Suomen presidentin vaaleihin ehdokkaaksi pyrkivät ainakin
Ilja Janitskin (MV)
Laura Huhtasaari Persut
Paavo Väyrynen oma valitsijamiesyhdistys
Matti Vanhanen Kepulit
Sauli Niinistö valitsiamies yhdistys
ja ketä vielä
Johan Bäckman pyytää blogissaan apua Janitskinille Venäjältä
07.08.2017
Bäckman vetoaa venäläisiin.
Venäjä-mielisenä tunnettu dosentti Johan Bäckman pyytää blogissaan apua Ilja Janitskinille.
Bäckman on esiintynyt julkisuudessa muun muassa Venäjän ja Suomen välisten lapsiasiakiistojen yhteydessä, ja häntä siteerataan usein venäläisviestimissä.
Hän väittää, että Suomen viranomaiset haluavat lopettaa Janitskinin presidentinvaalikampanjan ja sulkea MV-julkaisun, joka hänen mukaansa vastustaa Suomen Natoon liittymisaikeita. Kymmenistä rikoksista epäilty Janitskin pyrkii presidenttiehdokkaaksi valitsijayhdistyksen avulla.
Bäckmanin mukaan Janitskin on tällä hetkellä joko poliisivankilassa tai sairaalassa Andorrassa tai Espanjassa. Hänen mukaansa Interpol vei Janitskinin tämän talolta viime perjantaina.
Hän vetoaakin venäläisiin, jotta nämä auttaisivat hänen ystäväänsä Janitskinia.
Johan Bäckmania epäillään Ylen toimittajan Jessikka Aron vainoamisesta ja törkeästä kunnianloukkauksesta. Rikosepäilyllä on STT:n tietojen mukaan yhteys MV-julkaisun rikosepäilyihin.
Tapaus on tällä hetkellä syyteharkinnassa. Syytteet nostettaneen syyttäjän mukaan syksyllä.
STT
• Ilja Janitskin
• Johan Bäckman
07.08.2017 17:38
Janitskinin luovuttaminen Suomeen voi kestää viikoista kuukausiin
http://www.ksml.fi/kotimaa/Johan-Bäckman-pyytää-blogissaan-apua-Janitskinille/1025571
Tunkua Suomen presidentti vaaliehdokkaiksi
3
220
Vastaukset
- aijaioi
SDP:n presidenttiehdokas on Tuula Haatainen
- Äneestäjä
Ei riitä enää ääniä Matti vanhaselle ja Paavo Väyryselle!
HS-gallup: Jos presidentinvaalit olisivat nyt, Niinistö valittaisiin ylivoimaisesti ensimmäisellä kierroksella
Lauantai 16.9.2017 klo 04.48
Perussuomalaisten Laura Huhtasaari ja SDP:n Tuula Haatainen puolestaan saisivat kolmen prosentin kannatuksen.
Jos presidentinvaalit järjestettäisiin nyt, presidentti Sauli Niinistö valittaisiin presidentiksi jo ensimmäisellä kierroksella, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Niinistö saisi 68 prosentin äänisaaliin.
Kakkoseksi tulisi vihreiden Pekka Haavisto 13 prosentin äänisaalilla. Perussuomalaisten Laura Huhtasaari ja SDP:n Tuula Haatainen puolestaan saisivat kolmen prosentin kannatuksen.
Kantar TNS haastatteli kyselyä varten 944 ihmistä 4.-14. syyskuuta.
Virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
STT
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201709162200397595_pi.shtml - F35paljon
Presidentillistä
Tarja Halonen todistelu koko presidenttikautensa, että ihmiskunta on kehittynyt niin paljon, ettei sotia enä tule olemaan ja aseita ei tarvita.
Niinpä hän poistatti Suomen armeijalta jalkaväkimiinat, mitkä eivät ole hyökkäys aseita.
Samaa hömppää todisteli Tuula haatainenkin ja vastusti 60 Hornet hävittäjää.
Ihmistunnan kehityksestä huolimatta sota riehuu Ukrainassa ja kylmän sodan kalistelu on jo Lappenrannan porteilla ja Itämerellä, rauhan merellä sotalaivoja ja sotilaskoneita ilmassa, ettei enää uusia sekaan sovi.
Se siitä Halosen filosofiasta.
Näkökulma: Arkistot paljastavat, miten Tarja Halonen marmatti Horneteista
16.9.2017
Iltalehti on lukenut SDP:n sisäisiä keskustelupöytäkirjoja Hornet-hankinnan ajoilta. Hankintavalmistelun aloitti Harri Holkerin (kok) sinipunahallitus, jossa SDP oli mukana.
Puolueen sisällä puoluesihteeri Ulpu Iivari ja eduskuntaryhmän johtaja Antti Kalliomäki hyökkäsivät voimakkaasti puoluejohtaja Pertti Paasiota vastaan tammikuussa 1991. Paasio oli heidän mielestään vetänyt maton puolueen alta hyväksymällä puolustusneuvostossa periaatepäätöksen, jonka mukaan Suomi tilaa 60 konetta yhdeltä valmistajalta.
Kokouksessa SDP:n nykyinen presidenttiehdokas Tuula Haatainen soimasi 60 koneen ostamista, koska "kun yleisesti Euroopassa aseita riisutaan, Suomessa pitäisi myös näin tehdä."
Keskustelijoita harmitti, että SDP:lle ei olisi kaupasta mitään poliittista hyötyä.
"Mutta kuka korjaa tästä kunnian, sellainen kiilusilmäinen sotahullu kuin Elisabeth Rehn joka pystyy näyttämään omilleen, että katsokaapas, minä olen hoitanut asiat", keskustelussa kirottiin.
Tarja Halonen heitti sarkastisesti, että hän voisi tukea ajatusta, ettei koneita osteta laisinkaan. Myöhemmin ulkoministerinä ja presidenttinä hän marmatti puolustushallinnolle, että tuli valittua väärä kone; hän hoputti virkamiehiä keksimään keinoja, joilla konemäärää voitaisiin supistaa.
Tohtori Pekka Korpinen nostatti tunteita todistelemalla, että koska uudet koneet ovat paljon kyvykkäämpiä kuin korvattavat koneet, niitä tarvitaan vähemmän. Lisäksi Korpinen vaati, että osa koneista pitäisi korvata ilmatorjuntaohjuksilla.
OLLI AINOLA
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709152200396998_u0.shtml
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201761Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3181413Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091102- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898