Muovikierrätys tuleeko se Laihialle

uutta_bisnestä

Oliko tämä Muovikierrätys tulossa myös Laihialle mikä on tilanne

"Pohjanmaan Muovikierrätys Oy on lopettanut toimintansa.

Maatalousmuovien noutoja ei enää jatketa.

Kiitämme kaikki maatiloja ja yhteistyökumppaneita!"

http://www.maatalousmuovi.fi/

Liikevaihto
(tuhatta euroa) 205

Tilikauden tulos
(tuhatta euroa) -203

2016/12

https://www.finder.fi/Kierrätystä/Muovi Oy/Lieksa/yhteystiedot/3103992

.

1

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää_uutisia

      Talous
      Kansainvälinen omistaja vetäytyi – Nurmekselle jäi tyhjä halli
      4.8.2017 klo 12:30

      "Kunnilla on tänä päivänä entistä aktiivisempi rooli elinkeinoelämän kehittämisessä. Kun liike-elämä on tänä päivänä entistä kansainvälisempää, niin monta kuoppaa voi matkan varrelle ilmaantua.

      Tämän sai huomata vastikään Nurmeksen kaupunki, joka oli pikavauhtia rakentamassa uutta yli 1400 neliön lämpöeristettyä hallia paikkakunnalle tulevalle Pohjanmaan Muovikierrätys Oy:lle. Uusissa tiloissa oli tarkoitus käsitellä maatiloilta kerättyä AIV-muoveja, jotka oli tarkoitus käsitellä tehtaalla ja lähettää edelleen Saudi-Arabiaan jatkojalostettavaksi. Tarpeeksi rivakoita ei kuitenkaan oltu, jotta toiminta olisi päässyt alkamaan. Halli kun on valmis vasta parin viikon päästä, mutta yhtiö lopetti jo toimintansa.

      Kaupungin nettisivuilla kerrotaan kaupungin ja yhtiön edustajan torstaina tapahtuneesta tapaamisesta koruttomasti.

      -Tapaamisessa kävi ilmi, että saudiarabialainen yrityksen pääomistaja ja koko tuotannon ostaja on vetäytynyt tästä liiketoiminnasta. Vetäytymisen syistä Nurmeksen kaupungilla ei ole tietoa. Näin ollen Pohjanmaan Muovikierrätys Oy:n toiminta on käytännössä loppunut, tiedotteessa todetaan.

      Toimintansa lopettaneella yhtiöllä on ollut toimipaikat aiemmin Laihialla ja Lieksassa. Nurmekseen muutosta se teki sopimuksen viime vuoden lopulla, jolloin se yhtiön edustajan mukaan kilpailutti Pohjois-Karjalan kuntia toimitilojen ja toiminnan sijoittamisen suhteen. Tässä tapauksessa kilpailutuksen voittaminen ei tuonut kaivattuja työpaikkoja, joita alkuvaiheessa luvattiin vähintään tusina. Kaupungin käsiin jäi reilu puoli miljoonaa euroa maksanut halli, jolle etsitään uutta vuokralaista."

      https://kuntalehti.fi/uutiset/kansainvalinen-omistaja-vetaytyi-nurmekselle-jai-tyhja-halli/

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3694
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2038
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      92
      1584
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1080
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      87
      814
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe