Jokisella ihmisellä on oltava yksi ystävä.

Mietin tässä yhteydessä omaa asemaani palstalla ja syntyi kuin pelkotila. Entäs jos on vähemmän kuin 1,0, esimerkiksi tai 0,2 tms. niin pahalta tuollainen tuntuisi.

Ajattelen kyllä niin, että tällaisen joukon seasta löytyy ehkä muutamakin aito ystävä. Käsitykseni on, että kyllä ystävä aina vihamiehen voittaa.

Näin aiheesta keskusteltaessa, haluan kiittää niitä monia hyviä ja miellytäviä ihmisiä, joita olen tällä pitkällä palstamatkallani kohdannut. Teidän olemassaolonne on tehnyt elämäni elämisen arvoiseksi.

Ruuneperi

20

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokisellakin saa olla ystävänsä, kuin myös Virtasella...

      • Olet sinä sellainen palstaJokinen 😊 että)))
        Noihin ystävä prosentteihin liitän osuuteni, ihan vankalta pohjalta,...
        mutta sorry, nyt on minun aloitettava moniriisin reseptihaku, heippa ja hyvää mieltä!


      • Noela kirjoitti:

        Olet sinä sellainen palstaJokinen 😊 että)))
        Noihin ystävä prosentteihin liitän osuuteni, ihan vankalta pohjalta,...
        mutta sorry, nyt on minun aloitettava moniriisin reseptihaku, heippa ja hyvää mieltä!

        Kiitos prosenteistasi!


    • Npoin..on..ja

      juuri siksi täältä pysytään poissa. Täällä on pahat äänessä.

    • Kuuletsiisääniä

      Sinulla on pahan ääni päässäsi, tutkituta se.

      • olet.paha

        Sinulla paha on aina läsnä alkuun kun tulit niin teeskentelit jotain muuta
        mutta kaikki ovat nähneet mikä olet. paha.


    • hienoja-olette-minulle

      Nyt sinulla on ruune ainakin yksi ystävä. Eiköhän lopeteta tämä keskustelu tähän. Älä tule ystäväsi kanssa arvostelemaan toisia, kuinka he kirjoittavat ja mitä kirjoja lukevat, saati mitä harrastavat.

    • Kerro kuka olet ja mitä haluat sanoa! Olisi helpompi keskustella.

    • Hyvällä

      Heh ompas täällä miellyttävä ystävällinen henki, ilmapiiri. Arvostellaan kuka paha ilkeämielinen ym ym kas kun ei peräti anneta tautiluokitusta. Ehkä parempi pysyä poissa sivulta.

    • Haluan olla sinun ystävä 100%, näin on olen vanha ja näen totuuden.

      • Monet 60-70 eivät halua nähdä totuutta elämässä.


    • reppuriika

      Minä koen tosiystävänä sellaisen jonka kanssa voi olla jyrkästi eri mieltä niin kuin itä on eri suuntaan lännestä, mutta silti voidaan löytää kunnioitus ja luottamus. Jos jotuu mielistelemään ja tikimään periaatteistaan, niin se ei reilua kohtaamista.
      Kyllä sosilaaisessa mediassa on oma viehätys ja paikkaa tämäkin tarvetta olla toisten kanssa, mutta minulla ne läheisimmät ystävät ovat kuitenkin täällä kotikulmilla.

      • monienjoukossa

        Noinhan se meillä kaikilla on, ilman itsekorostusta.


    • uskotaaan

      Samoja asioita täällä vakuutellaan, että on paljon oikeita ystäviä, ikään kuin pitäisi selitellä, miksi täällä joskus kirjoittelee. Totta kai tämä on erilaista , tarvitseeko erikseen mainita että on niitä liveystäviä ja se on oikeaa ystävyyttä.

      • lapset-ja-lapsenlapset

        "että on niitä liveystäviä ja..."

        Aloittajalla ei tunnu olevan, koska täällä yökaudet vahtaa, kun porukat ei osaa viihdyttää häntä kirjoituksillaan. Aamuyön tunteina sitten tulee toistuvasti joku katkera kirjoitus palstalaisista, joten en ihmettele, että hänellä ei ole yhtään tosi ystävää, vaikka on yli 80 .


      • hävettävää

        lapset- ja- lastenlapset
        Miten ilkeämielistä olettamusta tuo isovanhemmalta onkaan, 'vahtaa yökaudet' Eikö ap mieleen juolahda univaikeudet, joista moni ikäihminen kärsii, liian aikaisista heräämisistä ja sen kaltaisista.
        Mikäpä silloin estää saada lukea rauhassa palstakirjoituksiakin, ja kirjoittaa mieltään painavia tuntemuksiaan.


    • Lemmenkäinen

      Mulla ollut 3 ystävää, 2 labbista ja 1 pinsseri.- Viimeinen labbis kuoli 3 vuotta sitten.- En suunnittele uutta koiraa enään näin ikämiehenä, Vaimo kun pitää siitä haukkumisesta huolen :´-(

    • Lapinkoirapeni

      Onko sulla aikuisten oikeesti ollu joskus koira ?

      • lapsellistapikemmin

        Mitähän tuokin omituinen tivaa? Aikuisen oikeasti vielä muka!

        Edellinen juuri kertoo hänellä olleen aikanaan labradorin noutajia! Huumorilla vielä höystää osallistumisensa, huoh!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe