Puumalan kunta hereillä?

Linssiin_lirisee

9

2454

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratsut

      Kusetus todella eikä ainoastaan kuntaa vaan myös monia yrittäjiä kohtaan

    • Yksi_kusetettu

      Konkurssikypsä hevosyritys. Laskut hoituu vain perinnän kautta. Jatkossa vain käteisellä.

      • Yksikusetettulisää

        Juu kannattaa tosiaa olla varovainen jos heidän kanssaan tekemisissä.. samaa ollut kuulemma myös etelä-Suomessa ja yrittäjä itse pääosassa!


      • Anonyymi
        Yksikusetettulisää kirjoitti:

        Juu kannattaa tosiaa olla varovainen jos heidän kanssaan tekemisissä.. samaa ollut kuulemma myös etelä-Suomessa ja yrittäjä itse pääosassa!

        Hevoskauppoja vuosia sitten tehneenä en todellakaan voi suositella. Myydään ihan muuta kuin on luvattu ja sovituista asioista ei pidetä kiinni. Lakimiehelle tämä oli tuttu yrittäjä ja sanoi sopimuksen olevan meidän puolellamme, mutta koska kyseessä oli ”vain” muutaman tuhannen euron hevonen, hän totesi miettimään maksaako vaivan.
        Onneksi saatiin meille soveltumaton hevonen myytyä eteenpäin, tappiolla tosin. Eli oppirahat maksettiin.


    • Mitä_vielä

      Tallin tilat rakennettu... Ja ilman lupia. Pitääkin itse tehdä samoin, hommataan luvat vasta kun on mökki pystyssä.

      Onnea paikallisille päättäjille.

    • ilmankossuapänniii

      Raatilan Ratsupalvelut Oy
      Puumala

      Protestit

      04.04.2017 - 223€ (Visma Duetto Oy)
      05.08.2016 - 1179€ (Sergel Oy)

      Velkomustuomiot

      26.09.2017 - 2667€ (Lindorff Oy)
      04.07.2017 - 2138€ (Robert Samuel Antman)
      27.03.2017 - 4061€ (Lindorff Oy)
      13.03.2017 - 6465€ (Lindorff Oy)

      • Pettynytmyöskin

        Kunnanjohtajan suosikki, ilmeisesti kun luuli saavansa kuntaan yrittäjän isolla Y:llä


      • Yksuhri

        Sen takiahan puumalaan lähti kun etelässä jätti kaikki laskut maksamatta, yrittäjä hakee noilla face tilityksillään vaan sääliä ja että ihmiset jättäi laskut lähettämättä yritykselle!!


    • selvitys

      "Talvi 2015-2016 meni jonkinlaisessa sumussa. Näin jälkeenpäin ajateltuna en tosiaan muista siitä paljoakaan. Pidin tunteja, tein tallihommia ja asuin tallilla, koska olimme mieheni kanssa päätyneet asumuseroon. Olin todella ahdistunut ja masentunut, mutta en osannut hakea apua. Sen sijaan purin kiukkuani hevosiin, asiakkaisiin ja kaikkiin muihin kanssaihmisiin; näin jälkeenpäin ajateltuna häpeän suunnattomasti käytöstäni.

      Kun avioero sitten tuli, tein todella nopean päätöksen muuttaa Puumalaan hevosten kanssa; täysin harkitsematta tai seurauksia ajattelematta. Minulla oli Puumalan kunnalta tontti vuokrattuna hevostoimintaa varten, mutta alun perin tarkoitus oli, että Puumala olisi ollut kesäleiripaikka ja Askolassa olisimme olleet talvet. Mutta miettimättä yhtään realistisia mahdollisuuksia, mahdollisia resursseja tai mitään muutakaan, pakkasin tavarat ja lähdin. Poltin todella monta siltaa takanani, mitä olen katunut syvästi. Olin ajatellut, että aloitan uuden elämän tuosta noin vain ja heitän kaiken vanhan romukoppaan.

