Valkoposkihanhien metsästys lailliseksi !!!

Paskaavat suomen kadut, ja tiet. Viherpiipertäjätkö noita jätelintuja suojelevat ?!??

https://yle.fi/uutiset/3-8232782
6963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sama riesa poroista pohjoisessa. Ihmisten terassit ja pihat kusevat ja paskovat. Haju karsea eikä lähde siivoamalla pois. Jos häätelee pois niin tulee parin kaverin kans pian takaisin. Röyhkeitä ovat varmaan omistajatkin kun nämä "kotieläimet" saa laiduntaa missä haluavat. Näitä haittoja ei näytä sellaiset ymmärtävän joilla ei ole omakohtaista kokemusta. Eihän maanviljelijäkään saa laiduntaa lehmiään kenenkään pihoilla.

Äänestä

Lapissa porot pitäs laittaa aitaan. Säästys monelta kolarilta ei tarvis maksaa peto vahinkoja mitä kusetetaan minkä keretään. Siellä lapissa kun nämä poro isännät on kun euroopan omistajia. Tallovat piha puskat jne. Sama kun täällä etelässä laskettas mullit keaäks pitkin kyliä.

Äänestä
  • Lapissa porot pitäs laittaa aittaan suolatiinuun ja nahkat nahkurin orsille..

    Äänestä

Siirretään kosteikoille ja etelän miehet niitä metsästämään ja miksi ei muutkin.

Äänestä

Ei viherpiiperöillä yms. hörhöillä ole asiassa muuta sanomista kuin metsästystä vastustava mielipide.

Valtion poliitikot mm. eduskunnassa on se raati, joka esittelee ja päättää asiat. Ja yleensä asioissa käypi tälviisteen, ettei päättäjätahot tee muuta. kuin hannaavat asioissa. Makaavat saunanlauteilla, ryyppäävät voisulaa ja syljeksivät kattoon. Esim. metsästyslain muutosprosesseissa asiain käsittely kestää vuosikaudet sen seurauksena, että poliittisen eliitin piireissä on aina joitain vastaankänittäjiä, kun olisi päätökset tehtävä. Tahallaan hannataan asioissa persettivie.

Äänestä

Samaa kuin persut politiikalle...

Kai meitä mahtuu. Itseä purkamaan. Omaa kakkaa, ja vähän lainakakkaakin. Venäjänkakkaa. Sillä lailla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hanhet.uuniiin kirjoitti:

Paskaavat suomen kadut, ja tiet. Viherpiipertäjätkö noita jätelintuja suojelevat ?!??

https://yle.fi/uutiset/3-8232782

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu