MAANPUOLUSTUS OK, MUTTA...

Maanpuolustus on ihan jees ja luulisi jokaisen joka välittää isänmaasta haluavan puolustaa Suomea
tavalla tahi toisella.

Mutta Suomen ja Naton välillä 4.9.2014 solmittu isäntämaasopimus muuttaa hieman sitä mitä kutsutaan maanpuolustukseksi. Sopimuksella Suomi alistetaan mm. luovuttamaan koko infrastruktuurinsa Naton hallintaan ja käyttöön ja lisäksi avustamaan Natoa. Joten Suomenkin armeija voidaan alistaa Naton käyttöön sen apuarmeijaksi.

Mitä tekemistä maanpuolustuksen kanssa Suomen armeijalla ja sen sotilailla ja kalustolla on mikäli
Nato haluaa hyökätä Venäjälle ja me joudumme avustamaan Naton hyökkäystä Venäjälle vaikka Suomen armeija pitäisi olla nimenomaan puolustusvoimat, puolustusvoimat, jotka turvaavat maamme koskemattomuutta?

Tämän takia erosin reservistä, koska on mahdollista, että jos minut kutsutaan palvelukseen, on mahdollista, että minut laitettaisiin tukemaan hyökkäystä Venäjälle; eli minut pakotettaisiin sotimaan pahimmillaan venäläisiä vastaan ilman, että nämä ensin olisivat Suomea uhanneet ja suorittaneet sotilastoimia maatamme vastaan.

Mainittu päivä käytännössä lakkautti Suomen puolustusvoimat, nyt on kyseessä Suomen Natoarmeija, joka tottelee Naton käskyttämistä, vaikka käskyillä ei olisi mitään tekemistä Isänmaan puolustamisen kanssa.

Nämä Suomen pahimmat vouhakkeet ja Suomen Natoon ajajat ovat niin vähäjärkisiä, että haluavat
ajaa Suomen sotaan Venäjää vastaan liittolaisena Naton kanssa kun sota saadaan aikaan, huolimatta siitä, että sotimisessa Naton liittolaisena Venäjää vastaan ei ole vähintäkään järkeä ja maksaa ties kuinka monta hyvää miestä ja naista, puhumattakaan aineellisista tappioista.

Lisäksi tällä politiikalla olemme Venäjän sotilastoimien maali. Venäjä voi suorittaa ennaltaehkäiseviä sotilaallisia iskuja maamme ratkaiseviin kohteisiin, joista eniten voi olla siten
haittaa Natolle sen suorittaessa maassamme sotilastoimia ja/tai Venäjä voi miehittää koko tai osan Suomea jälleen estääkseen sillä sotilastoimien kohdistumista omaan maahansa.

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Faktat-Kohdilleen

      "Sopimuksella Suomi alistetaan mm. luovuttamaan koko infrastruktuurinsa Naton hallintaan ja käyttöön ja lisäksi avustamaan Natoa. "

      VÄÄRIN!

      Sopimus on vain kokoelma toimintamenetelmistä, säännöistä ja termeistä joita käytetään yhteisharjoitusten aikana. Sillä yhtenäistetään vain toimintatavat jotka aikaisemmin piti sopia joka harjoituksen vuoksi erikseen.

    • hyppääHvoltti

      Tekisi mieli sanoa, että kyllä olet v...n idiootti. Et ilmeisesti ole lukenut isäntämaasopimuksen sisältöä, vaan komppaat jotain umpivenäläistä trollia?

    • Tarkastivuo

      Suomi tuottaa tällähetkellä arvoa monikertaisesti samoille henkilöille työttömien ja alipalkattujen kustannuksella.
      Arvoisa hallituksen porvareiden edun valvoja.
      Mikä on monopoli-kapitalismin ja työväkeä sosiaalisoivasti orjuuttavan kommunismin ero ?
      Eräs Sarkastivuo Jarru sanoi, että nationalismi ei toimi. - Miksiköhän ei ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      226
      6596
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1745
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1527
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1094
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1010
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      957
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      126
      891
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      873
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      836
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      799
    Aihe