esim. naista halventava ?
Jos, niin 60 on vielä kehittymätön.
Neuvvokaa vanhaa, miksi tulee One drive-päivityspyyntöjä ? Ei ennen tullut. Itse en ole mitään uusia juttuja asentanut.
Onko Soutulavitta pilkkanimi ?
44
664
Vastaukset
Ihan omin sanoin kerro ,miten saat soutulavittan liitettyä naiseen , nyt olen äimän käkenä .
- noniinei
No, eikös Lavitsa ole alunen ? Maataan lavitsalla muistelen kuulleeni. Oikein ilkeästi ajatellen voisi johdatella.
hunksz kirjoitti:
"koti-kiusattu"
Olisit tehnyt aloituksenkin reilusti nimmarillasi.
H.Alaspa olet vajonnu epäilyksines.
koti-kiusattu kirjoitti:
Alaspa olet vajonnu epäilyksines.
"koti-kiusattu"
Minua lukuun-ottamatta kenenkään rekatun ei kannata syöksyä välittömästi kommentoimaan typeriä kökkö-huumoreita.
Vaikka niin paljon mieli tekisikin.
Se herättää heti epä-luuloja.
Katteettomastikin.
Osittain oma vikasikin.
Poimit jostain murteesta tuollaisen kaksi-mielisen, kansa-koulu-taso-humoristisen kökkö-termin.
H.hunksz kirjoitti:
"koti-kiusattu"
Minua lukuun-ottamatta kenenkään rekatun ei kannata syöksyä välittömästi kommentoimaan typeriä kökkö-huumoreita.
Vaikka niin paljon mieli tekisikin.
Se herättää heti epä-luuloja.
Katteettomastikin.
Osittain oma vikasikin.
Poimit jostain murteesta tuollaisen kaksi-mielisen, kansa-koulu-taso-humoristisen kökkö-termin.
H.Likanen on mieli jos tosta sellasta ajattelee .
On muuten seuraavan alotuksen nimikin jo valmiina niin et ei sun tuskas viel hellitä .koti-kiusattu kirjoitti:
Likanen on mieli jos tosta sellasta ajattelee .
On muuten seuraavan alotuksen nimikin jo valmiina niin et ei sun tuskas viel hellitä ."koti-kiusattu"
Älä turhaa syytä minua.
Syytä elämää joka on minua opettanut.
-
Voihan se olla, että elämä on likaisenpaa kuin sen alku-perä tarkoitti.
Se on taas sen vika.
-
Taitava luovuus on hyvä aloituksissakin.
Teehän vaihteeksi parhaasi.
H.hunksz kirjoitti:
"koti-kiusattu"
Olisit tehnyt aloituksenkin reilusti nimmarillasi.
H.Olisikohan kannattanut jättää kommentoimatta, "älykkö"
- whatdodo
Neuvvokaa vanhaa, miksi tulee One drive-päivityspyyntöjä ? Ei ennen tullut. Itse en ole mitään uusia juttuja asentanut.
- kuneppäillään
Ootko sä koti-kiusattu?
- New-age
Heitäpä sana Mr. Googlelle, löytyy selitys.
Saatoinpa ennen tätä itsekin mielikuvitella....
Onkohan muilla kalusteilla olla jändejä nimiä? - whatdodo
kuneppäillään kirjoitti:
Ootko sä koti-kiusattu?
No en ole koti-kiusattu. Joskus kiukustunut kyllä.
OneDrive:lle on päivitys ja siksi. Tiedätkö, mikä OneDrive on? Jos et tarvitse sitä, sen voi poistaa käytöstä.
Jaa, että tuollaisia mielikuvittelet.
Tuossa on toinenkin aloitus, jossa lukee, että soutulavitta toppas. Mitens se naiseen sovitetaan.- whatdodo
Toivottavasti anto ukolle turpiin jos tämä nimitti naista soutulavittaks.
- vaihtoehtoja
Esim. naista? Mitä muuta?
eppu2 kirjoitti:
No voi jestas sentään, se on kiikkustuoli, eikä mikään muu.
Eppu kiroilee ... Ja tuollaisesta asiasta.
- Seuraavalähtijä
Tellukka kirjoitti:
Eppu kiroilee ... Ja tuollaisesta asiasta.
Eipä taida Eppukaan olla Tellukan kaveri. Onko sTeltsulla yleensä korppiksen lisäksi muita ystäviä. Kummallinen läyskä!
Seuraavalähtijä kirjoitti:
Eipä taida Eppukaan olla Tellukan kaveri. Onko sTeltsulla yleensä korppiksen lisäksi muita ystäviä. Kummallinen läyskä!
Ei me Tellukan kanssa nyt ihan ystäviä olla, sellaisia halikavereita vaan.
Minä halaan, hän ei ;)- tukikaaret
Seuraavalähtijä kirjoitti:
Eipä taida Eppukaan olla Tellukan kaveri. Onko sTeltsulla yleensä korppiksen lisäksi muita ystäviä. Kummallinen läyskä!
Se on niin jottahan jos joku tietylle henkilölle vastailee, niin täällä on parikin semmoista jotka alkavat älämölöön.
tukikaaret kirjoitti:
Se on niin jottahan jos joku tietylle henkilölle vastailee, niin täällä on parikin semmoista jotka alkavat älämölöön.
Eikä aina tarvitse edes vastailla, kyllä he kohteen löytävät.
Ancelina kirjoitti:
Ei me Tellukan kanssa nyt ihan ystäviä olla, sellaisia halikavereita vaan.
Minä halaan, hän ei ;)Virtuaalihalit ja virtuaalipusipusit eivät vain ole minun juttuni.
Oikeita ne pitää olla, jos kerta ...- kunonuntakinähnyt
Tellukka kirjoitti:
Virtuaalihalit ja virtuaalipusipusit eivät vain ole minun juttuni.
Oikeita ne pitää olla, jos kerta ...Niin tietenkin, oikeasti.
Tellukka kirjoitti:
Virtuaalihalit ja virtuaalipusipusit eivät vain ole minun juttuni.
Oikeita ne pitää olla, jos kerta ...Tiedän, olen huomannut, kunhan kiusoittelin.
Sinä oletkin sellainen topakka tyttö.Ancelina kirjoitti:
Tiedän, olen huomannut, kunhan kiusoittelin.
Sinä oletkin sellainen topakka tyttö.Katohan.
Tuopa olikin hyvä tietää, että jos joskus käy niin hassusti, etten itse tiedä minkälainen olen, niin voin pyytää sinulta luonneanalyysin itsestäni etänä.Tellukka kirjoitti:
Katohan.
Tuopa olikin hyvä tietää, että jos joskus käy niin hassusti, etten itse tiedä minkälainen olen, niin voin pyytää sinulta luonneanalyysin itsestäni etänä.Katohan, kyseessä ei ollut luonneanalyysi, vaan tänne kirjoittamasi perusteella sinusta saamani käsitys.
Itse asiassa lievä kehaisu, et nöyrry kenenkään edessä, edes halipusipusien jakajien.
- sootusootu
Pitäiskö tänne laittoo sata Sootutuel-alotusta ? Soutulavittoja on jo kohta kuin voikukkia kevätnurmella.
Sootutuolissa ee ilikeillä, kierosti suatetaa sannoo vuan kuulijan vastuulla. Ei se mitään , jos ei ole HUORA.
- älkää.höpäjäkö
Niettä, onko tuo usseemman henken soutulavittan sitten niinko ryhmäseksiä?
- yksämmi
Lopetetaan ainakin tämä ketju. Alkaa tympäistä jo vääntely soutulavitta-aiheessa.
Hauskat ketjuaiheet ovat ok, mutta kun seassa on ilkeyttä, se on typerää tämän ikäisille.
Hyvää aurinkoista loppukesän päivää!- voisitkoperua
ei olisi kannattanu tehdä edes tätä alotusta
- hmpff
Onhan rakkaalla lapsella monta nimeä... Ajattelitko että k-k tarkoittaa kirkkovenettä? Jos olen oikein ymmärtänyt murteen, niin tarkoittaisko keinua?
