ROISTO-SIPILÄ OTTAA 5 MILJARDIA LISÄVELKAA!

Totuudentuoja

Roisto-Sipilä vaahtosi pääministeriksi ryhtyessään, että valtion velanotto loppuu. Toisin kävi. Tänäkin vuonna Roisto-Sipilä kasvattaa valtion velkaa yli viidellä miljardilla eurolla. Suomi ajautuu konkurssiin, jos tuo sohlo saa jatkaa pääministerinä.

23

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roisto-Sipilä?? Kerro lisää kavereistasi, muut ei tyyppiä taida tunteakaan.

      Tämä hallitus on asettanut tavoitteeksi taittaa velkaantumisen - seikka mitä kaksi edeltäjää ei edes tavoitellut. Tekemistä riittää... ja kampittajia kanssa.

      • Tuolla aiemmin jo selitin asiaa sinulle, on paremmin tunnettu (toistaiseksi) pääministeri-Sipilänä, mutta toimintatavat alkavat vahvistaa tuota osauvampaa nimeä; roisto-Sipilä.

        Tavoittelu ei ole välttämättä hyvä, kun tavoiteltava asia ja varsinkin tavoitteiden toteutustapa lyö vain heikompiin. Siinä varmastikin syy, miksi edeltäjät välttivät "tavoittelemasta" asiaa, koska se ei ollut silloin mahdollista, ilman suurta hädänalaisten lyömistä. Sitähän Sipilä ei välttele, jos häön ja hänen lähipiirinsä sillä rikastuvat, verovaroin totta kai.


      • velkakello

        Totta on hallitus on edes yrittänyt taittaa velkaantumista, totuus on vain se että tämänkään hallituksen toimista ei tule mitään. velkaantuminen jatkuu järjettömällä tavalla. Toisin tilanne on jatkunut 25v eikä yksikään hallitus ei ole onnistunut sen taittamisessa. Niinistölle valtionvarain ministerinä ollessa on tunnustus ainakin yrityksestä. Luoja meitä armahtakoon siitä velan määrästä jos demut on hallituksessa..


    • tuttu.mies.varmaan

      Juha Petri Sipilä aka Roisto-Sipilä aka Kempeleen Ketku.

    • Aleksej

      Kepulaiselle velatkin ovat saatavia.

      Kepulainen oppii huonon taloudenpidon jo lapsena. Heille opetetaan: "Tuli kato taikka sato, kyllä valtio maksaa!"

    • Rosvo.mikä.rosvo

      Paljonkohan tuostakin summasta kavaltaa itselleen ja lähipiirilleen?

    • KiittiJuhaEtukäteen

      Siitä taas riittää tukiaisia toisenkin navetan maalaukseen.

    • res-evl

      Tänäänkin Roisto-Sipilä jatkaa Suomen tuhoamista...

    • huonosti.menee

      Valtion velanotto on vain kiihtynyt Roisto-Sipilän pääministeriyden aikana.

      • Etosaalukea

        Päinvastoin puolet pienentynyt


    • Ri..ku.Aalto

      Minä se vien VVO:n vuokralaisten rahoja miljoonakaupalla. Niillä on kiva rellestää.

    • ukko.vaihtoon

      Ensi vuonna valtionvelka on jo 111 miljardia euroa, jos Sipilälle ei anneta potkuja.

    • S24uomlaineN

      Jos demarit olisivat hallituksessa velkaa olisi 125 miljardia ja talouskasvu miinuksella.

    • ei.hyvin.mene

      Sipilä ei ole penaalin terävimpiä kyniä...

    • ei.uutta

      Kepulainen ottaa suruttomasti velkaa, sillä hän tietää ettei ole enää vastuussa, kun tulee maksun aika.

    • S24uomlaineN

      SDP vaatii lisää eläkkeitä suurille ikäluokille. Vanhuspuolueen mukaan nuoremmista ei tarvitse välittää.

      • Pistätkö tuohon, ja muutenkin voisit alkaa käyttää "faktapohjaa" omituisissa yksinkertaistetuissa tulkinnoissasi. Edes yrittää selittää, miksi ja miten olet, useimmiten aika erikoiseen tulkintaasi päätynyt.


    • äitykkä

      Näin se yrittäjä velkarahalla pelailee suomalaisten kustannuksella.

    • armotonta.menoa

      Sipilä ottaa valtiolle velkaa ja sijoittaa rahat omiin ja sukulaistensa yrityksiin.

    • JanneSaarikko

      Riisto-Sipilä pelaa säkä suomalaisten rahoilla.

    • sipilä-sucks-dick

      Riippumatta talouden suhdanteista Roisto-Sipilä ottaa lisää velkaa!

    • velka.kasvaa

      Hallitus ottaa ensi vuonna taas lisää velkaa.

    • S24uomlaineN

      SDP haluaa lisää eläkkeitä suurille ikäluokille. SDP:n mukaan nuoremmista ei tarvitse välittää.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10431
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      132
      8667
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4198
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4185
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3139
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3087
    Aihe