Saaristo, päivävierailu

jalkineet_

Satun nyt oleilemaan vielä jonkin aikaa Turun suunnalla. Ja näin kesäaikana vielä elokuun puolella yhteydet Paraisten saaristoon toimivat julkisina palveluinakin hyvin. Joten kun aikaa on, niin voisi sopivana päivänä poiketa jollakin saarella, esim. Jurmolla.

Mutta rupesin tässä miettimään, millaisilla jalkineilla... Onko siis niin, että käydäkseen tavissaarimatkailijasta, tottuneesta sellaisesta, pitäisi olla kumisaappaat jalassa? Käärmeet ja punkit! Jurmolla niin kuin Utölläkin käärmeitä (kyitä) on, tosin eihän se populaatio täysin rajaton voi olla, mutta kuitenkin ja etenkin nyt loppukesästä kun kyitten poikimisaika on käsillä, yllätyksiä voi tulla eteen. Tietenkin Jurmollakin on teitä, eli eihän sinne nummille ja kivikoille ole pakko mennä kävelemään, ja toki parissa tunnissa ei niin hirveästi edes ehdikään...

Mutta siis kumisaappaat jalkaan vai? Tai jospa ottais talvimaiharit, paksunahka ja jonkin verran varttakin...

Kaikenlasta sitä ja kysytäänkin...

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yi47fjh47h5

      Metsurin turvasaappaat ja viiltosuojatut housut ainakin pitävät kyyt aisoissa. ... Kannattaa ehkä varautua selittämään omaa järeää varustustaan uteliaille. ... Noin vakavasti ottaen, en kyllä muutaman vuoden nuorempana saaristossa asuneena (Houtskari ja Korppoo), ja kokemuksia keränneenä, muista itseni tai kenenkään muunkaan varustautuneen mainitsemiasi pahoja vastaan sen raskaammin kuin mantereenkaan puolella.

      • Alkuperäinen_kommentoi

        Joo, joo. Kiitti. Sitä vaan kun tullut luettua erilaisia kertomuksia ihmisten asumisesta sekä käynneistä näissä paikoissa. Eräskin Jurmossa lapsuutensa asunut sanoo tekstissään että piti koko ajan varoa käärmeitä.
        Ja sitten sitä mitä nyt on pari "seuramatkaa" erinäisiin saarikohteisiin tullut tehtyä, niin kauniista ja aurinkoisesta säästä huolimatta, saappaat jalassa eräilläkin, jotka jäivät vieläpä ihan rantaan muksujensa kanssa päivää viettämään, eivätkä siis lähteneet samoilemaan pitkin ja poikin.

        Noo, ja jossain virallisella luontomatkailusivustolla kerrottiin ja varoitettiin punkkialueesta, juurikin Saaristomeren kansallispuiston saarien osalta.

        Mutta kiitti vaan. Tyhjänpäiväisestä vastauksesta. Sen kummemmin kuin mantereellakaan... Mantereella kuljen kyllä ihan sandaaleissa ja tennareissa tutuilla metsäpoluilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4945
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3666
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2808
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2640
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1733
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1576
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1458
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe