Tervehdys,
En ole löytänyt vielä paljoakaan kommentteja liittyen Marean ajettavuuteen.
Olen harkitsemassa auton vaihtoa, ja pitkän eri merkkien vertailun jälkeen Marean hinta/laatusuhde on vakuuttanut. Koeajoin 3 kpl Marea Weekendejä, ja ainakin kitkarenkailla varustettu versio oli hieman levoton kovemmassa vauhdissa (n.80-100 km/h, liukkaahko telvikeli). Samoin eräs toinen yksilö, jonka ajoin kesällä. Levottomuus johtunee ainakin osaksi ohjauksen tietynlaisesta tunnottomuudesta.
Kertokaapa nyt käyttäjät, millä rengaspaketilla (rengaskoko ja merkki) olette ajaneet ja mihin olette olleet tyytyväisimpiä? Saako jollain renkaalla selkeän parannuksen ohjaustuntoon? Entä kuinka käy ajomelun kanssa?
Joku kirjoitti joskus alustasarjan asentamisesta. Mitä se merkitsee teknisesti ja hinnallisesti, ja saako sillä jotain parannusta ajotuntumaan?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
En ole löytänyt vielä paljoakaan kommentteja liittyen Marean ajettavuuteen.
Olen harkitsemassa auton vaihtoa, ja pitkän eri merkkien vertailun jälkeen Marean hinta/laatusuhde on vakuuttanut. Koeajoin 3 kpl Marea Weekendejä, ja ainakin kitkarenkailla varustettu versio oli hieman levoton kovemmassa vauhdissa (n.80-100 km/h, liukkaahko telvikeli). Samoin eräs toinen yksilö, jonka ajoin kesällä. Levottomuus johtunee ainakin osaksi ohjauksen tietynlaisesta tunnottomuudesta.
Kertokaapa nyt käyttäjät, millä rengaspaketilla (rengaskoko ja merkki) olette ajaneet ja mihin olette olleet tyytyväisimpiä? Saako jollain renkaalla selkeän parannuksen ohjaustuntoon? Entä kuinka käy ajomelun kanssa?
Joku kirjoitti joskus alustasarjan asentamisesta. Mitä se merkitsee teknisesti ja hinnallisesti, ja saako sillä jotain parannusta ajotuntumaan?
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihan hyvä hintaansa nähden. Varsinkin luotettavuus on hyvällä tasolla. Ajo-ominaisuudet ei niin hyvät. Ihan hauska ja kätevä pyöriteltävä kaupungissa mutta maantiellä ajaessa vaeltaa ja huojuu tuulessa. Aika meluinen myös. Nitinöitä ja muita sivuääniä kuului joka puolelta. Ihan ok fiilis fiiatista kuitenkin jäi.
mulla on sedan versio. On totta, että maantiellä 80 -> nopeuksissa kiemurtelee helposti. Vaikutus korostuu herkän ohjauksen myötä, eli autoa on ajettava ns."höyhenotteella", eli pienillä korjauksilla niin suoraa kyllä pääsee:) Alustasarjaa en ainakaan minä suosittele, koska auto putoaa vielä entistäkin matalammalle, jolloin pohjalla ei ole mitään mahdollisuutta selvitä. Marea on hyvä taajamissa ja mutkikkailla teillä. Marean ohjautuvuutta tiukissa mutkissa pystyy säätelemään hienosti kaasun avulla (minä pidän), tosin tunnoton ohjaus hiukan häiritsee...
tuommoisella Weekendillä n. 75 tkm. Matkaakin tuli tehtyä esim. hesasta Kerimäelle yhtä soittoa. Muistissani ei ole mainitsemiasi levottomuuksia, saati, että muistaisin vakioasennuksena olleiden renkaiden merkkiä saati mallia. Ilmanpaineet oli pari kymmenystä isommat kuin suositukset sanovat. Pyöräkulmathan tuohon tuntumaan oman osuutensa tuonevat myös, lienevätkö koeajokappaleissa olleet pois toleransseista.
Se on kyllä totta, että Stilo 130 MW on "kivempi" ajettava, eli eroa Mareaan on jonnii verran. Myyjän mukaan taka-akselisto on Stilossa tukevampi.
Marean ajettavuus on tosi hyvä kun siihen tottuu. Ohjaus kieltämättä ylitehostettu minun mieleeni ja esimerkiksi tempra tuntuu paremmalta pienen lenkin jälkeen. Kuitenkin kun autoon tottuu niin ajaminen erittäin miellyttävää, eikä kiemurtele.
Harvoin olen kohdannut luotettavuudeltaan yhtä vakuuttavaa autoa.Osa syy on varmaankin että valitsin mahdollisimman perusmallin eli ei :Ilmastointia,ABS tms herkkuja.
Koneista 1,6 ei vaadi jakopään laitossa erikois osia tai koneen nostoa ..
Auton käyttäytmistä aikani ihmeteltyä ajoin ja vaihtelin rengaspaineita. Ja kas kummaa auton käyttäytminen korjaantui käyttäessäni kaikissa pyörissä samja rengaspaineita. Syytä en tosin tuohon tiedä. Eli nyt pystyy auton viemään mutkissa tai tiukoissa tilanteissakin lumelle ja ohjaamaan siellä ja tulemaan takaisin ilman luistotaipumusta.
Ja valitsin autoon tuosta syystä..tavllisen rengaskoon. Ei leveitä tai pieniä. Juuri tuon maavara asian takia.
Itse ajan autolla metsäaluilla joilla on vain koeteltava ajaa .Liejussa ja oksiston seassa.Samoin tilanne on myös täman talven lumimäärän kanssa.
Auton öljypohja on kivasti suojassa ja ei ole ensimmäisenä ottamassa pohjaan kiinni.Samoin katti on moottrin suojassa.
Puskurit on tehty ajamista kestämään. Niistä ei ole kuin hyvää sanottavana.
Samoin auton maalipinta ei näköjään vähästä hätkähdä
Auton nopeus on tuolla pienlläkin moottorilla ihan mukavaa luokkaa. Polttoainettahan kuluu mutta onpahan mahtavan lämmin auto kovillakin pakkasilla.
Samoin tuo omahuolto mahdollisuus tuli tuon yksinkertaisuuden mukana .
Minulla tapana suorittaa osa huolloista kotona .Ja Merkki huoltokin ns. Minä kuuntelen ensin mitä aiotaan tehdä, ja sitten sanon mitä tehdään.
Ja jos viattomuutta pitäis verrata johonkin niin ehken Vanha Nissan tai vanhemmat Toytota olisivat ehekn ne johon vertaisin..Niista jäi ainakin minulle hyvät muistot
Ai kuinka paljon ajettu ..noin 190 000 km
Ajakaa 2.0 Mareaa missä on 15":n renkaat (195/60) niin kukaan ei pysty moittimaan ajonautintoa. On siinä autossa paljon muutakin hienoa. Olen ajanut 2,0 Weekendillä 158 tkm:ä, eikä mitään valitettavaa. 120 tkm:n huolto oli ainoastaan arvokas ~1600 euroa (jakopää).
Kyllä Marean saa suoraan kulkemaan, siihen vain pitää tehdä täydellinen alustan tarkastus ja säätö. Viimeisimmät isot Fiatit ovat pahuksen tarkkoja alustan oikeista säädöistä. Renkailla ei ole väliä kun ne vain ovat laadukkaat.
Alustan mittaus on tehtävä nykyaikaisella tietokonepohjaisella mittalaitteella, kaikista pyöristä samanaikaisesti. Homma maksaa noin 60€, joku voi tehdä halvemmallakin.
Mulla on kokemusta Marea Sedanista ja Stilo 130 Dynamic malleista. Molemmat tulivat hyvään balanssiin.
Olipa aikoinaan marea 1.8 weekend sen sai toimimaan kun laittoi alle 195/55 renkaat.Joskus aikoinaa tuli erästä moottoritietä ajettua niin paljon kuin tämä marea kulki ja mittari tapissa pystyi pitämään yhdellä sormella kiinni ratista.
Omistan marea 1,8 -99.. on hyvä ajaa, mutta tarkka renkaista. Kävin aikanaan koeajamassa monta mareaa ja niissä erimerkkisiä renkaita. Parhaimmaksi soveltuivat nokialaiset. Itellä kesärenkaina nokia nrt 195/55 15 todella hiljaset, hyvä pito, mutta kuluvat nopeasti. Talvirenkaina nokia hakkapeliitta 2 175/65 14 todella hyvä pito muuten, mutta ei kiihdytettäessä. Maavara on hankalan matala autossa, mutta on sitä 40 sentin hangessakin viety eteenpäin hitaasti, mutta varmasti. Eli kannattaa panostaa rahaa parempiin renkaisiin ni loppuu sellainen vetely ja levottomuus. Ps. ajettu jo 90 tkm.
Marea kuten kaikki muutkin Fiiatit on erinomaisia ajettavia. Varsinkin suurilla nopeuksilla mutkaisilla teillä ja tilanteissa joissa pitää reagoida nopeasti.
jopas vanhaan vistiin vastaillaan..
Itse ajoin paljon .Alusta ei vaikuta tuohon ajettavuuteen eritoten soralla .
Mutta eräas niksi oli.
Kunhan laittoi kaikkin renkasiin samat rengas paineet autoa todellakin sai viedä mutkaan kuin mutkaan ja ohjata itro soralle .. ja ohjaantui todella hyvin.
Meillä jokapäiväinen tilanne tie kapea pakko väistää tien reunaan ja pidettävä ajolinja siellä.Niin nopeutta hiljentäen .
Eli auto harvinaisen tarkka rengas paineistaan .Syytä en tiedä