Kannattava tietokone pitää ottaa esille laukusta, eikös vaan? Miten lääkkeet, otetaanko nekin? Saako avaimet ja rahapussi olla esim takin taskussa? vai pitääkö laittaa esille.
Miten nämä lentokentän kaupat/kahvilat/yms.... Ovatko ennen vain jälkeen turvatarkastusta?
Turvatarkastuksesta
8
879
Vastaukset
- paratiisikala
Kyllä otetaan lääkkeet,avaimet,rahat,puhelimet,tabletit ym. esille turvatarkastuksessa.Vyö myös tiskille jos on metalli solki.Kauppoja on ennen ja jälkeen turvatarkastuksen,turvatarkastuksen jälkeen kyllä enemmän noita kauppoja ja tax free,joka ei kyllä hinnoilla komeile,kallista on
- Lounge
Jos turvatarkastuksessa ei enää katsota matkalippua, jonka esitän aina kännykän ruudulta, laitan sen käsimatkatavaroihin. Samoin laukussa on avaimet. Turvatarkastuksessa otan esille vain nesteet, tabletin ja vyön. Kaikki muu on siis laukussa/repussa. Taskut tyhjennän myös hyvissä ajoin etukäteen. Kelloa ei ranteessa, enkä omista koruja. Tällä tyylillä hoidan itseni läpi turvasta alta minuutin, jos ei ylimääräistä satunnaistarkastusta tule.
- Samaankasaan
Vyökin saa olla matkatavaralaukussa/kassissa, kuten melkein kaikki muukin esim. takki.
Esillä erikseen ei pidä olla kuin nesteet/hyytelöt ja läpparit/tablettitietokoneet.
Turvatarkastaja saattaa tehdä pyyhkäisytestin matkatavaroille, läpivalaisun jälkeen saattaa haluta penkoa tavaroita ja välillä haluaa läpivalaista myös kengät tai Arlandan malliin ne tutkitaan joskus erillisellä laitteella. Oli tavarat pakattu sitten miten tahansa.
- tuvais
vielä selvennyksenä: laukusta erikseen läppäri ym. ja nesteet pakattuna litran uudelleensuljettavaan (minigrip) pussiin. Lisäksi itse pakkaan lääkkeet kahteen vastaavaan pussiin toiseen nestemäiset lääkkeet, jonka otan myös aina esiin turvatarkastuksessa ja toiseen tabletit (jos kysytään jotain niin helppoa, kun kaikki samassa). Suomessa lääkkeistä ei ole koskaan kysytty, ulkomailla kylläkin.
Takki ei voi olla turvatarkastuksessa päällä. Takki pitää jättää hihnalle, joten takin taskuja ei tarvitse tyhjennellä. Housujen ja paidan taskut tulee tyhjentää, ainakin avaimet ja rahat. Vyö, kello, korut kannattaa ottaa pois, vaikka uusimpien ohjeiden mukaan näin ei tarvitse menetellä. Jos avaimet, vyö, rahat ym. ovat laukussa, niin ei niitä tietenkään tarvitse erikseen kaivaa esiin.
Esille on hyvä ottaa passi ja boardin pass nopeuttamaan turvatarkastusta.
Kauppoja ja kahviloita on ennen ja jälkeen turvatarkastuksen sekä vielä kaukolentojen puolella passintarkastuksen jälkeen. Nesterajoitusten vuoksi vesipullot ym. on ostettava turvatarkastuksen jälkeen.- Palttookassiin
Passia eikä muitakaan henkilöpapereita kysellä normaalitapauksessa turvatarkastuksessa.
Boardingpass katsotaan usein juuri ennen turvatarkastusta (myös koodinlukijoita), pienemmissä paikoissa samassa yhteydessä.
Takin voi laittaa kassiin, kun sen tekee siinä jonottaessa tai aiemmin (esim. etelän reissuilla, jossa takkia ei yleensä tarvitse perillä ollenkaan). Jos sen ottaa pois vasta laatikkoja täyttäessä, niin helpoin laittaa omaan laatikkoonsa.
- sykäri
en oo ikinä ottanu lääkkeitä pois repusta, eikä oo kyl kukaan pyytänykkään, oon reissannu aasias, euroopas jne...
ja joo, sydän ja verisuyoni lääkkeitä on...- Eipakko
Ei tarvitse ottaa ennakkoon, jos niissä ei ole nesteitä tai hyytelöä sisällä.
Tarkastaja sitten pyytää nähdä jos sille päälle sattuu.
- Sommaren18
Mä pidän kanssa lääkkeet laukussa, en oo koskaan joutunu niitä esittelemään kenellekään (epilepsia- ym. lääkkeet). Tykkään käyttää rannekelloa, mutta survasen senkin laukkuun ennen turvatarkastusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034563Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831335- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86950Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882- 64866
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10837