Tai tavallaan näkee, koska ehdottaa grubin asennuspaikaksi /dev/sda, mutta sen yläpuolella olevassa listauksessa ei näy /dev/sda levyn osioita ensinkään.
Asennusvaihtoehtona valitsin "Something else".
Koneessa on 3 muuta kiintolevyä. Nämä listauksessa näkyvät.
On myös optinen (DVD) asema virallisessa eSATA paikassa, mutta on se siinä toiminut.
/dev/sda on ST31000528AS, 1 TB, 6 Gb/s. BIOSissa kyllä kummallisesti nopeudeksi/tyypiksi levylle/portille ilmoitetaan 3 Gb/s, vaikka portin kyllä pitäisi olla 6 Gb/s.
Mikähän kumma tässäkin on.
sudo fdisk -l
sudo parted -l
kertovat /dev/sda:n olevan koneessa olemassa siinä kuin muidenkin levyjen.
Gparted myös näkee levyn ja antaa luoda sille osioita, formatoi jne.
Koneessa on aiemmin ollut samassa portissa 160 GB Samsungin 3 Gb/s levy Mint 18.0:lla ja toiminut asiallisesti.
Emo on Intel DQ67OW.
Mint 18.2 ei näe asennuksessa levyä /dev/sda
7
258
Vastaukset
- outoa_on
Nyt kun sitten kokeilin toisella kovalevyllä 250 GB kokoisella joka on tähän asti toiminut aivan hyvin ja on smart tietojen mukaan terve niin alkoi valittaa asennuksessa ja sanoi että crash ja keskeytti asennuksen.
Pitää kai sitten vielä tarkistaa SATA-kaapeli ja asennustikut olisiko niissä jotain vikaa ja kokeilla toisilla tikuilla.
Eihän nyt voi olla niin että useampi kovalevy olisi yhtäkkiä pilaantunut. - outoa_on
USB-tikut on nyt tarkistettu ja MOLEMMISSA Unetbootinilla tehdyissä 18.2 64-bit tikuissa (Mate ja Cinnamon) virheitä! Ladatut ISOt virheettömiä.
Enkä ole ainut tämän ongelman kanssa.
http://blog.linuxmint.com/?p=3289
Ks. kommentti nro 33.
Ainakin tuossa on siis mätää.- LMDE2
Unetbootin taitaa nykyisin olla aika huono, jotkut jakelut varoittavat siitä.
Jakelun (LMDE2) mukana tullut "USB-levykuvan kirjoittaja" on toiminut paljon paremmin.
- turhaa_virittelyä
Unohtakaa ne viritysohjelmat ja laittakaa dd:llä se image sinne tikulle.
Tietenkin lataamisen jälkeen md5sum tarkistus imagelle.
dd if=<file> of=/dev/sdX bs=4M; sync - Gaussi-ei-GB
ST31000528AS, 1 TB on HDD kiintolevy, sen nopeus ei voi olla 6 Gb/s eikä edes 3 Gb/s, vaan I/O data-transfer rate (max) 300MB/s. Tuo on aika hidas HDD, koska yleensä ne pyörii 450 - 600MB/s nopeuksissa.
Kiintolevylle tieto tallentuu magnetisoituna levyn pintaan, kiintolevyn kyky sietää ulkoista magneettivuon voimakkuutta ilmaistaan Operational Shock (max) 70 Gs at 2ms termillä kun kyseessä on kiintolevylle kohdistuva luku tai kirjoitus tapahtuma.
Sinun kiintolevyllesi luvataan Non-Operational Shock (max) 300 Gs at 2ms, eli voit alistaa kiintolevyn 300Gs magneettikentälle 2 sekunnin ajaksi, ilman että levyllä oleva mangettisoitunut pinta muuttuu.
Yleistä:
Tesla on SI-järjestelmän mukainen yksikkö. Käytössä on myös
cgs-järjestelmän mukainen yksikkö gaussi (Gs tai Γ)
1 Gs = 10-5
T eli 50 µT = 0.5 Gs
Auringonpilkkujen magneettikenttä voi olla jopa 10000 Gs.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit- outoa_on
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822148433
Kyllä tuo levy ns. tyypiltään pitäisi olla SATA III eli 6.0Gb/s.
Tiedän kyllä että reaalitodellisuuden luku/kirjoitusnopeus levyllä on aivan muuta eikä sen juuri kummempi kuin pitäisi ollakaan kuin SATA II levyllä.
Mutta näkyisi nyt edes Mint-asennuksessa. En tiedä sitten onko jotain häikkää itse emossa. en ole muilla SATA III levyillä kokeillut.
BIOS emolla on joka tapauksessa uusin mahdollinen. - Gaussi-ei-GB
outoa_on kirjoitti:
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822148433
Kyllä tuo levy ns. tyypiltään pitäisi olla SATA III eli 6.0Gb/s.
Tiedän kyllä että reaalitodellisuuden luku/kirjoitusnopeus levyllä on aivan muuta eikä sen juuri kummempi kuin pitäisi ollakaan kuin SATA II levyllä.
Mutta näkyisi nyt edes Mint-asennuksessa. En tiedä sitten onko jotain häikkää itse emossa. en ole muilla SATA III levyillä kokeillut.
BIOS emolla on joka tapauksessa uusin mahdollinen.Olet aivan oikeassa levyaseman liittäminen tapahtuu SATA III väylään, mutta levyasemma on siitä huolimatta HDD asemma, ja I/O data-transfer rate (max) 300MB/s.
Myyjä näköjään haluaa salata tuon tiedon, koska ei ole laittanut tavoitehakuisesti sitä näkyviin. Mutta tässä pdf josta tieto on näkyvissä:
http://www.seagate.com/staticfiles/support/disc/manuals/desktop/Barracuda 7200.12/100529369b.pdf
En muista millä tavalla Mint asennuksessa vaikutti se että vastasi kysymykseen onko sataväyläinen laite irroitettava vai ei. Mitä itse vastasit siihen.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2037154- 512733
- 1882241
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101603Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1391546Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191217- 741180
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381133Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241097Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty491003