Ollakko vai eikö olla

Vaikeaoleminen

Miksi täällä ei ole juurikaan keskustelua? Itsellä todettu sekamuotoisia persoonallisuushäiriöitä? Onko joku nyt pahasti vialla? Taitaa olla pershäiriöt pahempia kun mtongelmat? Kokemuksia. Eli onko tämä diagnoosi nyt jokin kuoleman leima?

3

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisitko täsmentää, millaisin perustein ja oireistoin diagnoosisi on annettu?

      • Vaikeaoleminen

        Annetiin, kun olin pöpilässä. Kerroin historiastani ja toiminnastani ja sieltä sain lapun, jossa tuloksena vaativin ja epävakain piirtein tämä persoonallisuushäiriö. Kuitenkin itse huomannut, että nämä ongelmat tulevat vain silloin kun pelaan rahapelejä. Nyt kun olen miettinyt asioita, niin aika vähälle tässä jää vaihtoehdot. Pahinta on se, etten tee tietoisesti näitä asioita, tajuan ne vasta jälkikäteen, että hupsista, taas sieltä tuomio käräjäoikeudelta rapsahti ja sakkoja. Yritin jo lähes vuoden verran muuttaa itsenäisesti ajattelumalliani, mutta taas retkahdin. Noh, ei kai tässä muuta kuin klassista kuuntelemaan ja yle puhetta kuuntelemaan elämän viimeisinä aikoina.


      • ngz

        Elämää ei pidä ajatella minkään diagnoosien kautta etenkään psykiatriassa. Terapia, ajattelumallien kyseenalaistaminen varmasti auttaisivat eteenpäin. Rahapeli ongelmaan on varmasti myös auttavia käsiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1649
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1444
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1377
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      56
      1280
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1258
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe