Mania vai masennus

ikuinenkipuko84

Minulla on todettu pari vuotta sitten kaksisuuntainen mielialahäiriö,ja haitallisimpia olotiloja on manian ja masennuksen lisäksi ns.tyhjät olot,jossa ei ole maniassa eikä masentunut,vaan täytyy hakea jotain juttua mistä saa itsensä liikkeelle ja langan tähän kaikkeen,löytyisikö kenestäkään tämäntyyppiseen vertaistukea?

3

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhtautuja4000

      Aika normaaliahan sellainen ahdistus on, jos on esim. sinkku ja vailla töitä, tai muutakaan suuntaa ja mielekästä tekemistä. Hyvä puoli on että jos sellaista hommaa keksii, niin kaikki alkaa taas innostaa. Kyllä sitä "terve" ihminenkin ajoittain (tai oikeastaan tosi useinkin) putoaa kaikenlaisiin henkisiin kuoppiin, ja tuntuu että on polttoaine lopussa ja kaikki näyttää harmaalta. Ne menee kuitenkin aina pois ennemmin tai myöhemmin. Sitä ohminenevyyttä ei vain pysty ymmärtämään silloin kun on siinä tilanteessa (henkisessä kuopassa). Joskus ei vaan auta kuin olla ja kestää, että "myrsky" menee ohi. Kuoppiin putoamista voi yrittää ennalta ehkäistä elämällä periaatteiden mukaan, mitkä voivat tulla esim. uskonnosta tai jostain muusta lähteestä. Vaikeudet ja ahdistus kasvattavat. Sitä voi ajatella kasvukipuna.

      • ikuinenkipuko84

        En onneksi ole täysin toimeton,on elämänkumppani monia pitkä aikaisia harrastuksia ja olen ollut 2 vuotta työkokeilussa,ja sen kyllä tiedostan että nämä "kuopat" menevät ohi koska ovat menneet ennenkin,mutta tämä sama vaiva on vaan ollut noin 10 vuotiaasta.


    • Mitkä ovat syyt noihin kuoppiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      139
      824
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe