Haikeana muistelen Kustavin Kalatupia

VainKaraokePuuttuu

Vuosikausia oli Kustavin Vuosnaisissa tarjolla herkullisia kalaruokia ja hyvää palvelua Kustavin Kalatuvilla. Entä sitten tänään? Nykyisin tarjolla sitä samaa persoonatonta ruokaa eli pizzaa ja burgeria. Ehkä olisi kannattanut avata "kylpylä" vaikka Turun keskustaan tai johonkin lähiöön ja sitten jättää pelikenttä jollekin idearikkaammalle.

4

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avointanäkemystä

      Olet asenteeltasi juuri sellainen, mitä kustavilainen alkuperäisasukas edustaa. Muualta tulevat pyritään heti nujertamaan puheilla ja asenteilla. Hyi, hyi !

      • Tulentallaaja

        Kesäkuun Saaristomeren reissullamme Kustavin Vuosnaisissa, siinä missä Viggen-lautta käy kääntymässä, oli mielestämme paras saaristolaispöytä. Kalaa ja kaikkea muutakin oli eri muodoissa. Silakkapihvejä annosteltiin suoraan pannulta jne.


    • mennyttäkaipaava

      Niin ja ennen näkyi pohjakin satamaan tultaessa ;)

    • Sameee

      Olisi kiva tietää tarkemmin tältä mennyttä kaipaavalta, että onko Viggen lautta tai nämä ravintolat syypäitä veden sameuteen siinä lautan kääntöpaikalla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe