Nyt on tykitetty 5000 km uudella bensa-asx:llä (1.6 vapari)
- Keskikulutus tankkauksista mitattuna 5.76 l/100 km. Nopeammassa matka-ajossa ( 100 km/h) kulutus nousee selvästi yli 6 litran, mutta ei 7:ään).
- Moottori on alakierroksilla LAISKA. Se tosin ei varmaan ole mitenkään Mitsun erityisominaisuus, vaan pätee useimpiin vapaastihengittäviin, pieniin bensakoneisiin. Ohitukset kun hoitaa kolmosvaihteella, niin silloin tapahtuu aivan riittävästi ja ripeätkin rekan ohitukset onnistuvat.
- Ohjaus on ihmeellinen. Keskialue on tunnoton ja tuntuu, että auto yrittää jatkuvasti luikerrella jonnekin. Kilometrien myötä ilmiöön jossain määrin tottuu, mutta Mondeon, Passatin, Octavian tms kaltaista junaa tuosta ei saa tekemälläkään. Pitää siis varautua siihen, että hiukan joutuu ohjastamaan.
- Edelliseen liittyen auto on mutkateillä mukava, suoralla surkea. Mutkat ja kaupunkiajo sujuu hyvinkin mukavasti ja näppärästi, siitä jopa ajoittain nauttii.
- Tietyöpätkillä ja routaheitoissa auto on loistava. Siinä missä tavallisella henkilöautolla joutuu ryömittämään pariakymppiä, voi mitsun korkeilla renkailla ja pitkillä joustovaroilla ajella ihan normaalisti.
- Auto on moottorinääniltään hiljainen, paitsi ohituksissa jotka joutuu hoitamaan korkeilla kierroksilla.
- Rengasäänet ovat kovahkot, paitsi hyvällä asfaltilla. Pidemmän päälle voi joutua harkitsemaan pyöränkoteloiden äänieristystä massaamalla tai bitumi/äänieristyslevyillä.
Yleisvaikutelma kuitenkin ihan positiivinen. Parin kympin kinneri, mutta melko hyvä sellainen.
Uusi ASX 5000 km kokemuksia
6
468
Vastaukset
- Euroopanmyynti
Kumma juttu kun Mitsubishi ASX ei ole kovin suosittu Euroopassa. Viime vuonna esimerkiksi Fiat 500X:ää myytiin lähes 105 000 kpl ja sen sisarmalli Jeep Renegadeakin yli 76 000 kpl, mutta ASX:n myynti jäi hieman alle 40 000 kpl määrään.
http://www.4x4maailma.fi/euroopan-automyynti-2016-maasturit-suvit-ja-crossoverit/
Suomessa tuo on kyllä päinvastoin. ASX:ää tulee usein vastaan kun taas 500X ja Renegade ovat harvinaisuuksia.- apdoiurpoiuf
Jos ajelet vaikka Pohjois-Ruotsissa tai Norjassa, niin melkein joka kolmas auto on ASX. Saattaa vaikuttaa huonot tiet, 5 vuoden takuu tai joku muu sellainen millä ei Keski-Euroopassa ole niin paljon väliä.
- vaihtoehtoja.on
"Rengasäänet ovat kovahkot, paitsi hyvällä asfaltilla. Pidemmän päälle voi joutua harkitsemaan pyöränkoteloiden äänieristystä massaamalla tai bitumi/äänieristyslevyillä."
Ei kiitos minulle, haluan jo tehtaalla valmiiksi rakennetun auton.- dakiaeiovdhds
Käytännössä peräkontin pohjan (varapyöräkotelo lattia reunoihin asti) joutuu massaamaan ja laittamaan varapyörän päällä olevaan pohjapahviin äänieristyslevyn. Maksaa toteutuksesta riippuen 20-30 euroa.
Kädettömän kannattaa toki mieluummin maksaa muutama tonni siitä, että työ on valmiiksi tehtaalla tehty. - Metsänmakuri
Suuri ruori mies.
Onko todella niin pieniruokainen bensa auto? Sittenhän ei tarvi dieseliä haaveillakaan.
Itse kahden vaiheilla, ostanko Dusterin vai ASX:n, "maastoolosuhteisiin" tulisi minun käyttöön, tai paremminkin huonoille kulkuurille.
Saahokan tuohon korotusjouset?
- Olen-tyytyväinen
Minullakin tulee nyt 5000 km uudella ASX:llä, nelivetoinen 2,3 litranen diesel automaattivaihteella.
Ei mitään valittamista. Suorituskyky on täysin riittävä normiajoon, vääntöä reilusti.
Äänieristys olisi toki voinut olla parempi, mutta omassa hintaluokassaan pikkucittarina ihan hyväksyttävällä tasolla. Vastaavat monen muun merkkisinä ovat jo reilusti kalliimpia, joten jostain on tingitty.
Minun ajoni on eläkeläisenä pääosin matka-ajoa ja erittäin paljon metsäautoteitä ja peräkärryn vetoa tavaroineen ja polttopuineen. Talvella ja kesällä. Siihen on oikein sopiva. Ei kaupunkiajokaan täällä pk-seudun pientaloalueilla ole yhtään hullumpaa, kun talven lumityötkin on toisinaan vähän niin ja näin tehtynä.
Korkeus on mukava jo hieman jäykistyneille nivelille.
Hyvä pointti on myös, että automaatti on perinteinen momenttimuuntimella eikä näitä robotteja tai kaksoiskytkinvekottimia tai mitä niitä nyt onkaan. No ehkä makuasia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1555523Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1944556Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764480Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin34464Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa604348Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874163Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast393844Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL833759Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1053681