Puumalan kunta hereillä?

Linssiin_lirisee

9

2454

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratsut

      Kusetus todella eikä ainoastaan kuntaa vaan myös monia yrittäjiä kohtaan

    • Yksi_kusetettu

      Konkurssikypsä hevosyritys. Laskut hoituu vain perinnän kautta. Jatkossa vain käteisellä.

      • Yksikusetettulisää

        Juu kannattaa tosiaa olla varovainen jos heidän kanssaan tekemisissä.. samaa ollut kuulemma myös etelä-Suomessa ja yrittäjä itse pääosassa!


      • Anonyymi
        Yksikusetettulisää kirjoitti:

        Juu kannattaa tosiaa olla varovainen jos heidän kanssaan tekemisissä.. samaa ollut kuulemma myös etelä-Suomessa ja yrittäjä itse pääosassa!

        Hevoskauppoja vuosia sitten tehneenä en todellakaan voi suositella. Myydään ihan muuta kuin on luvattu ja sovituista asioista ei pidetä kiinni. Lakimiehelle tämä oli tuttu yrittäjä ja sanoi sopimuksen olevan meidän puolellamme, mutta koska kyseessä oli ”vain” muutaman tuhannen euron hevonen, hän totesi miettimään maksaako vaivan.
        Onneksi saatiin meille soveltumaton hevonen myytyä eteenpäin, tappiolla tosin. Eli oppirahat maksettiin.


    • Mitä_vielä

      Tallin tilat rakennettu... Ja ilman lupia. Pitääkin itse tehdä samoin, hommataan luvat vasta kun on mökki pystyssä.

      Onnea paikallisille päättäjille.

    • ilmankossuapänniii

      Raatilan Ratsupalvelut Oy
      Puumala

      Protestit

      04.04.2017 - 223€ (Visma Duetto Oy)
      05.08.2016 - 1179€ (Sergel Oy)

      Velkomustuomiot

      26.09.2017 - 2667€ (Lindorff Oy)
      04.07.2017 - 2138€ (Robert Samuel Antman)
      27.03.2017 - 4061€ (Lindorff Oy)
      13.03.2017 - 6465€ (Lindorff Oy)

      • Pettynytmyöskin

        Kunnanjohtajan suosikki, ilmeisesti kun luuli saavansa kuntaan yrittäjän isolla Y:llä


      • Yksuhri

        Sen takiahan puumalaan lähti kun etelässä jätti kaikki laskut maksamatta, yrittäjä hakee noilla face tilityksillään vaan sääliä ja että ihmiset jättäi laskut lähettämättä yritykselle!!


    • selvitys

      "Talvi 2015-2016 meni jonkinlaisessa sumussa. Näin jälkeenpäin ajateltuna en tosiaan muista siitä paljoakaan. Pidin tunteja, tein tallihommia ja asuin tallilla, koska olimme mieheni kanssa päätyneet asumuseroon. Olin todella ahdistunut ja masentunut, mutta en osannut hakea apua. Sen sijaan purin kiukkuani hevosiin, asiakkaisiin ja kaikkiin muihin kanssaihmisiin; näin jälkeenpäin ajateltuna häpeän suunnattomasti käytöstäni.

      Kun avioero sitten tuli, tein todella nopean päätöksen muuttaa Puumalaan hevosten kanssa; täysin harkitsematta tai seurauksia ajattelematta. Minulla oli Puumalan kunnalta tontti vuokrattuna hevostoimintaa varten, mutta alun perin tarkoitus oli, että Puumala olisi ollut kesäleiripaikka ja Askolassa olisimme olleet talvet. Mutta miettimättä yhtään realistisia mahdollisuuksia, mahdollisia resursseja tai mitään muutakaan, pakkasin tavarat ja lähdin. Poltin todella monta siltaa takanani, mitä olen katunut syvästi. Olin ajatellut, että aloitan uuden elämän tuosta noin vain ja heitän kaiken vanhan romukoppaan.

      Mutta eihän se niin toimi. Masennukseni vain syveni ja syveni kesällä 2016 ja asiakaspalvelumme oli todella surkeaa; jätin sinä kesänä leiriläisetkin täysin oman onnensa nojaan ja tunteja piti milloin kukakin tuuraaja. Kaipasin lapsiani, jotka olivat eron myötä jääneet isälleen asumaan, kaduin muuttopäätöstäni ja tunsin itseni täysin epäonnistuneeksi ja huonoksi ihmiseksi. Oloni oli toivoton enkä nähnyt minkäänlaista ulospääsyä tilanteesta, ainoastaan pelkkää mustaa. Tunsin, että ei ole mitään syytä edes elää. Itsemurhayrityksen kautta pääsin mielenterveyshoidon piiriin. Itse en ollut tajunnut apua hakea, mutta tilanteen eskaloiduttua apu löytyi. Paraneminen ei kuitenkaan tapahdu sormia napsauttamalla.

      Olin mielisairaalassa muutaman päivän ja minulle aloitettiin masennuslääkitys. Tämä ei kuitenkaan tuonut helpotusta tilanteeseeni vaan olin koko talven ja kevään 2017 aika lailla kykenemätön huolehtimaan itsestäni; en jaksanut syödä, en käydä suihkussa enkä tehdä mitään muutakaan. Työntekijäni yritti parhaansa mukaan pitää hevosista huolta, mutta minulla ei ollut voimia edistää tilojen rakentamista hevosille. Olen todella kiitollinen siitä, että tässä kohdassa eläinsuojelu puuttui asiaan ja pakotti minut rakentamaan asialliset ja lainmukaiset olosuhteet hevosille; suuri kiitos kuuluu myös rakentajille, jotka käytännössä ilman kunnollisia ohjeita saivat tilat rakennettua.

      Syksyllä 2016 tapasin myös nykyisen avomieheni. Hän piti minusta huolta koko tuon vaikean masennusjakson ajan, pakotti syömään ja käymään suihkussa. Ei jättänyt minua hetkeksikään yksin, etten tekisi itselleni mitään. Maaliskuussa 2017 teimme päätöksen, että hevoset on laitettava jonnekin muualle, koska en ollut työkykyinen enkä millään tavalla kykenevä huolehtimaan niistä; enhän kyennyt huolehtimaan edes itsestäni.

      Tuli kevät, aurinko alkoi lämmittää ja pikku hiljaa mielialakin alkoi kohota. Hevosia muutti takaisin kotiin ja aloin taas painaa töitä ihan täysillä. Nyt näen, että se ei ollut millään tavalla järkevää, että työskentelin taas kellon ympäri seitsemänä päivänä viikossa. Syksyllä 2017 tähän tulikin sitten taas totaalinen stoppi. Aloin saada todella pahoja paniikkikohtauksia jo pelkästä ajatuksesta, että minun pitäisi mennä tallille. Avomieheni oli jo koko kevään ja kesän työskennellyt kanssani tallilla jätettyään oman päivätyönsä; jätin kokonaan hänen vastuulleen hevosista huolehtimisen ja lukittauduin jälleen neljän seinän sisälle; en halunnut nähdä ketään muuta kuin lapsiani tai avomiestäni enkä edes puhua kenenkään muun kanssa.

      Näihin aikoihin mielenterveyshoitajani, jonka kanssa olemme tavanneet 1-3 viikon välein koko ajan mielisairaalassa vietetyn jakson jälkeen, alkoi epäillä, että kyseessä olisikin kaksisuuntainen mielialahäiriö eikä ainoastaan vakava burnout ja siitä syntynyt masennus. Mitä enemmän itsekin asiaa mietin, etsin tietoa ja luin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä kärsivien ihmisten tarinoita, sitä enemmän aloin ymmärtää omaa käytöstäni. Joulukuussa 2017 psykiatri viimein vahvisti diagnoosin ja lääkitys uusittiin täysin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      823
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      42
      789
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      758
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      733
    6. 51
      637
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      587
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      587
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      556
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      475
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    15. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      462
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      421
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      410
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      409
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    Aihe