Kysymys

Miten suhtaudutte avioeroon? Meilläpäin eroa hakeneet vanhoillislestadiolaiset on suljettu yhteisön ulkopuolelle eli toisin sanoen heitä ei enään pidetä lestadiolaisina. Onko tämä normaali käytäntö? Eivätkö lestadiolaiset saisi erota?
1309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En ole lesta, mutta vastaan kuitenkin.

En missään nimessä kannata avioeroa, mutta joskus se on ainoa vaihtoehto.

Jos joku haluaa erota, niin sille ei voi mitään. En minäkään halunnut erota, mutta kun ex-vaimo laittoi eron vireille, niin minkä minä sille voin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teille kirjoitti:

Miten suhtaudutte avioeroon? Meilläpäin eroa hakeneet vanhoillislestadiolaiset on suljettu yhteisön ulkopuolelle eli toisin sanoen heitä ei enään pidetä lestadiolaisina. Onko tämä normaali käytäntö? Eivätkö lestadiolaiset saisi erota?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu