Pääsisin töihin, mutta en tahdo töihin

nautin rajattomasta vapaa-ajasta, nautin vapaudesta, nautin stressittömästä elämästä.
5266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Robotit vie joka tapauksessa kaikkien työt ja talouskasvu tuhoaa planeetan

Äänestä
  • Olettaen, että emme siirry toisenlaiseen yhteiskuntaan, missä robotit tekee lähes kaiken työn ja kaikille maksetaan saman verran tietynlaista päivärahaa, tämän muutoksen pitäisi myös tapahtua nopeasti. Muuten vain robottien omistajilla on valtaa, siitä syntyy lama jos kenelläkään ei ole töitä eikä rahaa ostaa yrityksien tuotteita.

    Äänestä

  • Tätä yhtälöä olen itsekin miettinyt. Mutta kapitalismin logiikka toki aina jotenkin kiero. Etsitäänkö uusia markkina-alueita ns kehittyvistä maista? Mutta joo, nykyisin tuottavuuden kasvun hedelmät menee aika pienelle joukolle.

    Äänestä

aloittaa aikasintaan klo 9-10 aamulla. Ei ole mitään järkeä väkisin herättää omaa kehoaan jonku herätyskellon mukaan. Kaikki ihmiset eivät ole aamuvirkkuja ja sillon, kun keho pakotetaan toimimaan jonku kellon mukaan, niin aletaan sairastumaan masennukseen, loppuun palamiseen, unettomuuteen, stressiin. Työelämän pitäisi olla joustavampaa.

Äänestä
  • jos vaikka työt alkavat kuudelta, niin kyllä sitä rumbaa hetken aikaa jaksaa, mutta alkaa kyllä ajan myötä syömään ihmistä ja jättämään jälkensä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olenvapaajatulentoimeen kirjoitti:

nautin rajattomasta vapaa-ajasta, nautin vapaudesta, nautin stressittömästä elämästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu