hellou kaikki.... okei siis asianihan on rakkaus ja sisäinen kauneus.... (taas) pyytäisin mielipiteitä siitä että voiko teininä/nuorena rakastua ja että onko sisäinen vai ulkoinen kauneus tärkeämpää.....????
mielipide tuokio
Fortuna89
10579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minusta sisäinen kauneus on ehdottomasti tärkeämpää kuin ulkoinen, koska niinkuin sitä sanotaan "ulkoiseen ihastuu, sisäiseen rakastuu" vai mitä?
En toki sano etteikö ulkoinen kauneus olisi tärkeää, mutta ethän voi pitää henkilöstä joka näyttää aivan mahtavalta, mutta on luonteeltaan täysi paska(pettää, puhuu ilkeitä yms.), vai voitko? En minä ainankaan.... Siinä alkua keskustelulle.. =)
joo. musta teininä ei vielä oikein voi rakastua, voi tietenkin olla "valioyksilöitä" mutta yleensä sitä vaan monet luulee olevansa rakastuneita, vaikka ovatkin vain syvästi ihastuneita.
ja sisäinen kauneus on tärkeämpää. ei sitä voi toiseen ihastua, tai rakastua, vaikka olisikin kuinka hyvän näköinen tahansa jos ei päässä ole mitään. hyvä ulkonäkö on tietenki aina plussaa, mutta sisin on tärkein.. :)
tietenki sisäinen kauneus on tärkeämpi.jos ulkoinen kauneus on tärkempi niin silloin tämä henkilö on pinnallinen.
mutta tuosta voiko teininä/nuorena rakastua niin...jätetää asia jo!ei kukaan voi sanoa minkä ikäsenä toinen rakastuu!jotkut nuorempana, jotkut vanhempana,jotkut ei ollenkaan.ei rakastumiseen ole mitään ikärajaa!ei täällä kukaan eikä missään kukaan voi sanoa että onko joku rakastunut vai ei.ite sen tietää parhaiten!
joo ja varmaan hoksaatte että mua ärsyttää koko aihe mutta en voi sille mitää.
mut rakastakaa nuoremmatki rauhassa.:)
psykologisista syistä, ihminen ei voi RAKASTUA lapsena eli alle 18-vuotiaana. tietenkin on poikkeuksia, mutta, kun Jumala ei ole luonut meitä sitä varten, että olisimme rakastuneita KOKO ELÄMÄMME AJAN ( eli lapsina jo ) eihän vauvakaan voi toiseen vastakkaista sukupuolta olevaan vauvaan rakastua? kaikki on tietenkin mahdollista (ehkä), mut tää johtuu ihan psykologisista syistä.. sorge nuoret!
onko sitten joku tutkimus todistanut ettei alle 18-vuotias voi psykologisista syitä rakastua. ja en usko että jumalalla on tän asiankanssa paljonkaan tekemistä, tosin en kyllä muutenkaa jumalaan usko. ja vauva on eriasia kuin nuori, tässä asiassa ei lapsia/vauvoja ja nuoria/teinejä voi toisiinsa verrata, itsekkin sen tiedät.
Hassua, että luokittelet lapsen ja aikuisuuden rajan 18 ikävuodella. Sehän on täysi-ikäisyyden raja. Onko se muka jo pikku taika raja, jonka ylitettyään voi yhtäkkiä rakastaa? Ainiin, mutta uskothan myös jumalaan...
Älä muuten sotke keskenään psykologiaa ja uskonto juttuja, ettet häpäise itseäsi.
jokainen tietää itse rakastaako vai ei!sitä ei voi millään testeillä testata eikä mitenkään muutenkaa.se on tunne mitä tunnetaan toista kohtaan.kait sitten olen poikkeus monien muiden joukossa koska tosiaankin rakastan poikakaveriani!
No en väitä etteikö teininä/nuorena voisi rakastua. Jokainen vaan sattuu kokemaan rakkauden vähän eri tavoilla... eli onko siis oikeasti rakastunut vai onko se vain ihastuksen liioittelua.. no tuohon asiaan en nyt lähde omaa näkökantaani selvittämään...
mutta itselleni se sisäinen kauneus on tärkein.
vaikka olisi kuinka söpö ja komea ja syötävän hyvännäköinen mutta sisältä täyttä peetä niin en kyllä edes harkitsisi sellaisen kanssa yhdessä olemista.. tietysti ainahan se hyvä ulkonäkö on eduksi mutta se mitä löytyy kuoren alta on omasta mielestäni se tärkein. millainen luonne, tavat, harrastukset, miten toinen ajattelee asioista ym.. ihmisen olemus ja se että toinen on oma itsensä eikä teeskentele... on luonnollinen ja osaa joskus nauraa itselleensä ja mitä kaikkea..
harmittaa että joillain ihmisillä ei vain ole kärsivällisyyttä ottaa selvää mitä sen toisen ihmisen kuoren alla oikein on.. eivät sitten tiedä millainen oikea kulta jonkun kuoren alta voikaan löytyä..
meitä on monenlaisia.. jokainen etsikööt sitä omaa sielunkumppaniansa. joskus sen löytää kuoren päältä. joskus sen alta.. jotkut huomaavat hänet heti, jotkut saavat ihan tosissaan etsiä. jotkut löytävät, jotkut ei ehkä milloinkaan..
(ja taas taisin heittää jutun vierestä kommenttia)
mielestäni voi rakastua teininä/nuorena ja sisänen rakkaus on tärkeämpää
kiitos kaikille vastaajille... aika moni puhu ihan osiaa sitten pari aivan täyttä paskaa mut hei jokaisella on oma mielipide.... niinkuin opettajani minulle sanoi mielipide asioista ei voi kiistellä