mahtaako olla 1.8 16V (-95) alle 100tkm ajetulle koneelle tyypillistä, että syö öljyä (ei tiputa) ylärajasta alarajaan elikkä n. 1litraa 3tkm:n matkalla? Edellisen omistajan aikana merkkihuollossa laitettu 0W/40 täyssynteettistä, olisko syytä siirtyä 5W/40 tavaraan?
Öljynkulutuksesta
Sport
203093
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tere!
Tuntuu menevän reilunpuoleisesti, tosin emännän 100 tkm ajettu -97 ZX 1.8i 16v hörppää noin 1.l /10tkm. Aikanaan edellinen ZX (1,6i 8v)vei 200tkm ajettuna noin 2-3 l/10tkm (oletin silloin että v-ojurinkumit oli loppu).
Kandee varmaan tarkistaa ettei huohotinsysteemi ole tukossa, jos se ei auta niin ehkä v-ohjurinkumit kovettuneet tai öljyrenkaat jupatissa ?
Tuon takia en ostanut Xantiaa. Vehon mukaan kyseessä on takuu ongelma jota on yritetty korjata rengastamalla. Tuulilasissa taisi olla mainintaa että vika johtuu puutteellisesta öljyn kierrosta.
Peugeotissa sama kone kuin Sitikassa ja ongelman
nimi on todellakin niinkuin vehossa on sanottu
eli mäntien öljyrengaissa.Eli öljyrenkaassa
oleva jousi on unohtunut gallian pojilla avata ja
näinollen öljyrengas ei toimi tarkoitetulla tavalla.Tietysti paljon ajetuissa ko moottoreissa
esiintyy myös vent.ohjurikumien kovettumista.
tuon tyyppisiä ongelmia on tänäpänä useassa merkissä jo uutena!
esim ooppeli ja varmasti moni muukin merkki pitää liiallisen kulutuksen rajana n. 1l/1000km.
Hyvälaatuseen mineraalin vaihtaminen auttaa varmasti ja sekin auttaa vähän, että et käytä 0w alkavia öljyjä.
Karua arkea.
Ei tuon kyllä öjlynkulutukseen pitäisi niinkään vaikuttaa. Työkaverin Xantiassa vika ilmeni aikanaan kun tehot putosivat kummasti. Syynä se että nokka-akseli ei enää ollutkaan nokka-akseli kun nokkia ei ollut nimeksikään. Kaipa ne ilman öljyä kuluvat aika herkästi :) Jos Sportilla olis tuo öljynkierto-ongelma, luulen että olis jo jokin aika sitten tullut isompia ongelmia eteen. Itse epäilisin sekä tuota jo mainittua huohotinta, että 0W40-öljyjä ... eivät tahdo nuo ohuet öljyt PSA-koneissa pysyä, varsinkaan Mobilin sellaiset.
Mites ne gallian pojat (taikka galliassa citikalla töissä olevat turkkilaiset) on availlu uudempien xantioiden öljyrenkaita? Kyllä ny poltelee Rellun ratista takasin Citikan puikkoihin että 2.0l käytetty Xantia ois hakusessa.
Täsmennetään näitä Sitikan öljynsyöntiongelmia hiukan. 2,0l koneissa ei pitäisi olla mitään ongelmia. 1,8l 8-ventt.koneissa oli ongelmana
kolina ja öljynkulutus;kiertokankista puuttui öljyreikä ja männän helma kului ennenaikaisesti ,nämä on lähes kaikki jo korjattu(tosin piti tehdä vielä yksi tässä hiljan).1,8 16v-koneissa ongelma oli öljynkulutus, sylinterien hoonausjälki oli liian karkea tehtaan jäljiltä;
korjaus:hoonaus uudet männänrenkaat,öljynkulutus
loppuu.
Eli 2,0l Xantia lienee varmin ostos tässä suhteessa.
Myynnissä -96 1.6l 120 tkm ajettu megane. Ruostesuojattu juuri. Ihan soiva peli stereoidenkin puolesta. Olen toinen omistaja ja ajoin autolla 15 tkm.
Isäpapan ensimmäiseen 406:een Pösöön (jossa on juuri tuo kone) jouduttiin teettämään sylinteriputkien hoonaus ja männänrenkaiden vaihto heti uudenkarheana ilmenneen öljynkulutuksen takia. Tuota väärintehtyä hoonausta ilmeni juuri tuossa koneessa.
Suosittelisin että kokeilet ensiksi siirtymistä vaikkapa Mobilin 5w-50:een, ja jos tämä ei lopeta (tai ainakin vähennä radikaalisti) öljynkulutusta, harkitset sitten tuota koneremppaa, se kun ei varmasti ole aivan ilmainen operaatio. Tai sitten ajelet tyytyväisenä ja lisäilet öljyä aina kun valot alkaa varoitella. Tuossa öljyn palamisessa on vain se ongelma että se saattaa ajan päälle tuhota katalysaattorin...
Tässä tapauksessa saa syyttää ensimmäistä omistajaa joka ei ole tarpeeksi tarkkaan seuraillut öljynkulutuksia takuuaikana!
Näitä moottoreita avattiin takuuna aikanaan paljon juuri öljynkulutuksen vuoksi.Öljylaadun vaihtaminen ei taida auttaa mitään.Sylinterien hoonaus ja männänrenkaiden vaihto taitaa olla ainoa konsti lopettaa öljynkulutus.
Näinhän se kai on. Öljylaatu ei hirveästi vaikuta, syy lienee juuri liian karkea hoonaus eli sylinterit ei ole ihan tiiviit öljyrenkaisiin nähden. Ittellä menee kanssa n. 3L/10,000 km. Toisaalta voi ajatella, että sylinterit kestää kulumatta tosi kauan kun on paksu öljykalvo välissä. Kokeilkaa kesällä 10W-40 puolisynteettistä, vaikka Totalia. Se öljynkiertojuttu on muuten eri asia, se aiheuttaa kolinaa koneessa jo alkuvaiheessa kun sylinterit eivät saa tarpeeksi öljyä. Niin ja käyttäkää AINA Purfluxin öljynsuodattimia, ei mitään tarvikkeita. Sen öljynkulutuksen ei pitäisi olla koneelle tai muullekaan vaarallista, pikkasen vaan menee rahaa enempi öljyyn, mutta pysyyhän öljyt hyvinä :)
Meilläpäin on kokemusta muutamasta raskaskoneen moottorista ,jotka söivät reilunpuoleisesti öljyä.
Syy oli lasittuneet sylinterit.Siis liian sileät.
Hoonaushan on sitä varten,että männänrenkaat ei vuoda.Mitään haittaa tuollaisesta öljynkulutuksesta ei ole,jos
muistaa lisätä öljyä.
Kylläpä sitä sai päätänsä vaivata, että mikä ihme aiheuttaa 2.0 8v -93 kulkimen öljyn kulutuksen, kun ei se vuoda, ei savuta. Öljyä meni n. 0,5l/1000km. Vaihdatimme sitten venttiilivarren ohjurin kumit ja kulutus loppui siihen. Yksi kumi oli rikkoutunut, loput seitsemän olivat ehjiä. Sattuuhan sitä.
Se venttiilin ohjurien kumien vaihto? Itsellä saattaa nimittäin olla sama edessä lähiaikoina samanikäiseen peliin.
1500 mk oli arviohinta, jos olisi vaihdettu pelkästään kumit, venttiilikopan tiiviste, nokka-akselin stefa sekä jakohihna ja kiristinrulla. Tuohon vielä päälle 350 mk arvoinen tarvikevesipumppu (originaali tuplat), jos tarvetta vaihtaa ja toki se kannattaa vaihtaa, kun kerran jakohihnakin menee samalla vaihtoon. Tai siis ainakin meille sanottiin, että tuo hihna pitää vaihtaa samalla, joten meni sitten vaihtoon sekin.
Nuo venttiilivarren kumit tökättiin paikolteen painekikkapatentilla. Kaikissa paikoissa tuota painekikkapatenttia ei ole käytössä, joten hommaan menee n. päivän verran, kun kone pitää aukaista. Tuolla painepatentilla menee 3-4 tuntia koko hommaan.
Teetätimme tuon remontin yhteydessä muutakin, eli kaiken kaikkiaan Xantiaan upposi
- 150 tkm huolto (ilmanputsari, öljyt suodatin)
- vaihdelaatikon öljyt
- tulpat
- laturin/pumpun hihna
- venttiilivarren ohjurin kumit
- venttiilikopan tiiviste
- nokka-akselin stefa
- jakohihasarja
- vesipumppu ja loraus jäähdytinnestettä
- vaihdevivuston ja korkeudensäätöyksikön rasvaus
Koko lystille tuli hintaa osineen ja töineen 555 euroa ja homma tehtiin Kainuun Autohuollossa. Palvelussa ei ole moittimista, siistiä työtä tekivät. Koko päivän oli Xantia hoidossa, mutta tulipahan kerralla sitten hellittyä vähän enemmän. :)
Hassua kyllä, että yksi kumeista oli mennyt rikki. Muut seitsemän olivat vielä aivan käypäsessä kunnossa. Tosin sanoivat tuolla KA:lla, että semmosen 10 vuotta nuo gummit kestää ja sitten saa uusia.
Nyt saa sitten ajella seuraavat neljä vuotta tai 80 tkm huoletta tuon jakohihnankin suhteen. Eli seuraavan kerran vaihdellaan hihnaa, kun on n. 220 tkm mittarissa. Vaihdelaatikon öljyt taisivat myös olla alkuperäiset, joten niiden vaihtokin oli jo erittäin ajankohtaista. Lisäksi pumpun hihna tahtoi vähän kitistä, sekin loppui.
Suosittelen noiden kumien vaihtoa, jos kuljin syö liikaa öljyä. Mulla ainakin meni hermot sen öljyn lutraamisen kanssa. Aina sai olla "pelko persiissä", että milloin Xantia alkaa vilkutella varoitusvaloa siitä, että öljy on vähissä.
Muuten mulla ei ole juuri moittimista Xantiasta, bensaa saisi tietty viedä vähän vähemmän. Mutta pitäähän tommosen tonnikeijun vähän löpöä juodakin, eihän sitä pyhällä hengellä kuljeta. Kaikin puolin on ollut hintansa väärti, kelpaa ajella pitempäänkin. Varsinkin, kun kilometrejä on vielä niin vähän.
Bensa kyllä kelpaa. Mulla on kilometrejä jo 290 000 mutta kone on edelleen terävässä vedossa ja kori ehjä. Vaihdatin äskettäin jousipallot,LHM-nesteet ja vaihteistoöljyt sekä jakohihnan. Tuo öljynkulutus voi kyllä johtua myös vuotavasta venttiilinkopan tiivisteestä joka alkoi vuotaa kun huohoti jäätyi. Täytyy vaihtaa tuo tiiviste ja katsoa väheneekö öljyn kulutus ja arvioida sen jälkeen tuo kumien vaihtotarve. Kyllähän tuo kyyti on aivan eriluokkaa kuin edellisessä autossa (Opel Kadett 1.3)
Tee-se-itse-mies voi painekikkapatentin korvata useimmissa moottoreissa narutempulla. Sylinteri kerrallaan, sytytystulpan reiästä sormen vahvuista narua sylinteriin sen minkä sinne sopii ja sitten vauhtipyörästä mäntä ylös. Palotilaan sumppuuntunut naru estää venttiileitä putomasta sylinteriin kuminvaihto-operaation aikana. Kokeiltu on - Ja toimii.
Kiitokset kaikille komentoijille. Jäipä tuossa alussa sanomatta, että kyseinen 1.8 16V kone on Xantian nokalla ja merkkihuollon (johon suhtaudun tietyllä varauksella) ensikommentti oli, ettei kuullosta hälyyttävältä tuo 1l/3000tkm öljyn kulutus. Tässä yhteenveto ajatuksista ja kunkin saamasta "äänimäärästä" tähän asti:
- huohotinsysteemi 2
- v-ohjurin kumit 2
- (öljy)renkaat 5
- 0W:stä 5 tai 10W:hen 4
- hoonaus 2
Ja vielä vinkkinä Purfluxin öljynsuodattimet.
Jos oikein muistelen, niin mainittu öljynkierto-ongelma olisi koskenut 8v moottoreita?
Semmoisia jatkosuunnitelmia tässä on, että tarkistetaan huohotinsysteemi, tehdään ohivuotomittaus, jos ei sieltä mitään hälyttävää, niin seuraavassa öljynvaihdossa laitetaan 5W/40 öljyä ja katsotaan väheneekö kulutus, kun ei tuo koneen aukaisu huokuttele juurikaan.
ps. Oliskohan tässä syy, miksi 1. omistaja oli vaihtanut auton n. 20tkm:n ajon jälkeen... 2. omistaja oli sentään ajellut lähemmäs 100tkm lukemaa.
öljynkulutukselle on 1.8 16v:lle 0,4 litraa/1000km!! Mutta missä kulkee ohjearvon määrittelyn viisaus?
Tollasella öljynkulutuksella taitaisi selvitä pelkän suodattimen vaihdolla, öljy pysyy varmaan hyvänä.
Ohjearvot ovat takuukorjauksia varten tuollaiset,ei sillä todellisuuden kanssa ole mitään tekemistä.