Mania vai masennus

ikuinenkipuko84

Minulla on todettu pari vuotta sitten kaksisuuntainen mielialahäiriö,ja haitallisimpia olotiloja on manian ja masennuksen lisäksi ns.tyhjät olot,jossa ei ole maniassa eikä masentunut,vaan täytyy hakea jotain juttua mistä saa itsensä liikkeelle ja langan tähän kaikkeen,löytyisikö kenestäkään tämäntyyppiseen vertaistukea?

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhtautuja4000

      Aika normaaliahan sellainen ahdistus on, jos on esim. sinkku ja vailla töitä, tai muutakaan suuntaa ja mielekästä tekemistä. Hyvä puoli on että jos sellaista hommaa keksii, niin kaikki alkaa taas innostaa. Kyllä sitä "terve" ihminenkin ajoittain (tai oikeastaan tosi useinkin) putoaa kaikenlaisiin henkisiin kuoppiin, ja tuntuu että on polttoaine lopussa ja kaikki näyttää harmaalta. Ne menee kuitenkin aina pois ennemmin tai myöhemmin. Sitä ohminenevyyttä ei vain pysty ymmärtämään silloin kun on siinä tilanteessa (henkisessä kuopassa). Joskus ei vaan auta kuin olla ja kestää, että "myrsky" menee ohi. Kuoppiin putoamista voi yrittää ennalta ehkäistä elämällä periaatteiden mukaan, mitkä voivat tulla esim. uskonnosta tai jostain muusta lähteestä. Vaikeudet ja ahdistus kasvattavat. Sitä voi ajatella kasvukipuna.

      • ikuinenkipuko84

        En onneksi ole täysin toimeton,on elämänkumppani monia pitkä aikaisia harrastuksia ja olen ollut 2 vuotta työkokeilussa,ja sen kyllä tiedostan että nämä "kuopat" menevät ohi koska ovat menneet ennenkin,mutta tämä sama vaiva on vaan ollut noin 10 vuotiaasta.


    • Mitkä ovat syyt noihin kuoppiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      194
      14201
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      11592
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6474
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4811
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4605
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3884
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3151
    Aihe