T4V-arvo lääkityksellä

Millieliini

Osaisiko joku sanoa, että mikä on tavoiteltava T4V-arvo lääkityksellä? Minulla aloitettiin Thyroxin-lääkekokeilu 50 ug päivässä kun TSH oli 4,27 ja T4V 11. Nyt kolmen kuukauden jälkeen TSH on 0,84 ja T4V 12. Lääkäri laskee nyt Thyroxin-annostani, koska TSH viitearvon alarajalla. Pitäisikö T4V-arvon olla korkeampi kun TSH kumminkin laskenut näin hyvin?

8

1757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • woihan_wiitealue
    • Tyroman

      Thyroxin lääkkeen sisältämä tyroksiini korvaa kilpirauhasesi omaa tyroksiinin tuotantoa joten
      se ei välttämättä juurikaan nosta T4v arvoa.Jokaisella on oma luonnollinen T4v arvo ja sitä
      tuskin on syytä keinotekoisesti muuttaa ellei sitten ole oireita jotka liittyvät vajaatoimintaan.
      Jos ei ole vajaatoimintaan liittyviä oireita kuten jatkuvaa väsymystä niin tällöin lääkäri ehkä
      kiinnittää huomionsa vain TSH-arvoon ja määrää lääkityksen sen perusteella.
      Mikäli on on vajaatoiminnan oireita niin niistä kannattaa mainita aina kun on yhteydessä terveydenhoitoon ja tällöin on mahdollista saada "hoitokokeilu" jossa kokeillaan suuremmalla annoksella.
      Tavallinen lääkäri ei ehkä kuitenkaan nosta annosta koska heillä on ohjeistus tai he eivät halua
      sitä että TSH arvo menee kovin matalaksi.
      Niitä kilpirauhasarvoja ei kannata tuijottaa vaan kannattaa tarkkailla omaa vointia ja jaksamista.
      Jos suoriutuu päivän rutiineista ja tehtävistä normaalisti eikä ole oireita niin silloin pieni annos tyroksiinia voi olla paras ratkaisu.

      • numerolääketiede.pois

        >> Niitä kilpirauhasarvoja ei kannata tuijottaa vaan kannattaa tarkkailla omaa vointia ja jaksamista. <<

        Kiitos. Juuri näin. TSH varsinkin joskus näyttää mitäsattuu. Matala TSH aniharvoin on haitaksi eli "liian matalan" tapauksessa tarkistettava T3v:n olo viitealueella.

        Muunnosongelmatapauksessa sensijaan T4v pitää nostaa ylös, mm. professori Välimäenkin mukaan jopa yli viitealueen ja tarkkailla T3v-arvoa.

        Koskahan lääkärit opetetaan Akilesrefleksin tarkkailuun?


      • kilpparitoneukko

        Kyllä minulla Tyroksiini nosti T4V arvoa. Ennen 11, nyt 17. (TSH 0,07)


      • TUK-mielipide

        50 tuhannen käyttäjän ThyroidUK:ssa neuvotaan että lääkityllä oltava T4v ja T3v viitealueen yläkolmanneksessa tai -neljänneksessä


    • Veridoping_uskovaiset

      Nämä mukamas tavoiteltavat "yläkolmannes" ovat tyyppillistä tämän palstan trollausta.Väliin heitellään professoreja tai epämääräisiä viittauksia johonkin englannin kieliseen maahan.Jokainenhan voi keksiä omia viitearvojaan ja nappailla ylimääräisiä pillereitä jos niitä onnistuu jostain saamaan.
      Veriarvoja voi manipuloida monella tapaa mutta jos joku kuvittelee että terveys saavutetaan jollakin arvolla niin kyllä elää melkoisessa harhamaailmassa.

      • Mitattava.arvoja

        "jos joku kuvittelee että terveys saavutetaan jollakin arvolla niin kyllä elää melkoisessa harhamaailmassa."
        Aivan. Näinhän suomalaiset lääkärit uskovat, että jokin tietty arvo takaa autuuden. Ja kun Suomessa lääkärit eivät osaa tulkita muita arvoja kuin TSH ja T4V, ja niitäkin tulkitsevat huonosti, niin tulos on mikä on.

        Muualla Euroopassa sentään mitataan perussetti TSH, T4V, T3V, TPOab ja TSHRab, nämä kun mietitään diagnoosia. Monissa maissa mitataan lisäksi rT3. Seurannassa tilanteen mukaan, mutta seurannassa tulee aina mitata T3V.

        Lisäksi seurannassa tulee mitata rauta-arvot ja B12, sillä jostakin syystä nämä ovat usein kilpirauhaspotilailla matalat. Jos lääkärinne sanoo että raudanpuutosta ei voi olla koska hemoglobiini normaali, niin silloin lääkärinne ei tiedä, miten raudanpuutos mitataan. Vaihtakaa lääkäriä.


      • tympeä.Cityterveys

        Olet erittäin oikeassa mittaustarpeesta. Oli pettymys Cityterveyden tympeä vastaus kun ehdotin tarjottavaksi samanlaista pakettia kuin Englannin Blue Horizon'illa ja Medicheck'illa.

        Tottakai erillisistä mittauksista voi jokainen voi koota kattavan paketin, jos osaa. Helposti vaan jää tärkeitä pois ja tulos vaillinaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe