Asperger ominaisuus.

omminaisuus

Kun yleisesti puhutaan että aspergereilla on tää erityismielenkiinnon kohteet,,,,Mun mielestä tää ominaisuus kyllä on kaikilla.Siis kaikilla ihmisillä on joku erityismielenkiinnon kohde jota ne tutkivat,tarkastelevat,ja tekevät.
Siis meisssä kaikissa asuu pieni asperger.

4

254

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräs syy siihen, miksi Asbergerin syndrooma on Suomessakin poistumassa tautiluokituksesta.

      Aivan kuin oltaisiin luokittelemassa hiukan erikoista ihmistä mielenterveyspotilaaksi antamalla tautiluokitus ja kaikki, ilmeisesti olettaen, että tällaista yritettäisiin "parantaa".

    • Aspergerinfo_YP

      Oikeassa olette, ei erityismielenkiinnon kohde merkitse sitä, että olisi Asperger. Autisminkirjoon kuulumisen määrittelee pätevä neuropsykiatrian ammattilainen laajojen testien perusteella. Sitä paitsi autisminkirjon henkilöillä tämän kategorian ongelmat ilmenevät sukupuolisidonnaisesti; naisilla ja miehillä esim. Asperger ilmenee hieman eri tavoin. Diagnoosi annetaan, mikäli henkilöllä täyttyvät laajojen testien perusteella kriteerit autisminkirjolaisuudesta, sen lisäksi useimmilla diagnoosin saajista on testein sekä käytännön tasolla havaittu olevan vaikeuksia yleisesti elämänhallinnassaan. Diagnooseja ei anneta kenelle vain.

      • diagnosoitu_

        Saan sosiaalipalveluista vammaisille tarkoitettua tukea erinäisissä asioissa. ÄO on n. 150 mut arki tuottaa vaikeuksia. Saan tätä tukea diagnoosilla Asperger.


    • Kaikki_hyvin

      Minä koen olevani vähän aspergeriin taipuvainen (ei diagnoosia), mutta mitään erityismielenkiinnon kohdetta minulla ei ole, joten voiko se olla toisinkin päin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe