Väsyttää mutten saa unta

TosiVäsynyt

Oon kärsiny jo pidemmän aikaa unettomuudesta, väsyttää ihan törkeesti mutta en vaa nukaha. Nytkin kello on noin 5.50 aamulla enkä oo nukkunu yhtää. Aamulla näytän aina ihan zombilta, väsynyt en aamulla kuitenkaa enää oo. Ärstyyää vaa kun en jaksa liikkuu ja jos en oo nukkunu yhtää (yleensä saan nukuttua vähä) ni kädet ja jalat tuntuu puutuneilta. Ja nyt kun koulut alkaa ni en tuu ehtii bussiin vaa jodun kävelee 2km ja lähtee kouluun seskalta.

Isoin ongelma on, että en voi käyttää mitää lääkettä joka vois auttaa unettomuuteen koska tää johtuu siitä et mul on kauheen epukava olo jos yritän nukuu. En saa kunnon asentoo, peitto sattuu, puristaa ja kutittaa. Varmaa ei oo mut mulla on ollu pienestä asti aistiyliherkkyyden oireita, joten varmaan se sit on ongelma... Oon yrittäny kaikkee, mut en vaa saa unta. Ja en oo nukkunu konnol koko kesän aikana... Kellään vinkkei miten voisin vihdoin nukkuu? Ja varmaa tuli kirjotusvirheitä kun näkö on väsymykestä sumee... D: APUA!

2

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei TosiVäsynyt

      Kuinkahan voit, koulu on jo alkanut.... Ihan varmasti olet tosi väsynyt. Tietääkö äitisi nukkumisongelmastasi? Ellei, kerro ihmeessä, saman tien. Käy kouluterveydenhoitajalle ja kerro tilanteestasi myös hänelle. Apua on saatavilla uniongelmiin. Väsynyt ihminen ei jaksa oikein mitään, ajatus ei kulje, toiminta hidastuu ja olo on huono, ärtymiskynnys madaltuu eikä koulunkäynti tosiaan suju. Ei sinun tarvitse kärsiä vaivastasi. Mene ihmeessä etsimään apua.

      Tsemppiä sinulle,
      Pirkko-pappi

      • Kuunteleva_kurko

        Äitisi? Eikö isät osaa auttaa? Lenkille perhana, ulos liikkumaan. Tee piha töitä. Jos asut kerrostalossa, käy keräämässä roskia puistossa tai urheilukentällä. Saat ulkoiltua ja tehtyä hyvää. Nouse aamulla aikaisin, älä nuku pitkään, se auttaa unen saamista illalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      82
      7234
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2228
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1542
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe