Hei kaikki vinttari väki! Tahtoisin kysellä onko palstoilla toisia uusia itsku harrastajia?
Italalianvinttikoitra
14
1039
Vastaukset
- koirienystävä
italiaanot on vielä senverran harvinaisia, että ei varmaan löydy ainakaan montaa harrastajaa täältä.
minulla oli joskus sellainen ja muutettuani kotoa se jäi vanhemmilleni. nyt se on jo kuollut. ihana koira se oli niinkuin varmaan kaikki italiaanot.
millainen on sinun koirasi?- juice
Miulla on kolme italiaanoa, viisi kolme ja alle vuoden ikäiset. ja on aivan mahtava rotu, sen kanssa voi harrastaa aivan upeesti ja monipuolisesti. rataa. maastoo. näyttely. on mellä lähinnä. koirahan on harrastus ainakin miulla
- koirienystävä
juice kirjoitti:
Miulla on kolme italiaanoa, viisi kolme ja alle vuoden ikäiset. ja on aivan mahtava rotu, sen kanssa voi harrastaa aivan upeesti ja monipuolisesti. rataa. maastoo. näyttely. on mellä lähinnä. koirahan on harrastus ainakin miulla
koirasi oppineet helposti temppuja? se meidän "Nirppu" oppi ihan kuin itsestään kaikenlaista esim lauloi ja esiintyikin aina vieraille ja myöskin tanssi takajaloillaan. ovet availi sujuvasti yms. oli kyllä älykäs koira ja niinhän vinttareista sanotaankin. äitini on kaivannut sitä niin kovasti, että aikoo lähivuosina ottaa uuden samanrotuisen.
onko näyttelykehissä nykyään jo enemmän italiaanoja? sillon kun nirppu kävi nuorena, ei kehässä ollut kuin korkeintaan kaksi. - juice
koirienystävä kirjoitti:
koirasi oppineet helposti temppuja? se meidän "Nirppu" oppi ihan kuin itsestään kaikenlaista esim lauloi ja esiintyikin aina vieraille ja myöskin tanssi takajaloillaan. ovet availi sujuvasti yms. oli kyllä älykäs koira ja niinhän vinttareista sanotaankin. äitini on kaivannut sitä niin kovasti, että aikoo lähivuosina ottaa uuden samanrotuisen.
onko näyttelykehissä nykyään jo enemmän italiaanoja? sillon kun nirppu kävi nuorena, ei kehässä ollut kuin korkeintaan kaksi.Ovat jo synnynnäisiä temppuilioita=) Ja ilokseni voi todeta että näyttelyissä käy yhä enemmän itskuja,mutta tokihan sinne niitä enemänkin toivoisi.
- nm.
Empä ole tyhmempää koiraa kokeillut kuin italianvinttikoira. Sen aivokoppa on kutistunut rusinan kokoiseksi! En suosittele kenellekään.
- Itsku
Italianvinttikoira on ihana aivan ihana koira. Se on maailman ystävällisin ja suloisin otus. Se on myös huomattavasti älykkäämpi kuin vähän isompi vinttikoirarotu whippet (näin ainakin sanovat ne, joilla on molempia rotuja). Miellyttämishalua italianvinttikoiralla ei juurikaan ole. Täällä rotuun voi tutustua: http://sic.fi/fi/
- Aivan ihana rotu
Itsku kirjoitti:
Italianvinttikoira on ihana aivan ihana koira. Se on maailman ystävällisin ja suloisin otus. Se on myös huomattavasti älykkäämpi kuin vähän isompi vinttikoirarotu whippet (näin ainakin sanovat ne, joilla on molempia rotuja). Miellyttämishalua italianvinttikoiralla ei juurikaan ole. Täällä rotuun voi tutustua: http://sic.fi/fi/
Italiaano on aivan mahtava rotu! Itseltäni näitä pikkuisia vipeltäjiä löytyy kaksi, ja ihania hetkiä on niiden kanssa tullut koettua...:)
Todella älykäs rotu tämä tosiaan on, ja paljon voi itskujen kanssa harrastaa kaikenlaista, amerikassa on jopa tokossa menestyksekkäästi kilpailevia italianvinttikoiria.
- italiaanoliini
mullakin on oma pieni italiaano... suloinen pieni makkara, joka katsoo niin älykkäästi ja toimii vähemmän... paras ja ihanin.
- lianiina
Kävin viime kesänä yhellä kennelillä katsomassa italianvinttikloiria, enkä oo kyll yhtä suloseen otukseen ennen tavannut. Nyt en muuta ajattelekkaan ku sitä että vielä jonain kauniina päivänä sellasen itselleni hankin. Ne vaan on niin hitsiläisen kalliita ettei nykyisellä rahakukkarollani selasta saa :(
Mutta olipa kiva käydä lukemassa nämä kommentit :)
Ja uskon mielihyvin kaikki positiiviset kuvaukset :) Kivaa tehdään italianvinttikoirat tunnetuiksi jookos :) ni ne ei oo niin kalliita sit - jenssi
kaksi. ihan ovat kotoisia koiria meillä, ei harrastettu mitään. söpöjäkin vielä...
- Jossu
Kertokaapas merkkaako teidän urokset sisälle? Italiaano kiinnostaisi rotuna, mutta meillä on jo yksi kääkkä kotona jonka kanssa saa repiä tukkaa päästä tuon merkkaamisongelman takia. Toista en haluaisi.
- juice
Niin,taitaisin valehdella jos sanoisin että ei meidän koirat;)
No taitaa olla rodulle tyypillisiä haittoja,toinen oppii toinen ei,minullakin koira sellainen,kun pesen sen oman paikan,niin menee hetki niin tämä yksi ja sama koira merkkaa sen omakseen. jotenka moppi käteen! - jenssi
Kumpikaan ei merkkaa, mutta vahinkoja on sattunut. Ykköstä ja kakkosta. Mutta ihan totta oikeasti nämä kaksi eivät merkkaile. (muutenkin pissivät kuin tytöt ;) )
- cozom
...7-kuinen italiaanoneiti. Häneen voi tutustua kotisivuilla http://www.student.oulu.fi/~jyrimoil
Kyllä italiaanoilta miellyttämisenhalua löytyy, mikäli vain ohjaajalta löytyy kekseliäisyyttä! Mikäli pk-koiraa on hankkimassa, ottakoon silloin pk-koiran, eikä vinttaria! Järkikin sen sanoo, että roturyhmien edustajissa on eroja.
Muuten italiaanot ovat kyllä älykkäitä koiria, jotka kyllä osaavat kietoa pikkusormen ympärille kenet vain..;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708