Wien-Ljublana

Hei.Onko antaa vinkkejä matkustamiseen junalla tai bussilla välille Wien.Ljublana.Olen lähdössä syyskuussa.Terv.Jarmo

2

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srtjstyjstyjtsyj

      Itävallan rautateiden verkkosivusto näyttää sekä junat että bussit: https://www.oebb.at/en/
      Vaihtoehtoja on paljon, mutta niitä on helppo vertailla.
      Lyhimmilläänkin näyttäisi olevan junalla Salzburgin kautta yli 7 tuntia. Järkevämpää reittiä sitten etelän kaupunkien kautta useilla vaihdoilla suunnilleen sama matka-aika.

      Jos päädyt menemään yhdellä vaihdolla esim. Salzburgissa, niin suosittelen sijoittamaan vähän extraa businessluokan lippuun. Noinkin pitkällä matka, ja ensimmäistä linkkiä testatessa lisähintaa vain 25e.
      Väljät tilat, nahkapenkit, tarjoilu pelaa. Välillä Wien-Graz kesällä otin punaviinin oliivikeksejä. Kysellessäni lopuksi laskua, ilmoittivat että ne sisältyvät lipun hintaan. En tiedä kuinka paljon siellä voisi ilmaiseksi juoda, mutta siinä jo säästi osan lipun hinnasta. Ja tarjouslippu businesskorotus olivat yhdessä sama hinta kuin normaalin hintainen lippu, ja viini kaupan päälle. Joten noita tarjouslippuja kannattaa vertailla. Tosin ne ilmoitetaan kyllä selvästi, joten etsiä ei tarvitse.

      Jos ostat junalipun etukäteen netistä, niin maksun jälkeen voi ottaa vain talteen varausnumeron ja tulostaa sitten paikan päällä liput aseman automaatista.

      • Kitos paljon neuvosta! Jarmo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      134
      3616
    2. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      75
      2356
    3. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      261
      2245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      141
      2000
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      69
      1572
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      101
      1470
    7. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      61
      1343
    8. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      93
      1317
    9. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1290
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      72
      1182
    Aihe