      Mutta eihän se niin toimi. Masennukseni vain syveni ja syveni kesällä 2016 ja asiakaspalvelumme oli todella surkeaa; jätin sinä kesänä leiriläisetkin täysin oman onnensa nojaan ja tunteja piti milloin kukakin tuuraaja. Kaipasin lapsiani, jotka olivat eron myötä jääneet isälleen asumaan, kaduin muuttopäätöstäni ja tunsin itseni täysin epäonnistuneeksi ja huonoksi ihmiseksi. Oloni oli toivoton enkä nähnyt minkäänlaista ulospääsyä tilanteesta, ainoastaan pelkkää mustaa. Tunsin, että ei ole mitään syytä edes elää. Itsemurhayrityksen kautta pääsin mielenterveyshoidon piiriin. Itse en ollut tajunnut apua hakea, mutta tilanteen eskaloiduttua apu löytyi. Paraneminen ei kuitenkaan tapahdu sormia napsauttamalla.

      Olin mielisairaalassa muutaman päivän ja minulle aloitettiin masennuslääkitys. Tämä ei kuitenkaan tuonut helpotusta tilanteeseeni vaan olin koko talven ja kevään 2017 aika lailla kykenemätön huolehtimaan itsestäni; en jaksanut syödä, en käydä suihkussa enkä tehdä mitään muutakaan. Työntekijäni yritti parhaansa mukaan pitää hevosista huolta, mutta minulla ei ollut voimia edistää tilojen rakentamista hevosille. Olen todella kiitollinen siitä, että tässä kohdassa eläinsuojelu puuttui asiaan ja pakotti minut rakentamaan asialliset ja lainmukaiset olosuhteet hevosille; suuri kiitos kuuluu myös rakentajille, jotka käytännössä ilman kunnollisia ohjeita saivat tilat rakennettua.

      Syksyllä 2016 tapasin myös nykyisen avomieheni. Hän piti minusta huolta koko tuon vaikean masennusjakson ajan, pakotti syömään ja käymään suihkussa. Ei jättänyt minua hetkeksikään yksin, etten tekisi itselleni mitään. Maaliskuussa 2017 teimme päätöksen, että hevoset on laitettava jonnekin muualle, koska en ollut työkykyinen enkä millään tavalla kykenevä huolehtimaan niistä; enhän kyennyt huolehtimaan edes itsestäni.

      Tuli kevät, aurinko alkoi lämmittää ja pikku hiljaa mielialakin alkoi kohota. Hevosia muutti takaisin kotiin ja aloin taas painaa töitä ihan täysillä. Nyt näen, että se ei ollut millään tavalla järkevää, että työskentelin taas kellon ympäri seitsemänä päivänä viikossa. Syksyllä 2017 tähän tulikin sitten taas totaalinen stoppi. Aloin saada todella pahoja paniikkikohtauksia jo pelkästä ajatuksesta, että minun pitäisi mennä tallille. Avomieheni oli jo koko kevään ja kesän työskennellyt kanssani tallilla jätettyään oman päivätyönsä; jätin kokonaan hänen vastuulleen hevosista huolehtimisen ja lukittauduin jälleen neljän seinän sisälle; en halunnut nähdä ketään muuta kuin lapsiani tai avomiestäni enkä edes puhua kenenkään muun kanssa.

      Näihin aikoihin mielenterveyshoitajani, jonka kanssa olemme tavanneet 1-3 viikon välein koko ajan mielisairaalassa vietetyn jakson jälkeen, alkoi epäillä, että kyseessä olisikin kaksisuuntainen mielialahäiriö eikä ainoastaan vakava burnout ja siitä syntynyt masennus. Mitä enemmän itsekin asiaa mietin, etsin tietoa ja luin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivien ihmisten tarinoita, sitä enemmän aloin ymmärtää omaa käytöstäni. Joulukuussa 2017 psykiatri viimein vahvisti diagnoosin ja lääkitys uusittiin täysin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1315
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      60
      1163
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      921
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      894
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      777
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      245
      721
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      695
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      606
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      286
      561
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      8
      507
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      427
    19. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      45
      423
    20. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    Aihe