Suomenpystykorva

Mietiskelijää

Mikä on suomenpystykorvan jalostuksen tilanne? Huolestuttaa, että tulevaisuudessa tästä perinteisestä haukkuvasta lintukoirasta muotoutuu joko isompia eläimiä haukkuva koira tai sitten seurakoira. Metsäkanalintujen määrä on niin heikko ja yhä enemmän alueita rahoitetaan, niin eihän nuoria koiria voi enää opettaa linnulle. Yhä enemmän pystykorva-uroksia opetetaan hirvelle. Lisäksi kasvattajien määrä on vähentynyt ja pentueita syntyy vähemmän. Pohjanpystykorvasta on tullut monille suositumpi rotu seurakoiramaisuuden takia.
On vain sääli, että perinteisen, herkän, haukkuvan, pirteän ja kestävän rodun merkitys ja arvostus on vähentynyt.

1

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutostailmassa

      Aika paljonhan noita pentueita näyttäisi vielä olevan. Eikös ole hyvä asia, että käyttöalaa laajennetaan, jos alkuperäiskäyttö on vähenemään päin? Näin rotu kuitenkin säilyy ja koirallakin on muuta tekemistä kuin tönöttää pihan perällä odottaen lintukantojen elpymistä. Kyllä pohjanpystykorvallekin yhtä lailla etsitään muitakin käyttömuotoja kuin lintumetsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2116
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      170
      1878
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1140
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      93
      904
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe