Eläkeläiset luusereita palstalla?
Tuollaisella otsikolla tervehditään meitä palstalaisia, jotka olemme tehneet ikämme työtä ja ansainneet eläkkeemme. Nyt voimme viettää ansaituja vanhuuden päiviä muiden ikäistemme kanssa.
Otsikko on kielellisesti virheellinen. Otsikon päättävä kysymysmerkkikin on väärä. Edellisellä en tarkoita kysymysmerkin muotoa vaan sitä, että se on väärässä paikassa ja kokonaan tarpeeton.
Kaikki palstalla kirjoittajat ovat avaajan mielestä luusereita eli häviäjiä.
Luusereita ollaan näemmä kun Finnairin johtaja sai ylisuuren eläkkeen ja meidän eläkkeitämme taas leikattiin. Kenen ja koska?
Misä ovat ne korkeasti oppineet ja älykkäät työläiset, jotka muka takaavat suomalaisen hyvinvoinnin. Johtajathan ovat osaamattomia ja tarpeettomia.
Meillä on hyvät päättäjät, jotka olemme heidän pätevyytensä ja osavuutensa pohjalta itse valinneet. Suomi on saatu hyväksi maaksi asua ja elää.
Voimme uskoa vieläkin parempaan tulevaisuuteemme kunhan oikein elämme ja toimimme.
Luuseriutemme on luultua eli oletettua, niin myös muutkin tosiasioiden vääristelyt.
Tietämättömyys ja osaamattomuus palstalla.
7
205
Vastaukset
No joo, ihan helppoa ei ole oikaista niitä olettamuksia luuloja, yleistyksiä, mitkä tälläkin ikäpolvella saattaa ilmetä.
Siinä yhdyn alustukseen ettei yleensä ole mielekästä leimata eläkeläisiä kautta linjan, millään alentavilla nimityksillä.
Saada viettää eläkepäiviään, ilman älyttömiä vertailuja on jokaisen oikeus ja ilokin tavallaan. Onhan tehty ansiotyö jo takanapäin, ja vapaalla on mukava viettää loppuaikansa, kesänkin vielä helliessä suloisesti.
Huomenna saan Minna tyttösen lounaalle luokseni, ja iloitsen tapaamisesta jo etukäteen, ostaessani lounasaineita tänään.Mellä on hyvä hsllitus, tarkennenna jos väärin mitä väärin mutta tä voisimme tehä väärin.
- korkki.kiinni
Älä, älä ainakaan ota enää.
- älä-saivartele-ruune
Ruuneman..kirjoitti
"Kaikki palstalla kirjoittajat ovat avaajan mielestä luusereita eli häviäjiä."
Otitko kuitenkin huomioon, että se oli vain aloittajan mielipide ja johdatteleva, että onko tosiaan noin? Ei kaikkien, onneksi.
Kuinka on oma mielipiteesi?
Eläkeläiset luusereita palstalla?
"Otsikko on kielellisesti virheellinen. Otsikon päättävä kysymysmerkkikin on väärä. Edellisellä en tarkoita kysymysmerkin muotoa vaan sitä, että se on väärässä paikassa ja kokonaan tarpeeton."
Huomaatko itse, että tulkitset nyt aloittajan viestin väärin, vaikka se versoikin mielipiteitä laidasta laitaan.
Esim. Jos avaan otsikolla, "hallituksen ministerit vievät minun rahat "omaan taskuunsa?" ja laita siihen ?-merkin, kuten laitoin nyt, niin silloin odotan vastauksia, että onkohan tosiaan noin?
- Tosi.on
On se noin.
Ja sekin on totta, että täällä ei osaa kukaan ajatella. - kattleija
"Kaikki palstalla kirjoittajat ovat avaajan mielestä luusereita eli häviäjiä."
Ei minun mielestäni, vaan aloittaja kysyy näinkö Lindilä ajattelee ja siksi kysymysmerkki.
Nikki on ikäänkuin jatkoa otsikolle.- Eläkeläinen.mielellään
Yleinen nimitteleminen sisältää myös kirjoittajankin. On siis yksi luuseri luusereiden joukossa.
Luuseri kuitenkin tarkoittanee häviäjää. Ei eläkeläinen ole mitään hävinnyt. Hän on ikänsä puolesta siirtynyt eläkeläisyhmään. Niin että täysin aiheeton heitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834463Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243228Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392894Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172697Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172539- 162530
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432487Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142075Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281727