taas oli suuri joukkio tuomiolla tahallisista virkarikoksista ja selvisivät pikku sakoilla. oli Auerin tietoja urkittu. Oikea tuomio olisi ollut kenkää jokaiselle ja maan palvelukseen kelpaamattomaksi. Näin näitä silitellään ja suojellaan ja eikö juuri tämän porukan tulisi olla nuhteettromia ja ymmärtää lain tarkoitus?
poliisirikolliset
selisel
32389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kaikille ei laki ole sama Suomessa.Mitä isompi herra sen pienempi tuomio,olipa rikos mikä tahansa.
Niinpä, kerrasta poikka vaan, ei mitään armoa. Poliisit eivät ole mitään pyhimyksiä. Jos poliisi ajaa autollaan ylinopeutta, tai syyllistyy roskaamisrikokseen heittämällä tulitikun maahan tupakan sytytettyään, niin sakkojen lisäksi maan palvelukseen kelpaamattomana lopputili heti kouraan.
poliisit on suurinta roskajoukkoa mitä maa päällään kantaa ja ihmetellä pitää miten näistä ei päästä eroon?
Koeta miettiä, mistä kumpuaa vihasi poliiseja kohtaan. Olisiko ehkä omassa käytöksessäsi jotain, mitä voisit muuttaa? Usein pitää paikkansa sananlasku, niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Suomi olisi aika paljon levottomampi paikka elää, jos meillä ei olisi virkavaltaa puuttumassa monenlaisiin maassamme esiintyviin epäkohtiin. Itse olen huolissani poliisien jaksamisesta, koska heidän määräänsä on vuosien varrella vähennetty ja työtehtävien määrä ja haasteellisuus on samaan aikaan lisääntynyt. Arvostan ammattitaitoisten ja kokeneiden poliisien työtä hyvin paljon.
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan - päteekö siihenkin kun miespoliisit kiusaavat naisgolleegojaan...
Ei kai työpaikkakiusaaminen ole hyväksyttävää millään työpaikalla. Kannattaa miettiä kenen kanssa sitä läppää heittää ja millä tavalla, ettei tule turhia väärintulkintoja eikä vahingossa loukkaa ketään toista.
Naispoliisien mielestä he eivät ole tulkinneet väärin eikä kyseessä ole läpänheitto vaan työpaikka kiusaaminen. Kyseessä ei ole ollut loukkaaminen vaan ahdistelu.
Joukossa tyhmyys tiivistyy.
Seura tekee kaltaisekseen.
ei tarvi ihmetellä. Tästä joukkiosta ei päästä koskaan eroon se tulee aina olemaan, mutta kun saatas tuo joukkio puhdistettua rikollisista aineksista ja todellinen toimiva viranomaisvalvonta valvomaan ja seuraamaan poliisia niin yksityiselämään liittyvissä rikoksissa ja virkarikoksissa ja saatas poliisirikoksia tutkimaan erillinen riippumaton juristigollegio joka ei olisi poliisiin kuin syyttäjäorganisaatioon päin tutkinnan esivaiheessa missään tekemisissä, eli ei ota ohjeita eikä käskyjä mitä tutkitaan ja ketä , ja ehkä näin saataisiin puolueettomuus paremmalle tolalle
Poliisit ovat pahimpia rikollisia. Käyttävät härskisti hyväkseen virka-asemaansa!
Eihän ne ole muuta kuin yksi rikollisjengi muitten rikollisjengien joukossa. Tästä on lukemattomia todisteita. Esimerkiksi tapaus Aarnio: tuli astuttua isommiksi osoittautuneille varpaille kuin luulikaan. Kahdesta markkinaoikeudesta piti tulla yksi - ja tulikin!
Toinen sitten se Vihdin teloitus. Viranomaisista kiusallisia rikosilmoituksia tehnyt entinen yrittäjä piti käydä teloittamassa ja lavastamassa murha toisen tekemäksi. Ja niin tehtiin. Tosin yksi murharetkeen osallistunut kuoli ja toinen vaavoittuu "omien" harhalaukauksissa, mutta mitäpä siitä. Saatiin rikoksilmoitusten tulo loppumaan ja jo tehtyjen "tutkinta" seis. Vaikka mitään ei oikeasti tutkittukaan.
Murhatun leski ei uskalla kertoa mitään kun tietää, miten siinä kävisi.
Eikä nämä ole läheskään ainoita tapauksia.
Ainakin Oulun PolPo kehuu oikein kirjallisesti (allekirjoitus ja Virka-Asema vielä), ettei heille tule virkavelvollisuuksien rikkomisesta mitään sanktioita. Eikä niitä tulekaan. Kansalaiseen kohdistuneita rikoksia ei tutkita, Poliittiseen Eliittiin kohdistuvat mielipiteetkin kammataan tiheällä kammalla ja asianosaiset kuulustellaan epäiltynä viharikoksesta ja kiihotuksesta kansanryhmää kohtaan. Vaikka edellistä ei lakikirja tunne ja se kiihottujakin on vain ja ainoastaan PolPo. Esimerkiksi Koraani on puhdasta vihakirjoittelua ja kiihottamista kaikkia muita kansanryhmiä vastaan, täysin selviä murhiin yllyttämisiä myöten, vaan eipä kiinnosta PolPoa edes pätkän vertaa.
"Kahdesta markkinaoikeudesta piti tulla yksi - ja tulikin!"
Mitä tuo nyt mukamas tarkoittaa?
Olisiko pelkkää sanankäyttöä ilman se suurempaa pyrkimystä ollakaan informatiivinen?
kenen leipää yö sen lauluja laulaa. Suomen poliisiin on pesiytynyt paljon luonnevikaisia narsisteja. Poliisiainesten seulanta ei ole valtakunnallisesti onnistunut. Narsismi on sairaus joka otollisella maapohjalla kantajassaan voimistuu. Myös ulkoiset tekiät mm. uniformu eli virkapuku luo narsistille voiman ja itsetyytyväisyyden sädekehän ja helposti todellisuus häviää. Paljolti tästä johtuu poliisirikollisuus ja toinen tekijä on poliisijohdon ja esimiesten mädännäisyys ja lailisuuvalvonnan todellinen puute, narsisti saa mellastaa vapaasti.
Narsisteja löytyy ihan jokaisesta ammattiryhmästä. Se ei ole mitenkään harvinainen ominaisuus.
narsismi on vaarallinen ilmentymä viranomaisessa jolla on oikeus käyttää pakkokeinoja ja muita yksilön vapauteen kohdistuvia toimenpiteitä
Tein rikosilmoituksen kadonneesta työkalenterista ja muutamista papereista asunnoltani ja en saanut kajaanin poliisilta kopiota. Sanoivat, että katsotaan jos ne löytyvät. Tietenkin ne tuodaan asuntooni. Kysymyshän onkin järjestäytyneestä rikollisuudesta, sillä minua on kuunneltu noin 3 vuoden ajan joka päivä ja tästä eivät usko mukamas. Eivät ole aiemminkaan tekemiä rikoksiakaan tutkittu . Kun kysuin paperikopiota tekemästäno olmoituksesta poliisi kysyi, mihin sitä tarvitset
Mitä niin tärkeitä tietoja sinulla on, että sinua kuunneltaisiin vuosikausien ajan?
Koittaa nyt vaan poliisi ystävineen uskoa. Se on helppo valtion välineillä ja palkalla sotia yksityistä vastaan. Kulut on valtavat yksityiselle rehelliselle kansalaiselle.
Poliisi naamioituu välillä mustaksi ja välillä valkoiseksi. Kummastakaan eivät tiedä juuri mitään. Ja aina sen tunnistaa siitä kun vahingot ja kustannukset ovat järkyttävät. Rehellinen yritystoimintakin tuhotaan.
Onpa alentuvaa näkemys poliiseista että metsä vastaa niin kuin sinne huutaa. Eli poliisi on täysin tunteitten viemä tuuliviiri. Poliisille tulee tippa linssiin jos sanotaan pahasti. Mutta jos poliisille lepertelee korvamakiaa, poliisi pissii hunajaa ja tekee niin kuin imartelija sanoo. Muissa ammateissa pitää säilyttää ammatillisuus tilanteessa kuin tilanteessa, mutta poliisi siis saa reagoida kuin nelivuotias, joka ei osaa kontrolloida tunteitaan eikä tekojaan. Onpa pikkulieskalla halventava näkemys poliiseista. Mieti vähän asennettasi.
