Autokatoksen yhteyteen olen suunnittelemassa valaistusta.
Valaisimet katoksen sisään:
Kahden auton katoksen leveys on 6,5 metriä, ei ole ikkunoita tai aukkoja, muita kuin sisään ajossa. Olen suunnitellut kahta valaisinta molempien autojen keulan yläpuolelle/päätyyn, että saisi valoa, kun vaikka täyttää pissapoikaa.
Riittäisikö 2 kpl 10W/860lm/4000K vai pitäisikö olla jopa 20W/1750lm/4000K?
Valaisin katoksen ulkopuolelle:
IP44: Onko riittävä suojaus ulos sateen armoille?
Ja jälleen, riittäisikö 30W/2600lm/4000K vai pitäisikö olla jopa 50W/4500lm/4000K?
Tämän valaisimen osalta olen myös kahden vaiheilla: liiketunnistimella vai ei... miten suunnata/säätää tunnistin, ettei joka jänö ja peura sitä laukaise. :-)
Kiitos mielipiteistä.
Valistusta ulos autokatoksen yhteyteen
4
453
Vastaukset
- kansanvalistus
Valista meitä mitä watteja meinasit, hehkulamppuko?
Valistusta ja valaistusta - joo, kirijoitusvihreitä...
Hehkulamppuja, pöh - mistä niitä muka vielä saa?
LED on kyllä mielessä.
- Halogenonkivoin
Led on vanhanaikaiset. Halogen on tätä päivää.
- vähempikin_riittää
> Riittäisikö 2 kpl 10W/860lm/4000K vai pitäisikö olla jopa 20W/1750lm/4000K?
Kun valaisin on suoraan keulan päällä, riittäisi kusipojan säiliön täyttöön pienempikin valoteho.Keskimäärin katoksen valaistusvoimakkuus lie tällä ratkaisulla samaa tasoa kuin normi katuvalaistus. Suuntaa antavaa arviota saa jakamalla valaisim(i)en lumenit valaistavan alueen pinta-alalla, mutta tässä pitää huomioida sekin, ettei valaisimen hyötysuhde ole lähellekään 100 % ja osa valosta menee hukkaan (seinille, ulos katoksesta yms.).
Pihalle tuleva valaisin taasen on vaikeasti arvioitavissa. Huonoin mahdollinen ratkaisu on tolppa ns käpyvalaisimella. Valtaosa lampun valovirrasta hukkuu siihen käpyyn. Seuraavaksi huonoin on
tolppa, jossa on kirkas kupu ja lampun kanta alaspäin. Tällaisessa tyypillinen led valo säteilee suurimman osan valovirrastaan taivaalle ja watteja / lumeneita pitää olla niin perkeleesti, jos maahankin pitäisi riittää valoa.
Pienemmissä pylväsvalaisimissa (piha-alueet, kevyen liikenteen väylät) on kait perinteisesti käytetty 80 W elohopealamppua, joka antaa 3400 lm. Fiksun valaisimen kanssa luulisi 30 W ledin riittävän hyvin, koska nämä elohopealamppuvalaisimetkin ovat usein olleet näitä persiilleen suunniteltuja (suuri osa valovirrasta taivaan tuuliin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022