Tietokoneessa ei toimi äänet

Auttakaaaaaaaa

Minulla on jo läppäri joka on XP:stä päivitetty windows 7. Kun menen ääni laitteeseen siinä lukee vaan että äänentoistolaitetta ei ole asennettuna. Mitä voin tehdä?

7

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinun pitää asentaa ajurit.

      – Windows Updatesta katsot ja valitsen sopivan oloisia valinnaisia päivityksiä.

      tai

      – Haet netistä äänikortin, emolevyn tai koko koneen valmistajan sivuilta ajurit.

      Suosittelen, että etsit ja asennat kaikki koneeseesi yhteensopivat ajurit. Koneessasi on muitakin puutteita taatusti, jos Seiskan asennuksen jälkeen ei ajureihin olla kajottu.

    • Auttakaaaaaaaa

      Olen vähän tyhmä vissiin. Mutta miten haen ja asennan ajurit

      • En ole käyttänyt Windowseja enää vuosiin, mutta muistaakseni Seiskassa: Ohjauspaneeli => Windows Update => Tarkastele valinnaisia päivityksiä. Valitse niistä ainakin kaikki ajurin tapaiset "Drivers"

        Läppärin tapauksessa voit myös mennä läppärisi valmistajan kotisivuille ja valita sieltä Tuki - Support, Ajurit - Drivers.

        Monilla valmistajilla on myös automaattisia apuohjelmia, jotka joko toimivat suoraan selaimesta tai asennetaan koneelle, jonka jälkeen nämä tunnistavat konemallisi ja asentavat kaikki tarvittavat ajurit.

        Nämä koneelle asennettavat myös yleensä ylläpitävät ajurit ajantasaisina ilmoittaen uusista päivityksistä aika ajoin.

        Sitä en tosin voi taata, tuetaanko Windows XP:n aikaista konetta enää, ja saako siihen enää ohjaimia Windows Seiskaan. Uuden koneen osto voi olla lähempänä kuin arvaatkaan.


    • ei_ehkä_ole_ajureita

      Jos konetta ei aikanaan ole Windows 7:n kanssa myyty, voi olla ettei siihen sitten ajureitakaan löydy, kaikkia välttämättä ainakaan.
      Tähänkin on syytä varautua.
      Eli jos valmistajan sivulta ei sillä oman koneen mallilla löydy Windows 7 ajureita niin homma voikin olla sitten siinä.

    • M-Kar

      Ja semmoinen tärkea asia, että älä missään nimessä yritä hankkia ajureita mistään kummallisilta ajurilataussivuilta kun ne ovat haittaohjelmien tyrkytystä varten, vaan nimenomaan laitevalmistajan kyseisen konemallin tukisivulta tai komponenttivalmistajan sivulta.

    • nii ja "device managerista" näät ja päivität ajurit myös. näät myös, mitkä ajurit ei sitten päivity (pysyvät keltaisen kolmion alla). ne pitää sitten ladata valmistajan sivuilta. update kun ei näytä, mitkä niistä jäi lataamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1281
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1097
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      977
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      772
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      180
      771
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      756
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      739
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      718
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      675
    Aihe