Väsyttää mutten saa unta

TosiVäsynyt

Oon kärsiny jo pidemmän aikaa unettomuudesta, väsyttää ihan törkeesti mutta en vaa nukaha. Nytkin kello on noin 5.50 aamulla enkä oo nukkunu yhtää. Aamulla näytän aina ihan zombilta, väsynyt en aamulla kuitenkaa enää oo. Ärstyyää vaa kun en jaksa liikkuu ja jos en oo nukkunu yhtää (yleensä saan nukuttua vähä) ni kädet ja jalat tuntuu puutuneilta. Ja nyt kun koulut alkaa ni en tuu ehtii bussiin vaa jodun kävelee 2km ja lähtee kouluun seskalta.

Isoin ongelma on, että en voi käyttää mitää lääkettä joka vois auttaa unettomuuteen koska tää johtuu siitä et mul on kauheen epukava olo jos yritän nukuu. En saa kunnon asentoo, peitto sattuu, puristaa ja kutittaa. Varmaa ei oo mut mulla on ollu pienestä asti aistiyliherkkyyden oireita, joten varmaan se sit on ongelma... Oon yrittäny kaikkee, mut en vaa saa unta. Ja en oo nukkunu konnol koko kesän aikana... Kellään vinkkei miten voisin vihdoin nukkuu? Ja varmaa tuli kirjotusvirheitä kun näkö on väsymykestä sumee... D: APUA!

2

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei TosiVäsynyt

      Kuinkahan voit, koulu on jo alkanut.... Ihan varmasti olet tosi väsynyt. Tietääkö äitisi nukkumisongelmastasi? Ellei, kerro ihmeessä, saman tien. Käy kouluterveydenhoitajalle ja kerro tilanteestasi myös hänelle. Apua on saatavilla uniongelmiin. Väsynyt ihminen ei jaksa oikein mitään, ajatus ei kulje, toiminta hidastuu ja olo on huono, ärtymiskynnys madaltuu eikä koulunkäynti tosiaan suju. Ei sinun tarvitse kärsiä vaivastasi. Mene ihmeessä etsimään apua.

      Tsemppiä sinulle,
      Pirkko-pappi

      • Kuunteleva_kurko

        Äitisi? Eikö isät osaa auttaa? Lenkille perhana, ulos liikkumaan. Tee piha töitä. Jos asut kerrostalossa, käy keräämässä roskia puistossa tai urheilukentällä. Saat ulkoiltua ja tehtyä hyvää. Nouse aamulla aikaisin, älä nuku pitkään, se auttaa unen saamista illalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      94
      2782
    2. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      193
      2302
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      35
      2080
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1865
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1825
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      101
      1552
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      368
      1537
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1384
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1361
    10. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      176
      997
    Aihe