Vanhempien seksi on ihan OK

Tästä-ei-valiteta

Luin hämmästyneenä vanhan keskusteluketjun vanhempien seksistä. Siinä kirjoittajat ehdottavat aivan sairaita puuttumisia seksiin mm. asiasta pitäisi kertoa sossun tädeille ja toisi joku jo pyytää poliisinkin apua. Minusta vain kai yksi 15 v. poika oli erimieltä. Älykäs nuori. No toki joku muukin mainitsi miten hänetkin on maailmaan saatettu jne. Valtaosa oli hyvin tuomitseva.
Vanhempien avioseksi on aivan luonnollinen juttu ja kuuluu ihmisen perusoikeuksiin. Lapsella eikä kellekään ulkopuolisella ole mitään oikeutta huomautelle asiasta vanhemmille. Toki yhdyntä kuuluu yleisemmin makuuhuoneeseen, mutta toki joskus saattaa yllättää ja toiminta onkin jossain muualla. Toki vanhempien harkinta pettää pahasti jos se tieten tahtoen tapahtuu lasten nähden. Sitä ei pitäisi tehdä näin eikä edes humalatila anna siihen oikeutta. Tokkopa tämä on edes yleistäkään. Ainostaan lapsi voi asialle tehdä hankkimalla itselle korvatulpat. Ei maksa paljon. Jos vanhemmilla on tapana pitää makuuhuoneen ovea auki voi sen jo etukäteen sulkea ja siten viestittää, että seksi häiritsee lapsen nukkumista. Mitään muuta ei ole soveliasta tehdä. Missään nimessä ei siitä saa huomauttaa.
Keski-ikäinen pariskunta harrastaa seksiä 1-3 kertaa viikossa ja usein miten sekin tapahtuu viikonloppuina , joten muina öinä voi nukkua huoletta.
Nykyaikana melkein aina on vanhemmilla oma makuuhuone kun vertaa yli sataa vuotta sitten, kun koko perhe nukkui samassa huoneessa. Ja silloinkin homma onnistui ja lapsia syntyi useitakin.
Jokainen lapsi tai nuori joutuu aina jossain vaiheessa elämäänsä asian kanssa tekemisiin. Hyvät unenlahjan saneet nuoret onnistuvat paremmin elämään asian kanssa. Muistakaa, että tekin olette jossain vaiheessa isiä ja äitejä. Perhe, jossa haastetaan säännöllisesti seksiä, joutuvat harvemmin kärsimään avioeron tuskia.

2

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikilla vain ei satu olemaan insestifetissiä, eli mielikuva vanhemmista nussimassa saattaa olla aika vastenmielinen.

    • Ajattelevainrakkautta

      On parempi, ettei ajattelee siitä asiassa mitään sillä se toki saattaa tuntua oudolta lapsesta, mutta kun tulee ikää lisää, niin silloin sen jo hyväksyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6089
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2150
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1982
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe