Kaukaiselle paikkakunnalle sisäänpäässeen katumus

kiittämätön

Pääsin viimeinkin sisään hampaalle haettuani 3 vuotta ahkerasti. Lukiessani ja kokeissin valmistautuessani välitin ainoastaan siitä että pääsisin sisään, mutta nyt kun olen ottanut opiskelupaikan vastaan, heräsin vasta tajuamaan että muutan oikeasti pois helsingistä kaverieni luota.
Pänttääminen ja ahkera yrittäminen oli sokaissut minut ajatukseen ettei millään muulla kuin sisäänpääsyllä hinnalla millä hyvänsä ole väliä, mutta kun edessäni on 5 ja puoli vuotta opintoja kaukana kotoa tunnen suurta ahdistusta. Sisäänpääsy ei ollutkaan mikään koko elämäni mullistava muutos parempaan, vaan ensisokin loputtua ihan normaali asia.
Kun jäin viime vuoden kevään haussa ulos, luulin etten voisi tuntea oloani masentuneemmaksi, mutta nyt kun oikeasti pääsin sisään, oloni taitaa olla vielä surkeampi.

Toivottavasti itse opiskeujen alkaessa ajatukseni muuttuvat, mutta kun kävin viike viikolla muuttamassa kamojani uuteen opiskelukämppään tunsin vain suurta masennusta ja vastahakoisuutta.

6

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä.se.siitä

      Olet ikävuosiesi puolesta jo aikuinen, käyttäydy kuin aikuinen. Et voi ripustautua lapsuuteen. Ihminen voi elämänsä aikana muuttaa montakin kertaa. Elämää on muuallakin kuin lapsuusmaisemissa.

      Kaverisikin muuttavat, opiskelevat, menevät töihin, perustavat perheet jne välittämättä tippaakaan siitä, mitä sinä ajattelet. Elä oma elämäsi, älä kaverien elämää!

    • Hammaskeijunen

      Äläs nyt. Kyllä sinne tulee muitakin kaukaa eli varmasti on kohtalotovereita. Eivät ole muutkaan paikkakunnalta. Ja ne jotka on, voivat olla ihania ihmisiä jotka innoissaan tutustumassa uusiin ihmisiin. Asuminen edullista, lyhyet etäisyydet ym edut. Ka kesätöihin voi tulla kotikonnuille jos vielä haluat. Menee niin nopeasti nuo opiskeluvuodet. Uusi paikkakunta on todella mahtava kokemus. Onnea opintoihin 😊

    • Ei-ikävää-itselläkään

      Mistä johtuu, että aina Helsingistä muuttaneilla on isoin koti-ikävä? Olen huomannut tätä omien opiskelukavereidenkin joukossa. Esim. Jyväskylästä tai Tampereelta muuttaneet kestävät paljon paremmin muuton uudelle paikkakunnalle.

      • kiittämätön

        ehkä juuri näiltä muilta paikkakunnilta muuttaneilta on muuttanut enemmän omia kavereita muualle myös. pieniltä paikkakunnilta nuorten poismuutto onkin enemmän sääntö kuin poikkeus. helsingistä muualle muuttaminen ei ole yhtä yleistä.


      • Faktat_puhuvat
        kiittämätön kirjoitti:

        ehkä juuri näiltä muilta paikkakunnilta muuttaneilta on muuttanut enemmän omia kavereita muualle myös. pieniltä paikkakunnilta nuorten poismuutto onkin enemmän sääntö kuin poikkeus. helsingistä muualle muuttaminen ei ole yhtä yleistä.

        Jostakin syystä näyttää siltä, että jos ihminen joutuu muuttamaan pääkaupunkiseudulta jonnekin muualle Suomessa töiden tai opiskelujen perässä, niin se maailmoita kaatava katastrofi. Haluttomuus muuttaa muualta pääkaupunkiseudulle on taas pelkkää saamattomuutta ja halua loisia syrjäseudulla pääkaupunkiseutulaisten rahoilla.

        Tosiasiassa Suomen pääkaupunkiseutukin on pelkkää arktista periferiaa, jos maailman metropoleista katsotaan.


    • Myösetelästäkotoisin

      Älä turhaan ahdistu,ainakaan etukäteen.On sitä elämää kehä III ulkopuolellakin:) Ja aina voi piipahtaa kotipuolessa käymään :) Itse opiskelin aikanaan ensin 5 vuotta Kuopion yliopistossa ja sen jälkeen vielä toisen tutkinnon Helsingin yliopistossa , ja täydyn todeta Kuopiossa vietetyt vuodet olivat paljon antoisampia kuin pääkaupunkiseudulla. Kohtasin Savossa aitoja ja lämminhenkisiä ihmisiä, joista olen saanut elinikäisiä ystäviä:) Helsingin ajoilta ei ole jäänyt yhtään ystävää :( Siellä kaikki olivat niin pinnallisia. Lähde vain avoimin ja ennakkoluulottomin mielin kohti uusia seikkailuja...voit yllättyä-positiivisesti!;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      146
      4834
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3933
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      120
      3619
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1886
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      42
      1678
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      59
      1340
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1271
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe