Mistä löydän käytettyjen työkalujen ostajan?

Kellarista

Isältäni on jäänyt kellarillinen toimivia käytettyjä työkaluja (vasaroita, sahoja, ruuvimeisseleitä, hylsysarjoja ja kaikkea mahdollista). Löytyy myös hyllytolkulla ruuveja, muttereita ja muuta metallisälää. Vasaroita on varmastikin 30-40, joten välinettä riittää. Samasta kellarista löytyy myös moottorisaha, pari aitaleikkuria, iso kompressori, raivaussaha ja iso hitsauslaite kaasupulloineen.

Kaipaan neuvoa mahdollisesta ostajatahosta. Yleiseen realisointipaikkaan olin yhteydessä, kellarin sisältö tuntui heille lähinnä vaivalloiselta tyhjennykseltä, josta maksaisin paljon. Onko käytetyillä työkaluilla mitään arvoa? Isäni ei ammattimiehenä ole höttöä ostanut, vaan kellari on täynnä topakkaa työkalua. En kuitenkaan ajatellut lähteä näitä vasara kerrallaan netissä myymään.

Kyseinen kellari on Pohjois-Karjalassa. Kiitän asiallisista neuvoista ja vinkeistä.

5

6722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R.Ompe

      Sopiiko kamat peräkärryyn. Rompetorille myyntiin.

    • NickNailer

      Käytetyillä työkaluilla ei yleensä ole myyntiarvoa juuri nimeksikään. Tiettyjä poikkeuksia on: antiikki, erikoistyökalut (esim. vanhasta asennustesteristä saa aika hyvin, kuten myös toimivasta ja kalibroidusta manometristä, jne jne.) .

      Omissa kaasupulloissa on ongelmana niiden määräaikaistarkastus. Harva haluaa pulloa, jossa on lyhyt leima.

      JOTEN: käy läpi tavarat ja pistä arvokkaammat esineet tarjolle verkkoon vaikka Tori:lle. Vähemmän arvokkaamaan voi myydä romuraudan hinnalla romukauppaan.

    • tuntuuu

      Onko kuumaa kamaa?

      • Anonyymi

        On aivan omia työkaluja tarpeetomaksi jääneet laatu merkkejä melkoinen läjä


    • Myytynä

      Koneita voit toriin laittaa arvokkaimmat koneeni myin lehtiilmoituksella. Käsityökaluilla ei rikastumaan pääse kannattaa pitää itsellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe