LUKIO tekee hulluksi!

Moi!
onks teil sama tunne ku alotitte lukion, eli et se tekee teijät hulluks? mä valitsin sen koska en tienny mille alalle haluan, enkä kyllä vieläkään tiedä. Yritän lukea kokeisiin mahd. paljon (nytkin pitäisi lukea) mutta silti saan vaan huonoja koenumeroita (usein) ja ne masentaa eikä siis motivoi lukemaan jatkossa paljon. Nyt on koeviikko ja huomenna pahin koe eli historia edessä, enkä ymmärrä imperialismista tai jostain feodaaliyhteiskunnasta mitään! Mul on viel koulun pahin maikka joka anto viime jaksos 1/3 osalle nelosen, eli paineet vaan kasvaa.

Niin halusin vaan tietää et onko teil samoja kokemuksia et tuntuu ettei vaan jaksa enää vaik olis "pakko"?!
131862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

...sä et ole ainoa. mulla on just samanlaisia ongelmia: menin lukioon koska en tiennyt minne menisin jos en sinne. Ekalla olin meinannut lopettaa lukion mutta kyllä mä en kerta kaikkiaan voinut päästä siihen koeviikkorytmii: joka päivä koe! mä olin tulla hulluksi, ja ekalla koeviikolla en tehnyt muuta kuin luin ja luin, koska ekat kokeet ja haluaa olla hyvä... niin ja yritin "opetella kaiken ulkoa", mutta sehän ei ole mahdollista... mulla oli silloi kauhea stressi ja siksi mä meinasinkin lopettaa lukion, koska mä luulin oikeesti, että mä KUOLEN :)

Nyt kun on jo toista vuotta mä en siltikään jaksa enkä ole päässyt siihen koeviikkoryhtmiin, koska mä aloitan lukemisen neljä kolme päivää ennen koetta, koska mä en "osaa" aloittaa aikaisemmin!

En mäkään saa mitenkään hyviä numeroita (on kyllä kaks 10, mutta ne olivat "poikkeuksia").

Ei kannata kyllä mun neuvoja kuunnella, mutta kerron, että mä en jaksa lukiota enää, sen takia mä en välitä mitä numeroita mä saan, koska mä haluan nopeammin täältä pois. Tietenkin mä "yritän", mut jos saan 5, niin se on 5.

Niin ja feodaalisestayhteiskunnasta sua ei varmaankaan tulla kysymään, mut imperialismi on sellainen suurvaltojen politiikka, joka yrittä ottaa itselleen niin suuria alueita kuin mahdollista :)
Onnea kokeeseen!!!

Äänestä

Kyllä tuo tunne on erittäin tuttu minullekin, vaikka olen vasta ykkösellä. Viime jakson koeviikon lähestyessä kävin hulluuden rajoilla ja kovalla itsekurilla sekä pänttäämisellä onnistuin saamaan jopa kymppejä kokeista. Tämä jakso on onneksi aika helppo, mutta nyt mieltäni vaivaa muut asiat. (Kuuluu varmaankin luonteeseeni ottaa melkein JOKAISESTA asiasta pultteja).
Pelkään mitä tulee tapahtumaan YO-kokeisiin lukemisien kanssa...sekoankohan vai onnistunko pinnistelemään loppuun asti? Tai sitten pitää vain alkaa valmistautua tarpeeksi ajoissa niihin ja kokeisiin yleensäkin.

Äänestä
  • Ei se kuulkaa jokin lukio ja koeviikko vie ihmistä hulluuden partaalle. Hulluus on ihan jotain muuta. Uupumusta saattaa toki tulla, se on selvä, mutta jos ei nyt yhtä lukiota kestä niin kuinkahan luulee kestävänsä sitten työssä jatkuvat paineet. Ne eivät rajoitu ainoastaan johonkin viikkoon, vaan paineta on koko ajan, ja hommia täytyy vain painaa menemään.

    Eikä lukiossa tarvitse saada mitään kiitettäviä arvosanoja, kutoset ja seiskatkin riittävät oikein mainiosti. Silläkin tiedon tasolla pääsee ihan mukavasti ylioppilaaksi ja pääsee jatko-opintoihin - niissä muuten lukion koeviikko tuntuu sitten pieneltä, kevyeltä ja taatusti rasittamattomalta touhulta.