One drive tulee automaattisesti joidenkin laitteiden kanssa. Se on ihan kätsy, voit tallentaa sinne dokumentteja, kuvia, mitä vaan, ja avata millä tahansa laitteella. Mä käytän sitä, kaikki mun kuvat menee kännykästä automaattisesti sinne, ja voin poistaa ne kännykästä tilaa viemästä.
Jos et käytä sitä, sivuuta vaan ne päivityspyynnöt. Laitteesi asetuksissa pitäisi olla erikseen paikka missä voi valita mitä sanomia saat. En tiedä voiko tuota pilvipalvelua sieltä käsin hiljentää, käy katsomassa. Jos et tiedä mistä katsoa, on parempi että annat vaan asian olla. - Heikunkeikku
Tuo soutulavitta-sana on hyvin mieleinen sana. Nuorena kotiväki ei käyttänyt soutulavitta-sanaa.
Ed. mennyt mieheni puolestaan käytti soutulavittaa. Soutulavitta oli hänen kotonaan ja myöhemmin saimme samaisen soutulavitan kotiimme. Nyt se soutulavitta on pojan perheen ilona. Maalattu erilaiseksi.
Aikanaan mieheni istui aina soutulavitassa, kun touhujensa keskeltä malttoi istahtaa. Keinutuoli oli keittiössämme. Hän paulotti verkkoja siinä istuessaan. Hän istui myös pienen lapsenlapsensa kanssa soutulavitassa ja katsoivat ZOO eläinkirjaa. Kiva muistelo.
Eri paikoissa Suomea käytetään kovin erilaisia sanoja. Monet sanat ovat aivan vieraita, asiayhteyksessä sitten kolahtaa, että ahaa tuo sana tarkoittaa semmosta asiaa.
Tykkään murteista. Suomen kieli on hyvin rikas kieli. Monipuolinen ja mukava kiänneltävä.
Taipuu vaikka mihinkä.- muistankuulleeni
Mummojen ja pappojen kieltä, nykyään juontaa kiikkustuoliin.
- Heikunkeikku
muistankuulleeni kirjoitti:
Mummojen ja pappojen kieltä, nykyään juontaa kiikkustuoliin.
Joo, mummojen ja paappojen kieltä.
Mieheni kodissa asui pari mummua ja yks pappa. Plus kakarat ja äiti ja isä.
Muistan kun alkuaikoina sinne menin, niin paljon tuli sanavarastooni uusia sanoja.
Tuo soutulavitta oli uusi sana, jonka heti nappasin omakseni.
He puolestaan oppivat minulta uusia sanoja. Esim. putukiffeli, josta eivät ymmärtäneet yhtään mitään.
Toinen heille uusi sana oli Viruttaminen. Meinasivat kuolla nauruun, kun sanoin meneväni viruttamaan astiat:)
Oli paljon muitakin sanoja, joita en nyt tähän hätään muista.
- ihme.tyyliä
Onko kyydissä myös kätilö?
- rupiKullit
Kurttu otsaisille ei passaa leikittely murteiden kaa . Heille nousee torttu otsaan .
- töött
Ehken samanmoista pällistelyä kui aikonaan ne rauhanpuolustajain tai sadankomitean sormipatsaat jos joku muistaa - ihan hyvä aatosta muuten - mutta naisilla pitäs olla muutakin asiaa julkisuudessa kui pelkän oman seksisminsä esiintuontia kauppatavaraksi luokiteltuna.
Vähän häiritsee tämänkaltaiset aloitukset, joissa kysytään jotain asiaa (ei soutulavittaa). Joku vastaa (asiallisesti, harvinaisempaa sinänsä), tässä tapuksessa hmpff ja allekirjoittanutkin, ja asia jää siihen, ei mitään jatkokommenttia.
- ällöttäviä
Hyi näitä nykyisiä sovinistisia naisia halveksivia ketjuja ja aloituksia. Ja seksistisiä rynkytyksiä :(((((((
- Rockinchair
Mistään mitään tietämättä: "soutulavitta" lienee keinutuoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1843715Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän272277Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h81756Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431710Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3831502Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.631490Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh171035Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31905Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit99802Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?6743