Olen nuori nainen ja tulossa paikkakunnalle töihin,asuntokin tiedossa jo. En tunne ketään siletä,että voisi kertoa millainen kylä on ? Kertokaahan nyt jotain neidolle :D
Vastaukset 12
- 2kertainentai1kertainen
Senhän saat tietää, kun muutat asuntoosi, siis hoksaat, millainen paikka se on asua. Neito? Täällä mitään neitoja oo, ne on joko neitejä tai naituja, tai molempia. Jos on vara valita, älä tänne tule, sukusiittoista porukkaa olemme, tyhmiä ja suvaitsemattomia.
- Asukki
TTervetuloa. Pienrauhallinen i paikkakunta, talvisin hyvät hiihtoladut, laskettelurinteet, uimahalli, fresbeegolf radat, melontakeskus. Ihmiset ovat avoimia hyvin juttuun tulevia. www.taivalkoski.fi tuolta lisää tietoa.
- Jakelan
Kohta 15 vuotta Taivalkoskella olen asunut. Hyvänpäiväntuttuja on vaikka kuinka paljon ja ystävällisiä ihmisiä, mutta näihin pienten kuntien sisäisiin ystävyyden piireihin on erittäin vaikea päästä. Koska niin moni paikkakuntalainen on tuntenut toisensa lapsesta/nuoresta asti, on heillä omat juttunsa ja ulkopuoliseksi siinä muualta tullut jää. Hyvällä tuurilla voi töistä tai harrastuksen parista löytyä samanhenkisiä ihmisiä.
Harrastusmahdollisuuksia täällä on paljon, hyvä kirjasto, muutamia mukavia palveluja esim. hierojat, kampaajat jne ja luonto on kaunista. Tekemistä riittää erityisesti liikuntaa rakastavalle, mutta kulttuuriin painottuvia "menopaikkoja" ei ole. Eli illanvietto on lähinnä kotona oleilua. Itse kaipaisin välillä keikkapaikkaa, teatteria, tai edes ravintolaa tai kivaa kahvilaa.
Eli kivoja ihmisiä on kyllä, vaan yhtään ystävää en ole täältä saanut. Se surettaa. Toivottavasti sinulla on onnea ystävien suhteen. Tervetuloa! - RiituSusanna
Varaudu ihmeelliseen tuijotukseen!
Paikalliset miehet, nuoret ja vanhemmat jäävät paikoilleen sinua tuijottamaan.
Ilmeisesti uusi kasvo aina kovasti kiinnostaa.
Eivätkä muuten välitä vaikka oma miehesi seisoisi vieressä:)- polasalliisi
Hah! Menittäpähän arvon vastaajat halpaan, aiheen aloittajahan on trolli, kyselee lähes samoilla sanoilla milloin miltäkin paikkakunnalta näitä samoja asioita, koittaa ilmeisesti saada vastaajat kiukuttelemaan toisilleen, ja nauraa makeasti kun saa väittelyn aikaan.
- Neito-Onkin-Munallinen
polasalliisi kirjoitti:
Hah! Menittäpähän arvon vastaajat halpaan, aiheen aloittajahan on trolli, kyselee lähes samoilla sanoilla milloin miltäkin paikkakunnalta näitä samoja asioita, koittaa ilmeisesti saada vastaajat kiukuttelemaan toisilleen, ja nauraa makeasti kun saa väittelyn aikaan.
Miestrolli, joka todellakin kyselee palstalla kuin palstalla samoja kysymyksiä. Munallinen trolli saa makeat naurut sairaalloisen mielensä hyväksi.
- UIK
Joo vuodesta 82 ja yhä täällä monipuolisesti
- HuituJakki
Kyllä täällä neidolle sileetä järjestyy. Nokkanaukaisun kanssa.
- Taru-Annelin
Taru Anneli se taas muuttaa.
- elänkiusallakipitkään
Yli 70 vuotta asunu täällä ja hyvin viihtyny tule vaan jos et vielä ole tullut
Minua ei saa pois täältä millään - niilolehvä
Kaipaan lapsuuteni luontoa ja maisemia. En niinkään ihmisiä.
- IsoSileä
Siletä? Kyllä täältä sulle sileetä järjestyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686