Hei!
Olen ehkä hankkimassa kääpiöluppakorvakania (ainoa este on enää nuo kotona olevat marsut, täytyy selvitellä pasteurella-bakteerista aiheutuvat riskit). Kysyisin teidän kanin omistajien kokemuksia urosten ja naaraiden eroista... Uroksista minulla on sellainen käsitys, että ne ovat aika säyseitä mutta saattavat merkkailla ja astua vähän kaikkea eteen sattuvaa jos sille päälle sattuvat. Naaraat taas puolustavat pesäänsä tiukemmin ja saattavat olla usein valeraskaana... Kanin tulisi ehdottomasti oppia vessalaatikolle, sillä vuokra-asuntoni on pysyttävä hyvässä kunnossa, onko sukupuolten välillä eroja tässä suhteessa?
Olen ehkä hankkimassa kääpiöluppakorvakania (ainoa este on enää nuo kotona olevat marsut, täytyy selvitellä pasteurella-bakteerista aiheutuvat riskit). Kysyisin teidän kanin omistajien kokemuksia urosten ja naaraiden eroista... Uroksista minulla on sellainen käsitys, että ne ovat aika säyseitä mutta saattavat merkkailla ja astua vähän kaikkea eteen sattuvaa jos sille päälle sattuvat. Naaraat taas puolustavat pesäänsä tiukemmin ja saattavat olla usein valeraskaana... Kanin tulisi ehdottomasti oppia vessalaatikolle, sillä vuokra-asuntoni on pysyttävä hyvässä kunnossa, onko sukupuolten välillä eroja tässä suhteessa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä ainakin sukupuolesta riippumatta on kaikki huonekalut ja jalkalistat ja kynnykset nakerreltu siitä huolimatta, että puunoksia on jatkuvasti tarjolla, niinkuin pitääkin kanin hampaiden takia.
Myös merkkipissoja ja -papanoita tulee mielestäni kumpaisiltakin. Miksi siis valita uroksen ja naaraan välillä, kun mukavinta kanin kannalta olisi ottaa molemmat? Lajitoverin seuraa ei ihminen voi korvata.
Kannattaa todenteolla harkita kaninottoa vielä, ja miettiä miten saat listat suojattua. Tuhovimma on yksilöllistä, mutta et voi koskaan silti olla varma. Häkissä kania ei kuitenkaan voi pitää.
Listojen rikkomista ei ikinä tavattu meillä ainakaan. Kani jätti ne rauhaan eli korostan siis vain, että yksilöllistä tämä listojen rikkominen on...jotkut sitä tekevät, toiset eivät.
Mun kokemusteni mukaan naaraat tulee hyvin keskenään toimeen. Samasta pentueesta tulevat ainaskin. Uros käy myös, mutta se saattaa vaatia kastroinnin. Ja tota...mitä toi pastereulla-bakteeri tarkoitti? Potevatko marsusi sitä? Ei ehkä kuule kannata harkita kania vähään aikaan. Kania on vaikee opettaa täysin sisäsiistiksi, joten parempi olis antaa olla ihan omassa häkissään. Pakko sen jonnekin on päästeltävä.
Tässähän minä juuri selvittelen plussia ja miinuksia ennen kanin hankintaa. Todennäköisempää on että sellaista ei meille tule, mutta eikö olekin parempi ottaa etukäteen selvää? Huonekalut saavat mennä, listat olisivat tosiaan ongelma. Onkohan rautakaupassa jotain kulmalistaa jota voisi vetää oikeiden päälle?
Pasteurella on bakteeri joka on kaikilla kaneilla. Yleensä se ei oireile, mutta esim. kanin nuha johtuu usein siitä että se on väliaikaisesti lisääntynyt. Marsuilla tätä bakteeria ei ole ja ne ovat aika heikkoja sitä vastustamaan, joten kani voisi tappaa marsuni tällä keuhkobakteerillaan ollen itse täysin terve. Kuitenkin monilla on molempia eläimiä joten riski ei voi olla järjettömän suuri.
Kyllä on olemassa kovamuovilistaa, siis sellaista valkoista missä on 90asteen kulma, vissiin aika kallista, mutta käyttökelpoista.
Tosiaan, jos ehdotonta sisäsiisteyttä vaatii, kannattaa kani unohtaa, tai sitten löytää käytetty, joka toimii kunnolla. Vaikka eräät pitävät kaninsa häkissä 23/vrk, se on todella liian vähän!
Yleensä kani kuitenkin pissaa vessalaatikkoon vahingoitta, mutta papanoita saattaa tulla sinne tänne, ehkeivät he oikein niitä huomaa. Onneksi pupunpapanat ovat kuivia, eivätkä likaa lattioita (tietysti suhteellista riippuen siitä kuinka intohygieenikko ihminen on), mutta maailman paras vekotin kämpän siistinäpitoon muutamista irtopapanoista on ehdottomasti rikkaimuri!
Muutaman papanan tähden ei painavaa imuria jaksa kaivaa, mutta rikkaimuri on aina valmiina seinässä. Suosittelen lämpimästi. En kuitenkaan yhtäaikaiseen käyttöön pöydän leivänmurusten imurointiin.
Pasteurellasta: ei nyt ihan kaikilla kaneilla välttämättä, mutta suurimmalla osalla. Minulla oli pikkutyttönä kaneja ja marsu saman katon alla, marsu eli 9-vuotiaaksi, mutta veikkaampa, että pasteurella ei silloin ollut niin yleinen? Ei siitä ainakaan silloin puhuttu...
Toisaalta kaverin kanin kanssa elävä marsu sai
paiseita ja jouduttiin lopettamaan. Mietinpä vaan niitä marsuja, jotka ammattitaidottomissa eläinkaupoissa asuvat kanien kanssa samassa lootassa, ne tuskin ovat pitkäikäisiä.
Kuitenkin, pasteurella tarttuu suorassa kontaktissa ja pisaratartuntana, joten kanin ja marsun pitäminen samanaikaisesti on mahdollista, jos ne eivät ole samassa huoneessa eikä kosketuksissa toisiinsa. Myös käsihygienian kanssa tulee olla tarkkana. Eri asia sitten kuka jaksaa stressata tällaista monen vuoden ajan?
Kanin altistavia tekijöitä (huono ruokavalio, stressi, veto, kylmettyminen, likainen pitopaikka jne) tulee välttää, ettei pasteurella puhkea oireiksi ja tartuta marsua, saati tapa kania.
Itse kyllä ehdottomasti suosittelen naaraasta.Uros nimittäin haisee uskomattoman pahalle,ainakin meillä,vaikka siivoaisi häkin päivittäin.
Itselläni oli uros kolme vuotta sitten, mutta menehtyi suolitukokseen. Nyt olen hankkimassa kania ja ajattelin naarasta ihan kokeilun vuoksi :) En usko että hirveästi eroja sillä tämä meidän uroskani oli todella helppo tapaus. Oli täysin sisäsiisti, ei purrut listoja tai huonekaluja eikä ihmisiäkään ja todella kiltti :)
Oma uroskanini on oikein mukava. Ei ole merkkaillut ja on täysin sisäsiisti! Lisäksi kiltti ja asiallinen pikku herra. :) Tokihan se hampaitaan käyttää jokaiseen vastaan tulevaan asiaan, mutta ei tuo nyt ihan mahdoton ole! :D