Käytettiin Sunnyamme korjaamolla kun pakoputki oli rikki, ja samalla korjaamossa tsekkasivat mahdollisia katsastukseen vaikuttavia vikoja. Sanoivat että kuulemma on liian tehokkaat takajarrut. Voiskos joku avata vähän että mitäs tuo tarkoittaa, pääseekö liian tehokkailla jarruilla läpi katsastuksesta?
Jotenkin näin maallikkojärjellä tuntuu ettei sellaista voi ollakaan kuin liian tehokkaat jarrut saatikka että siitä olisi jotain haittaa.
Jotenkin näin maallikkojärjellä tuntuu ettei sellaista voi ollakaan kuin liian tehokkaat jarrut saatikka että siitä olisi jotain haittaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
liian tehokkaat takajarrut on vaaraksi,kovassa jarrutuksessa takajarrut menee lukkoon ja seurauksena auto alkaa heittelehtiin ja pyörähtää perä meno suuntaan...tai mihin sattuu.
voi kokeilla kun vedät hiljasessa vauhdissa käsijarrua,jossain paikassa missä on tilaa kokeilla,niin huomaat miten käy kun takajarrut menee lukkoon.
jarrujen on oltava keskenään oikessa suhteessa,siis etu ja takajarrujen.
Tuo on kyllä aika harvinaista. Yleensä Sunnyissa takajarrut ovat lähes poikkeuksetta melkein elottomat.
Liian tehokkaiden takajarrujen haitat sulle kerrottiinkin jo.
Minä kyllä veisin auton muina miehinä katsastukseen, ja olisin tyytyväinen, että kerrankin Sunnyssa takajarrut toimivat kunnolla.Kyllä katsuri sitten älähtää, jos ne ottavat liian herkästi kiinni.
Näin ajattelinkin, että vien sen muina naisina katsastukseen, kaippa ne siellä sitten älähtää jos pitää korjata. En viitsinyt sanoa korjaamomiehelle heti että korjatkaa ne jarrut kun niiden olisi ollut niin helppo vedättää mua kun en asiasta mitään tiedä.
Sitten jos ei mene katsastuksesta niin pitäähän ne korjata. Ja tuota lukkiutumista vois kyllä käydä testaamassa jossain hiljaisella tiellä. En ole ajaessani itse huomannut mitään ongelmaa jarrujen osalta, mutta kai sekin voi johtua vaan siitä mihin on tottunut.
Ei oo ollenkaan harvinaista Sunnyissa tämä liika teho takana, johtuu pölyn kerääntymisestä rumpujen sisään, kannattaa ihan oman turvallisuudenkin takia puhdistuttaa pölyt pois.
vaarallinen vika! paineensäätöventtiili ei toimi ja takajarruihin pääsee liikaa painetta.
venttiilin tarkoitus on säätää painetta pienemmäksi kuin etujarruille menevä paine juuri sen vuoksi ettei käy niinkuin edellä kerrottiin eli jarrutuksessa matka yhtäkkiä onkin kohti tulosuuntaa.venttiili ei paljoa maksa ja on helppo vaihtaa.jos viet sellaisenaan katsastukseen niin laita minihame päälle, voi auttaa.