Neuvoja kaivataan!

Toivotonkoira

Ongelmat:
1. Kun lenkil auto/pyöräilijä/ihminen/tms tulee vastaan alkaa hirveä veto ja haukkuminen. Olen yrittänyt antaa hyviä herkkuja tällöin koiralle, että oppisi, että on hyvä asia olla nätisti... Mutta ei kuuntele yhtään! :/
2. Jos kotiini tulee vieraita, koirasta tulee täys hullu! Se juoksee ja melkein kaataa sohvat ja ne vieraatkin hypyillään. Lopulta kun otan sitä niskasta kiinni ja pakotan sen olemaan rauhassa se rauhoittuu... En vaan haluaisi niin kova koiraisesti kurittaa, mutta kun ei muukaan tepsi... :(
3. Välillä jos koira ei vaikka saa haluamaansa rapsutusta se rupeaa puremaan minua hihasta ja sormista! Siitä se aina kiihtyy ihan hulluksi ja ei auta taaskaan muu kuin niskasta kiinni ja rapsutus :C
AUTTAKAA PLS! :(
Ps. Koirani on siis lapinkoira uros 1 v.

7

451

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hulivilihauva

      Sama meillä, kohdat 1 ja 2 ja lapinkoira narttu 7 kk.

    • Tässäjotain

      Tässä ratkaisuehdotuksia:
      1. Opeta koiralle vasen ja oikea. Sen jälkeen on helppo kertoa koiralle kummalla puolella kulkea jotta ei häiritse toista tai ajaudu vaaraan. Opeta myös kehotus "jätä askel väliin" jolloin koira löysää hihnaa juuri riittävästi. Ota myös tavaksi kertoa koirallesi hyvissä ajoin kuka on tulossa ja miten haluat hänen käyttäytyvän. Opeta myös kehotus: "anna olla" jonka esität rauhallisella äänellä. Ja muutenkin puhut sille kunnes kohde on mennyt ohi. Vinkulelusta tai airspraysta saattaa olla myös apua huomion saamiseksi. Otat itse rennosti ja käyttäydyt kuin toteemi jota mikään mitä maailmassa tapahtuu, ei saa järkkymään.
      2. Tähän on takuuvarma ja helppo konsti. Ennenkuin päästät vieraita edes sisään, suljet koiran toiseen huoneeseen. Annat sen olla siellä kunnes metelöinti on loppu ja rauha maassa. Sen jälkeen voit päästää koiran mukaan.
      3. Hiero etikka hihoihin/sormiin ja annat koiran maistaa. Loppuu nopsaan.

      Nuo kuuluu jokaisen nuoren koiran elämään. Kyllä ne siitä rauhottuu, mutta nopeuttaa sitä voi omalla rauhallisella ja määrätietoisella toiminnallaan.

      • hulivilihauva

        "hulivilihauva" kiittää!


      • Toivotonkoira

        Tuo etikka juttu ei toimi, mutta eipä tuo 3. Hirveä ongelma enää ookkaa.
        Jos koiran sulkee toiseen huoneeseen niin se raapii oven rikki... :/


      • hihnatkireellä

        Hanki ketju ja kiinnitä se taatusti tarpeeksi painavaan huonekaluun ja jos on oma talo, niin vaikka seinään, ja koira kiinni, ennekuin vieraat sisälle. tai hanki tukeva häkki, johon suljet koiran vieraiden tultua, ja ulos pääsee kun on hiljaa, niin tai jos on ahne, niin aktiivipallo (toimi meillä) nameja palloon ja vieraiden tutua siaölle pallo koiralle, jotta saa muuta tekemistä.
        autot ja pyöräilyät jäi rauhaan kun " vihoillisen " lähetyessä ennakoiden annoin lelun eli rukkase koiralle kannettavaksi ja kiinitin huomiota leikkimiseen. Toinen koira on tosin edelleen ylivoimainen, ei lelu kiinnosta vaan röyhätään reilusti.


    • hyväsiittätulee

      Koirasi ei kunnioita sinua,eikä pidä sinua johtajanaan.Siksi se loikkii ja touhuaa mitä itse lystää.

      Lenkeillä vie sivulla, kun vastaantulijoita.Sanot ohi,ja viet koiraa reippaasti.Kun menee hyvin,kehut,ja palkkaat herkuin.Mene vieraisiin paikkoihin,jossa paljon ihmisiä.Kaupungit,tapahtumat,hyviä harjoituspaikkoja.Muista,lyhyt hihna,koira sivulla,ja reipas vauhti.Ole määrätietoinen,älä epäröi,et pysähtele, väistele muita koiria yms,vaan menet reitin jonka olet päättänyt ennakkoon.Ainakin tunti kerrallaan,ja reippaasti.Liikuta muutenkin koiraa riittävästi.Kaduilla, ihmis ja vieraskoirapaljoudessa,ja vastapainoksi metsissä.Jos mahdollista juokse koiran kanssa.
      Leiki koiran kanssa,opeta sivulla kulkeminen,istuminen,maahanmeno, tänne käsky jne.herkuilla palkaten.Harjoittele ainakin joka toinen päivä.Ja yksi käsky kerrallaan, ainakin pariviikkoa,ennen kun otat uuden käskyn opetukseen.Harjoittelu on joillekkin helpompaa lenkin jälkeen,kun koira malttaa paremmin keskittyä.

      Sinuna valitsisin eteisen läheltä pakan koiralle.Ja opetat sen menemään sinne käskystä,palkkaa kehuin,ja herkuin kun on paikalla.Jos ei mene/pysy,viet ja sanot paikka, monesti,toistat tarvittaessa.Kun tulee vieraita, käske paikalle,ja viet, jos ei muutoin mene.Tuota voi joutua tekemään koko vierailunkin,jos luupää koira.Mutta vain niin se tajuaa jujun.Et anna koiran poukkoilla itsekseen.Ja jos on tilanne,et haluat itsekkin vieraiden seurassa olla,etkä kokoajan vääntää koiraa,niin laita portintaa.Niin että koira muut näkee.Kerro vieraille,että on parempi etteivät he silitä/huomioi/katso edes koiraa kun se säheltää.Kun koira osaa olla, se saa olla vieraiden luona,ja sitä saa silitellä.

      Jos käy käsille,kiellät.Jos ei tottele,ota kiinni kauluksista hetkeksi, katso silmiin ja höpötä että oletpas hassu koira nyt jne.Ja päästät otteen kun lopettaa sähläämisen, kehut kun osaa olla.Jos ei mikään auta,vie toiseen huoneeseen/portintaa rauhoittumaan.Toista tarvittaessa.Koiraportti on ovea parempi,sieltä koira näkee kuitenkin.

      Jos lähellänne on koirankoulutus/arkitottelevaisuus kurseja,suosittelen menemään.Itse olen käikkien kanssa käynyt, vaikka ei ongelmia ollutkaan.Siellä muiden kanssa on kiva harjoitella,ja jos on jotain ongelmaa,voi kysyä niihin ratkaisuja.

    • suosittelenkursseja

      Suosittelen tohon ohitusongelmaan Vision ohituskoulua!!
      http://www.koirakouluvisio.com/peruskoulutus/ohituskoulu/ohituskoulu-6713.html
      Näillä opeilla oon päässyt oman alle vuotiaan koirani kanssa oikeasti hyviin tuloksiin, ja vieläpä suht. nopeasti. Lenkkeilyn tulisi olla molemmille miellyttävää puuhaa..
      Kannattaa siis hakeutua nykyaikaisten (jotka kouluttavat positiivisin koulutusmetodein) ammattilaisten kursseille ja treeneihin, niin alkaa homma alkaa ihmeellisesti pelittämään! Turha jäädä kotiin itkemään ja kasaamaan ongelmia, sekä odottamaan, että lenkkeilyn ja koiran omistamisen ilo katoaa kokonaan.. Näin on kantapään kautta oppinut!
      Ja kaikkia muitakin kursseja tuolla järjestetään, että eiköhän sieltä löydy apua myös muihin ongelmiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      790
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      785
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      736
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      88
      663
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      26
      563
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      489
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      486
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      482
    10. 40
      454
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      410
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      398
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      393
    16. 39
      393
    17. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      33
      391
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      387
    19. Ylen suosikkisarja tuotti pettymyksen - Loppuiko Ellis tv-sarja todella tähän?

      Nyt Suomessa on nähty tv-sarjan kaksi ensimmäistä kautta. Toisella kaudella tiedossa oli tv-katsojille ikävä yllätys,
      Tv-sarjat
      0
      386
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      384
    Aihe