Vanhempien seksi on ihan OK

Tästä-ei-valiteta

Luin hämmästyneenä vanhan keskusteluketjun vanhempien seksistä. Siinä kirjoittajat ehdottavat aivan sairaita puuttumisia seksiin mm. asiasta pitäisi kertoa sossun tädeille ja toisi joku jo pyytää poliisinkin apua. Minusta vain kai yksi 15 v. poika oli erimieltä. Älykäs nuori. No toki joku muukin mainitsi miten hänetkin on maailmaan saatettu jne. Valtaosa oli hyvin tuomitseva.
Vanhempien avioseksi on aivan luonnollinen juttu ja kuuluu ihmisen perusoikeuksiin. Lapsella eikä kellekään ulkopuolisella ole mitään oikeutta huomautelle asiasta vanhemmille. Toki yhdyntä kuuluu yleisemmin makuuhuoneeseen, mutta toki joskus saattaa yllättää ja toiminta onkin jossain muualla. Toki vanhempien harkinta pettää pahasti jos se tieten tahtoen tapahtuu lasten nähden. Sitä ei pitäisi tehdä näin eikä edes humalatila anna siihen oikeutta. Tokkopa tämä on edes yleistäkään. Ainostaan lapsi voi asialle tehdä hankkimalla itselle korvatulpat. Ei maksa paljon. Jos vanhemmilla on tapana pitää makuuhuoneen ovea auki voi sen jo etukäteen sulkea ja siten viestittää, että seksi häiritsee lapsen nukkumista. Mitään muuta ei ole soveliasta tehdä. Missään nimessä ei siitä saa huomauttaa.
Keski-ikäinen pariskunta harrastaa seksiä 1-3 kertaa viikossa ja usein miten sekin tapahtuu viikonloppuina , joten muina öinä voi nukkua huoletta.
Nykyaikana melkein aina on vanhemmilla oma makuuhuone kun vertaa yli sataa vuotta sitten, kun koko perhe nukkui samassa huoneessa. Ja silloinkin homma onnistui ja lapsia syntyi useitakin.
Jokainen lapsi tai nuori joutuu aina jossain vaiheessa elämäänsä asian kanssa tekemisiin. Hyvät unenlahjan saneet nuoret onnistuvat paremmin elämään asian kanssa. Muistakaa, että tekin olette jossain vaiheessa isiä ja äitejä. Perhe, jossa haastetaan säännöllisesti seksiä, joutuvat harvemmin kärsimään avioeron tuskia.

2

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikilla vain ei satu olemaan insestifetissiä, eli mielikuva vanhemmista nussimassa saattaa olla aika vastenmielinen.

    • Ajattelevainrakkautta

      On parempi, ettei ajattelee siitä asiassa mitään sillä se toki saattaa tuntua oudolta lapsesta, mutta kun tulee ikää lisää, niin silloin sen jo hyväksyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      297
      2671
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1893
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1672
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      137
      1447
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1140
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1114
    Aihe