoissa.
Ladat alkaa olla aika ruostuneita, joten nyt parempia Ladan klooneja voi ostaa halvalla, eivätkä ne ole kovia ruostumaan. Hiljaisempiakin ovat.
Lada porskuttaa Renault-Nissanin huomassa
7
194
Vastaukset
- naarattaapi
Neuvosto tekniikka ei ollut enää ajan tasalla!
- Retrotykki
Naura vain! Minä luotan vain tuttuun ja toiminta varmaan Lada-VAZ- tekniikkaan. Hiivattiin kehitys! Vanhassa vara parempi!
- Retrotykki
Niin ja naura vaan ittekseen!
- rellut
Niin se oli liian hyvää. Ruiskusamarassa tietokoneen ohjausboxi oli sisällä hansikaslokeron alla. Ei kuumene liikaa eikä saa suolasumua sisuksiinsa. On siis käytännössä ikuinen, länsiautoissa ECU-boksit tuhoutuvat ankaran ilmastomme takia suhteellisen nopeasti, mikä lienee valmistajien tarkoituskin. Ruoste poistaa Ladat liikenteestä, kun niissä ei ole yhtään sinkattua peltiä. Ottaisin kyllä mieluummin Ladaani Fordin duratec ketjukoneen, kuin kiilattoman K4M remmivetoisen, jossa tunnetusti apulaitehihna rikkoo helposti koko moottorin. Rellun kone kestää kyllä hyvin, jos muistaa vaihtaa jakohihnan ja apulaitehihnan säännöllisesti huolto-ohjelman mukaan.
- Homeon
Kyl nykyauto kulkee lujaa, on kiire korjaamolle. Lada korjataan kotona.
- HOLISTI74.91
onhan Lada aina ollut huomattavasti kestävempi ja laadukkaampi kuin toinen itäauto skoda. kyllä Lada on hyvä auto, oikeesti.
- Anonyymi
olin huoltomiehenä korjaamolla jossa oli skodan merkkihuolto. ihmettelin joskus kun vaihdoin skodaan vaihteistoöljyjä että mikä lumpsaus kuuluu öljyn valuessa. laitoin jäteöljyn keräimeen suodattimen ja syy selvisi: vaihteistoista tulee hammasrattaan hitusia ja metallin työstö purseita. sama tavaraa tapasin volkkarien laatikoista. saksalaisissa autoissa oli lisäksi usein kannen ja lokin pinnat puutteellisesti kaavittu, usein vielä selvät jyrsimen terän jäljet näkyvissä. ladoista en ole samaa koskaan tavannut, luukkujen tiivisteet niissä joskus repsotti ja peltiasennuksessa ja maalauksessa sanomista mutta metallityöstöt oli tehty hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 785266
- 1253624
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj413486- 513104
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262778Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72329- 242111
- 1992000
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4251654Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91588