Volvo S60 D5 2004 Diesel automaatti

ihmettelijää

Ostin tollaisen pirssin tuossa loppukeväästä ja työmatkoja yms. ajoa tullut 14 000 km ilman minkäänlaisia vikoja. Autolla ajettu nyt 312 000km. Pientä kolinaa etupäästä kuuluu ja yhden koiranluun vaihdoinkin jo siihen ja kolina väheni. Vielä pientä nitkumista (epäilen puslia). Mutta muuten oikein hyvä ajettava ja huoltoja tehty ihan hyvin: jakohihna 20k sitten, vetoakselit nivelineen 30k sitten, ja vielä jokin etupään alustan kalliimpi remppa oli vasta tehty olikohan hammastanko. Moottoriöljy on säilynyt normaalina ja jäähytysnesteet ei ole vähentyny. Ilmastointikin toimii, ehkä kompura napsuu turhan usein.

Autoon vaihdettu moottoriöljyt ja vaihteistoöljyt viimeksi 298 000 kohdalla. Käsittääkseni pitäisi 20k välein suunilleen vaihdattaa/vaihtaa moottoriöljyt eli n.4000km päästä?

Minulla ei ennen näin "uutta" autoa ole ollut, niin mietinkin miten tuo huoltovalo systeemi toimii noissa? Ajotietokoneeseen syttyy merkkivalo? Onko se ko. autossa 20000km vai 30000km välein?
Ja jos huollattaa auton ennenkuin huoltovalo syttyy niin nollaataanko huoltotarve vai syttyykö valo sitten kun huollon aika oikeasti olisi?

Mitä kaikkea kannattaa huollattaa ja katsastustakin ajatellen kun senkin voi marraskuussa tehdä?

Lukisin ohjekirjasta mutta ei ymmärrä (italiaa?) kun tuontiauto.

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin_se_on

      Käyttöohjekirja löytyy netistä. (Suomeksikin)

    • VolvoVille

      Se nitkutus, jos se tulee etupuolelta kallistuksessa, voi johtua etujousten ja alalautasten välisen tiivisteen kulumisesta. Se korjautuu laittamalla jousen ympärille vähän kuin puutarhaletkua. Ei maksa paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      429
      5021
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2053
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1700
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1385
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1336
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      80
      1231
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1229
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1148
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      70
      1128
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1060
    Aihe