Tikkulieska näyttää tulkitsevan sanoilleen ominaisella tyylillään sanomisiani niin, että asiat vääristyvät ja ihmiselle lyödään kyseenalaista leimaa otsaan. Toivottavasti kirjoituksistani nousevat esille arvostus ammatti-ihmisten asiallisesti tekemää työtä kohtaan ja halu vaikuttaa siihen, että esimerkiksi poliisilla on riittävät resurssit hoitaa työnsä parhaalla mahdollisella tavalla meidän kaikkien yhteiseksi hyväksi.
yhteiskunnan suurin ja mahtavin todellinen rikollisjengi,vain pieni osa rikoksista ja virkarkoksista tulee julki ja johtaa esitutkintaan ja vielä vähemmän johtaa syytteeseen tai kurinpito toimiin
eihän korppi korppia noki
Millä tavalla vaikutat poliisien riittävään resurssiin? Oletko käytännön tasolla huolehtinut heidän jaksamisesta?
poliisin tekemät tahalliset virkarikokset ovat arkipäivää samoin yksityiselämässä ja niitä löytyy vaikka kuinka paljon ja kaikilla rikoslajikkeilla höystettynä. Kehutaan jos on aihetta ja moititaan myös jos on aihetta. Tämä juttuhan on alkujaan laitettu "vireille" juuri siitä, että moititaan poliisia heidän tekemistä tahallisista virkarikoksista. valitettava tosiasia on että poliisijohto on mätä ja alaiset samaa tasoa, ei kuitenkaan kaikki. Vähemmistö kunnon poliiseja ei uskalla tulla kolostaan ulos ja paljastaa vakavia kavereidensa tekemiä rikoksia, koska pelkäävät kostoa joka yleensä toteutetaan rikollisten poliisien ja näiden esimiesten toimesta.
Eivät he ole kunnon poliiseja, he ovat pelkuripoliiseja. Kunnon poliisi käryttäisi rikoksen ja rikollisen, vaikka se olisi oma työkaveri.
Älykääpiöt menetti autonsa kun mies pakotti kytät maahan tyhjällä aseella, kostoksi kiinniotettaessa purettivat rakilla niin pitkään, että joutui olemaan kuukauden sairaalassa. Harmi ettei miehellä ollut oikeasti paukkuja aseessa, olisi ampunut rakin ja siat samalla kertaa. Jos noin huonosti koulutettu rajkki ettei tottele niin eihän sellaista saa käyttää, oikeasti purettivat tahallaan ja kytät laitettava vankilaan tapon yrityksestä.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201708082200313908_u0.shtml
Äkkiä kytät viralta odottamaan vankilatuomiota tai syöttää rakeille niin saavat kokea saman mistä itse kiihottuvat.
nyt on keksitty puhelinautomatti jolla toinen kyttä voi nimettömänä ilmoitaa toisen kytän tekemistä rikoksista, tapautetaan karvaisia käsiä yhteen ja seurataan kuinka homma poikii?
Ei missään nimessä lisäoikeuksia näille tirkistelijöille, turhille poliiseille. Mielenkiinto usein syynä täysin laittomaan tirkistelyyn.
oli kaiketi satoja urkinta rikoksia, Myllylä, Auer ja monia muita, sitten oli noita työkavereiden ylinopeussakkojen mitätöintiä ja asiapapereiden manibulointi ja asiakirjojen hävittmisiä ja aina vaan se 10 päväsakkoa. Ja tämän luokan sakolla ei ole ennaltaestävää tehoa, MUtta jos annetraisiin kenkää pienestäkin tahallisesta virkarikokesta niin väitän, että esim. ei yhtään urkintarikosta uskallettaisi rehdä. Nämä virkarikolliset ei muuten usko ainoa konsti on kova rangaistus ja lopputili ja valitusosoitus käteen.
kovat rangaistukset tahallisista pienimmistäkin virkarikoksista ja aina vaan monoa persuuksiin niin siitäpä ottravat jäljellä olevat opikseen. Tästä se isänmaa SUOMI nousee oikeuvaltioksi
Oikein pienimmästäkin mätämuna pois. Näin ennen olikin ja kannatti 90-luvulla Mats Dumellin kanssa rikosohjelmaa vetänyt ex. poliisi kertoi, että näin ennen meneteltiinkin mm. jäätelöpuikon näpistäneelle 8 ps:ää saaneelle!