Autonvuokrauksesta

Ollaan menossa Dubrovnikiin syyskuussa ja osa lomasta vietetään Montenegrossa, mahdollisesti käydään myös Bosnia Hertsegovinassa. Olisin kysynyt tuosta rajanylitysmaksusta, ottaako kaikki vuokraamot sen ja minkä suuruisia ne on olleet? Entä missä vaiheessa ilmoitan vuokraamolle, että haluan käydä naapurimaissa, kun vuokraan auton netin kautta? Ilmeisesti se maksetaan sitten paikan päällä?
5546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kiitos, mutta varsinaista vastausta en tuosta kysymyksiini löytänyt. Eli, olen nyt vuokrannut auton Rentalcarsin kautta ja oletan, että autoa hakiessani voin ilmoittaa rajanylityksistä ja maksaa niistä ja saan sitten tarvittavat paperit?

Äänestä
  • No tarkennanpa vastaustani hieman.

    Kaikki vuokraamot, joiden ehtoja olen selannut, ottavat maksun. Kuka könttäsummana (30..50... ? euroa) tai kokonaisvuokra-aikaan perustuvana, (3..7eur) summana. Maksun perusteena on varmaan erilaiset lisäriskit ja joissakin maissa vaadittavat vakuutukset, jotka on otettava siitä maasta. Joidenkin vuokraamojen ainakaan osaa autoista (niitä kaliita) ei saa viedä joihinkiin risskimaihin, edes lisämaksusta.

    Vuokrausehdoissa asiat on esitetty, mutta ehtojen saaminen luettavaksi ennen vuokrausta on ollut monesti haasteellista. Vaatii sitkeyttä etsiä netistä, ovat kuitenkin löytyneet.

    Laite-, maa-, kuljettaja-, lauttalupa- ja muut lisäjutut sovitaan viimeistään vuokraamossa - ja maksetaan. Rentalcars on vain toimija, joka saattaa osapuolet tekemisiin keskenään, ei ole varsinainen sopijapuoli

    Palstaa kannattaa selata pidemmältäkin aikaa, vihjeitä ja tietoja on kosolti saatavana.

    Äänestä

  • Olen maksanut rajanylitysmaksut (=auton vakuutusmaksut toisessa valtiossa liikkumisesta) autoa noutaessa paikan päällä, vaikka auto onkin varattu ja maksettu etukäteen netissä.
    Paikan päällä voi maksaa varakuljettajan, rajanylitykset, mahdollisen bensantankin lopputäytön, navin yms.
    Luottokorttia joudut vilauttamaan joka tapauksessa omavastuun sitomiseen, vaikka se olisi etukäteen maksettukin. Samalla ottavat nuo mahdolliset lisämaksut tililtäsi.
    Ei Rentalcars ole enää paikan päällä mukana, vaan varsinainen vuokraamo eli Avis, Budget, Herz yms. mikä sulla nyt sattuu olemaan.

    Äänestä

No nytpä tuli selväksi :) muut jutut mulla olikin tiedossa, mutta tuo rajanylitysmaksun suoritushetki vaan oli epäselvä. Autoja on tullut vuokrattua useasti, pääsiassa Italiassa, Kroatia on nyt uusi tuttavuus. Mutta kiitos teille tiedoista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matkaanlähden kirjoitti:

Ollaan menossa Dubrovnikiin syyskuussa ja osa lomasta vietetään Montenegrossa, mahdollisesti käydään myös Bosnia Hertsegovinassa. Olisin kysynyt tuosta rajanylitysmaksusta, ottaako kaikki vuokraamot sen ja minkä suuruisia ne on olleet? Entä missä vaiheessa ilmoitan vuokraamolle, että haluan käydä naapurimaissa, kun vuokraan auton netin kautta? Ilmeisesti se maksetaan sitten paikan päällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu