Millaisia plokeja te käytätte ison skuutissa?
Minä sijoittaisin mielelläni viuluplokin puomiin, mutta miksi niissä se krapulukko sojottaa kaikissa suoraa sivulle, niin että on mahdotonta vetää alaspäin.
Tiedän että on olemassa toisenlaisiakin, pihtilukolla varustettuja plokeja, mutta missä niitä on myynnissä ja mihin hintaan? Minulla oli sellainen entisessä veneessäni, ja se oli hyvä.
Jalustimen ploki
2
199
Vastaukset
- ratsastustako
Jalustimet kuuluvat ratsastuspalstalle. Krapuja on kääntöpiirillä krapulassa.
Jalustimet ja kravut osaan kai tulkita, mutta mikä on pihtilukko? Onko se kiilaknaapi? Sellaisia plokej käytetään aika yleisesti barduunaveneissä alemmissa barduunoissa. Jollien trapetsiköysien säätönäkin on sellaisia, mutta kokoluokka on tietysti jolliin sopiva.
Onko joku oikeasti kääntämässä ison skuutin nurinpäin niin, että lukko on puomin puolella? Miten ihmessä sitä voisi hallita myötätuulessa, tai edes sivutuulessa, kun puomin pää on laidan ulkopuolella. Useimmissa skuutiplokeissa muuten on aika laaja säätö rapulukon kulmalle, ei ehä halvimmissa. - Mainsheetsystems
Tässä erilaisia vaihtoehtoja
http://www.harken.com/content.aspx?id=3901
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036