    Mutta jos se koeviikko niin rassaa, niin etsikää lukio jossa ei ole koeviikkoa. Niitä nimittäin tuntuu olevan yllättävän paljon.

    Äänestä

itse pidän koeviikoista ja koetilanteista.

Äänestä
  • Koeviikko on minulle kuin lomaviikko: lyhyet, vaivattomat päivät ja itse asiassa pidän (soveltavien) kokeiden tekemisestä. Ja ei läksyjä yms. (enpä tosin niitä muutenkaan tekisi, mutta kuitenkin).

    Äänestä

Itse olen saamassa lukiota suoritettua... Kolmas vuosi, eikä enää yhtäkään kurssia! Kyllähän se varsinkin tokana vuonna stressasi. Ekana vuotena ne kurssikirjat on kuitenkin suhteellisen helppoja, kun peruskurssit eivät ole sieltä vaikeammasta päästä...Kolmannella on taas niin tottunut ja on paljon noita soveltavia kertauskursseja, eikä niin paljoa kokeita. Mutta onhan nuo lukion ensimmäiset kurssitkin paljon verrattuna yläasteeseen!! Olen kyllä miettinyt, kuinka olen onnistunut niin vähällä lukemisella saavuttamaan ysin keskiarvon päättötodistukseen. Mutta on kyllä pitkän fysiikan ja kemian kanssa ollut työtä!

Kannattaa panostaa niihin aineisiin, joita todella tulee tarvitsemaan, ja muut ottaa yleissivistyksen kannalta.

Äänestä

Olen ehtinyt kyllästyä jo lähes joka aineeseen tässä vaiheessa. En lukion raskauden, vaan virikkeettömän opetusmenetelmän vuoksi.

Ei numeroista niin tarvitse huolehtia, kunhan panostat niihin aineihin, jotka aiot kirjoittaa. Vaikuttaisi siltä, kuin ottaisit ne hieman liiankin raskaasti ja olisit polttamassa siten itseäsi loppuun.

Etenkin muista kuin kirjoitusaineittesi kursseista saamasi kiemurat paperilla ovat yhtä tyhjän kanssa, jos käyt lukiota pelkästään kirjoituksia varten. Idea on mielestäni se, että _sisäistät_ kokonaisuudet kirjoituksien pohjaksi näiden alkuvuosien aikana.

Numerot eivät suoranaisesti kerro tämän onnistumisesta mitään, sillä lukiokokeiden taso heittelee vähän sinne ja tänne. Koko kurssin "nukkuneena" ja kirjaa koetta edeltävänä iltana vilaistuna olen saanut kymppiä, mutta toisaalta joissakin kokeissa on ihmeellisen yksityiskohtaisia kysymyksiä (panostan aina kokonaisuuksiin).

Lukion toinen tärkeä tarkoitus on olla yleissivistävä laitos, mutta jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta. Itse olen kyllästynyt lukion mekaaniseen opetustyyliin ja virikkeettömyyteen, ja olen miettinyt, että olisi ehkä jopa pitänyt hoitaa hommat kahdessa vuodessa.

Mutta muista, ettei se lukio loppujen lopuksi kauaa kestä. Oikeastaan yleissivistät itseäsi vain kaksi vuotta, ja kolmas tynkävuosi onkin lähinnä ylioppilaskirjoituksiin valmistautumista (jos siis käyt 3 vuodessa), näin ainakin minulla.

Itse asiassa ohjelmassani taisi olla viimeiselle vuodelleni ainoastaan 1 kurssi sellaisesta aineesta, jota en kirjoita. Kyllä sinä lukiovuodet kestät, ja kun käyt lukion, et sulje itseltäsi jatkomahdollisuuksia*.

Kirjoituksiin suosittelen panostamaan, sillä surkeat paperit käyvät nähdäkseni (en ole vielä ehtinyt perehtymään hakuasioihin kunnolla) lähinnä vessapaperista. Jos kirjoitat hyvin, voit esimerkiksi päästä suoraan yliopistoon.


*Olen kyllä kuullut (legendoja?) amisyliopistolaisista

Äänestä

koeviikko on kaikista parasta, usein kokeet alkaa vasta 9:ltä ja loppuu puoleenpäivään mennessä, niin ja eikä oo läksyjä

Äänestä

Oon nyt lukion ekalla ja kyllähän se oli kamalaa, kun lukion eka kurssi oli meneillään. Verrattuna yläasteeseen meininki oli toinen. Yläasteella ikinä tarvinnut tehdä mitään ja kokesita tuli 7-8.

Noh, nyt olen ottanut tarpeeksi vähän kursseja (käyn lukion ehkä 4:ssä vuodessa) niin masennus on helpottanut. Koeviikot ovat kuin lomia; aamulla kahdeksaksi kouluun ja tunnin päästä pois. Loppupäivä vapaata. Ja jos ei ole ottanut paljon kursseja, on jopa vapaapäiviä!

En tee monestikaan läksyjä ja luen kokeseen yleensä viimeisenä iltana ja numerot ovat sen mukaisia (5-7), mutta matikan kokeeseen harjoittelin viikon päivät ja pääsin (onnekseni) läpi. Numero oli 6 .

Tsemppiä sulle!

Äänestä

siis lukio on niin paskaa. haluisin lopettaa mut en oo viel sitä tehny koska en tiiä mihin sit menisin ja mul on kuitenki enää vuos jäljellä.
:(
koitetaan jaksaa... kai :/

Äänestä

Sama täällä. Olen nyt abi. Tänä vuonna olen suunnitellut lukion lopettamista enemmän tosissani kuin koskaan aiemmin.

Itsellänikin arvosanat ovat laskeneet todella pahasti, ja huonosti menee.

En viitsi mainita nimeä, mutta ennen kuin eräs palstalainen tulee tapansa mukaan latelemaan "viisauksiaan" ja tulee valittamaan, että "Miksi sitten menit lukioon, kun kerran tiedit, ettet tule pärjäämään", niin kerrottakoon hänelle jo etukäteen, että en tiennyt vielä yläasteella, että lukio tekee minut hulluksi ja tulen kärsimään masentuneisuudesta ja ahdistuksesta ja motivaation laskusta ynnä muusta, mikä saa keskiarvoni laskemaan ysistä kuutoseen.

Äänestä

Ensinnäkään tarkoitus ei ole luea mahdollisimman paljon ja opetella jokaista yksityiskohtaa ulkoa. Lukiossa olisi jo tärkeää hallita eri opiskelutekniikat. Näin tuloksia syntyy paljon pienemmällä vaivalla.
Kokeet eivät tuota mitään ongelmaa, jos on tehnyt läksyt ja opiskellut asiat kunnolla jakson aikana.

Äänestä
  • se nyt vähän riippuu. kyllä mä ainakin teen joka kerta läksyt ja yritän kuunnella tunnilla mutta kaikilla ei ole sitä taitoa että jää päähän kaikki asiat. se on helppo itse sanoa jos on hiku ja saa vain 10 mutta jokainen ihminen on erilainen ja se ei ole ainakaan mun kohdalla laiskuudesta kiinni jos saan huonoja numeroita. lukiossa asiat vain vaikenee ja sanoisin että lähes kaikilla on joskus tunne että ei jaksa enää..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllästynyt.. kirjoitti:

Moi!
onks teil sama tunne ku alotitte lukion, eli et se tekee teijät hulluks? mä valitsin sen koska en tienny mille alalle haluan, enkä kyllä vieläkään tiedä. Yritän lukea kokeisiin mahd. paljon (nytkin pitäisi lukea) mutta silti saan vaan huonoja koenumeroita (usein) ja ne masentaa eikä siis motivoi lukemaan jatkossa paljon. Nyt on koeviikko ja huomenna pahin koe eli historia edessä, enkä ymmärrä imperialismista tai jostain feodaaliyhteiskunnasta mitään! Mul on viel koulun pahin maikka joka anto viime jaksos 1/3 osalle nelosen, eli paineet vaan kasvaa.

Niin halusin vaan tietää et onko teil samoja kokemuksia et tuntuu ettei vaan jaksa enää vaik olis "pakko"?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu