Hei..! Onko kukaan kierrellyt Norjan rannikon "Atlannin vallin" Natsien rannikkolinnoituksia ja rintamavarustuksia?
Ite on tullut niitä kierreltyä ja olisin vaan kysellyt onko muita sotahistoriasta kiinnostuneita?
Natsien rannikkolinnoitukset Norjassa?
3
210
Vastaukset
- Ergan_Kystfort
Bud:ssa tuli käytyä katsomassa Erganin rannikkolinnoitus, joka on lähellä Atlantintietä.
Maailmansotaan liittyen käytiin myös Rjukanin Vemorkissa "Norsk Industriarbeidermuseum".
Suomessa Norjaan jäämerelle mennessä on käyty katsomassa Järämän linnoitusalue. - AtlanninValli
Löysin sattumoisin täältä netistä norjankielisen tiedoston jossa on nuo rannikkolinnoitukset karttakoordinaatein, paikkakuvauksineen mitä kyseisessä paikassa on ollut/tehty ja linkin josta aukeaa Google-mapsin karttapohjaan tehty reittikuvaus kyseiselle paikalle!
Jotenkin olen saanut vaikutelman että tämä historianosa olisi jotenkin Norjalaisille itselleen sellaista jotenkin ikävää tai ainakin *ei kunniallista* aikaa vaikkakin historiaa onkin !
Näitä linnoituksia on kierretty kesäisin lähinnä pohjoisessa Norjassa ja sanoisin että kesäloma on lyhyt niitä tutkiessa! - matkaaja89s
Vaikka kysyttiin Norjan linnoituksia niin kannattaa tsekata myös Tanskan kärjessä oleva paikka.
https://no.wikipedia.org/wiki/Bunkermuseet_Hirtshals
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433533- 362164
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301819- 171579
- 231538
- 141518
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781225Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko861174