Terhi 15hv kannentiiviste

Urpåpentikäinen

Viime kesänä lämpöleikkasi vihreä koppainen terhi kun siipipyörä hajosi atomeiksi ja kansipahvi ilmeisesti meni kun jäähdytysvesi tulee sylinteriin. Tilasin voimakoneelta kannentiivisteen mutta sieltä laitettiin vesikannen tiiviste tulemaan. Eli kertokaa tyhmälle onko tuo vesikannen tiiviste sama kun kannen tiiviste?

8

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urpåpentikäinen

      Ja vinkkejä tuohon vaihto-operaatioon saa laittaa myös. Onko jotain huomioon otettavaa, kiristys momentti yms...

    • Kannattaisiko ottaa huomioon että kyseessä on alkujaankin täysin susi laite. Nykyään se on kiinnileikannut vanha romuläjä. Toimita ongelmajätelaitokselle ja hanki uusi.

      • Urpåpentikäinen

        Kiitos mielipiteestä. Tähän asti moottori toiminut erittäin hyvin eikä nytkään onneksi ole kiinnileikannut. Pitää yrittää vielä saada soiva peli.


      • Urpåpentikäinen kirjoitti:

        Kiitos mielipiteestä. Tähän asti moottori toiminut erittäin hyvin eikä nytkään onneksi ole kiinnileikannut. Pitää yrittää vielä saada soiva peli.

        Moni laite toimii hyvin kunnes menettää henkensä. Sitten ne ovat romua.


      • PKa59

        Tuo vihreäkylkinen tuli terhin viimeiseksi tuotesarjaksi valkokylkisen jälkeen. Omaan aikaansa peilaten Valmetin pojat teki ensiluokkaista työtä kun kaasukahvaan oli integroitu myös vaihteen valitsin. Kone mielestäni erittäin laadukas, joskin alkuaikoina puolien kanssa jos ne otti kosteutta oli pientä onkelmaa. Ryypyn kanssa myös hieman säätöä mutta ne temput kun osaa niin todella miellyttävää kyytiä...


      • j.piispanen

        Terhissä ei ole kannentiivistettä siinä on vesivaippa eli sylinterit on umpinaiset. joko rikin tiiviste tai lohko halki. mutta en usko että lohko olisi paskana. T: Terhillä pikkupojasta ajanut


    • VedäNarusta

      Nauti kesästä.
      Käynnistä Terhi.

    • hummat

      Luulisin että sylinterilohko on ns. kannuvalettu sakemannien tekemiä.
      Samaa tekniikkaa oli ruotsalaisissa koneissakin joissain kokoluokassa.
      Jos vesi menee pesään, kannatta kone ensin avata ja tutkia missä vuoto on ja vasta sitten alkaa varaosia metsästämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4967
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4346
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1723
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      21
      1711
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe